یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

گزارش لحظه‌به‌لحظه از روز پرالتهاب میان هند و پاکستان|ارتش پاکستان: جنگنده‌های ساقط شده هند وارد خاک پاکستان شده بودند/انتشار نخستین ویدیو از خلبان هندی دستگیر شده+تصاویر

به‌دنبال نقض حریم هوایی پاکستان توسط جنگنده‌های هندی در روز گذشته امروز تنش میان اسلام‌آباد و دهلی‌نو به اوج خود رسید.

آخرین اخبار
۰۸ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۱
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

 همزمان با اوج‌گیری تنش میان هند و پاکستان که پس از نقض حریم هوایی اسلام‌آباد توسط جنگندههای هندی به‌وقوع پیوست، امروز درگیری‌های نظامی میان دو کشور وارد مرحله جدیدی شد.

شبکه تلویزیونی ای.آر.وای. نیوز مدعی ساقط شدن دو جنگنده هندی در خاک پاکستان و دستگیری یک خلبان توسط نیروهای ارتش این کشور شده است.

قرار است تا لحظاتی دیگر سخنگوی ارتش پاکستان در این خصوص به‌صورت رسمی موضع بگیرد.

دستگیری یک خلبان هندی؛

«آصف غفور» سخنگوی ارتش پاکستان اعلام کرد: دو جنگنده هندی پس از ورود به حریم هوایی پاکستان توسط ارتش این کشور هدف قرار گرفتند. یکی از این جنگنده‌ها در منطقه اشغالی کشمیر سقوط کرد و هر دو سرنشین آن در دم جان باختند.

هواپیمای دیگر در خاک پاکستان سقوط کرد و دو سرنشین آن موفق به خارج شدن از هواپیما شدند که خلبان توسط نیروی نظامی پاکستان دستگیر شده است.

گفته می‌شود کمک‌خلبان نیز موفق به خارج شدن از جنگنده شده و اینک در منطقه مخفی شده است و نیروهای نظامی در حال تلاش برای یافتن او هستند.

بیانیه رسمی وزارت خارجه پاکستان

«محمد فیصل» سخنگوی وزارت خارجه پاکستان در خصوص ساقط شدن دو فروند جنگنده هندی که حریم هوایی اسلام‌آباد را نقض کرده بودند گفت: ما تنها تهدید نمی‌کنیم، و آنچه را گفتیم در روز روشن انجام دادیم.

وی تصریح کرد: پاکستان علاقه‌ای به جنگ ندارد ولی برای حفاظت از تمامیت ارضی خود هیچ محدودیتی را قائل نمی‌شود و جنگنده‌های هندی که امروز حریم هوایی پاکستان را نقض کرده بودند بی‌درنگ هدف قرار گرفته ساقط شدند.

تأیید رسانه‌های هندی

برخی از رسانه‌های هندی با تأیید خبر ساقط شدن ۲ جنگنده این کشور توسط ارتش پاکستان اعلام کردند: سه فروند جنگنده پاکستانی با نقض حریم هوایی هند وارد خاک این کشور شده و دو جنگنده هندی را ساقط کرده‌اند.

اولین سخنان وزیر خارجه پاکستان

وزیر خارجه پاکستان ضمن واکش به ساقط شدن دو جنگنده هندی توسط نیروهای ارتش پاکستان اعلام کرد: روز گذشته هشدار داده بودیم که هند باید به تمامیت ارضی ما احترام بگزارد در غیر این صورت پاسخ ما را خواهد دید.

وی گفت: پاکستان مانند گذشته نیست و عزت و اقتدار ملی برای ما از هر چیزی مهم‌تر است.

لغو پروازهای ۴ فرودگاه در شمال هند

در پی ساقط شدن ۲ جنگنده هندی دولت دهلی‌نو ضمن اعلام وضعیت فوق‌العاده حداقل ۴ فرودگاه در شمال این کشور را تعطیل کرد.

جنگ نیوز نوشت: فرودگاههای امرتسر، له، جامو و سرینگر از بیم حملات ارتش پاکستان تعطیل شده است.

لغو پرواز در تمام فرودگاه‌های پاکستان

دولت پاکستان اعلام کرد: با توجه به تشدید تنش و درگیری میان پاکستان و هند تمام پروازهای داخلی و خارجی در پاکستان تا اطلاع ثانوی لغو شده است.

در این بیانیه آمده است لغو پروازها به صورت موقت انجام شده و پس از بهتر شدن شرایط امنیتی پروازها از سر گرفته می‌شود.

دستگیری ۳ خلبان هندی

سخنگوی ارتش پاکستان در کنفرانس خبری خود اعلام کرد: جنگنده های پاکستانی وارد خاک هند نیز شدند و بر روی اهداف مورد نیز نشانه گرهای خود را قفل کردند ولی مانور امروز تنها پیامی برای هند بود و ما از هدف قرار دادن جنگنده‌های هندی در خاک این کشور اجتناب کردیم.

دو جنگنده ای که ساقط شدند در خاک پاکستان هدف قرار گرفته بودند و دلیل اصلی شلیک به آنها نقض حریم هوایی پاکستان بود.در مجموع ۳ خلبان هندی به صورت زنده دستگیر شده‌اند.

به رسانه های دو کشور توصیه می کنم فضا را به سمت جنگ هدایت نکنند، عملیات امروز ما تنها پاسخی به نقض تمامیت ارضی پاکستان بود.

برخی رسانه‌های اقدام به انتشار نخستین فیلم از خلبان هندی شدند که امروز پس از سقوط جنگنده‌اش زنده ماند و توسط نیروهای ارتش پاکستان دستگیر شد.وی در این فیلم خود را معرفی می‌کند و لباس مخصوص ارتش هند را به تن دارد.

 

واکنش وزیر خارجه هند

«سوشما سوراج» وزیر خارجه هند در واکنش به ساقط شدن دو جنگنده هندی گفت: دهلی نو به دنبال افزایش تنش با اسلام آباد نیست و با صبر و حوصله رفتار خواهد کرد. 

وی تصریح کرد: در حمله جنگنده های هندی به پاکستان هیچ مرکز نظامی مورد اصاب موشک های هند قرار نگرفته است. و این حمله در پاسخ به حمله تروریستی پلواما انجام شد که باعث ناراحتی و اندوه مردم هند شده بود.

گفتنی است در حال حاضر سوارج به چین سفر کرده و در نشستی حضور پیدا کرده که وزاری خارجه پکن و مسکو نیز در آن حاضر هستند.

خبر به‌روزرسانی خواهد شد… .


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !