چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

افزایش دمای آب اکوسیستم دریایی در خلیج فارس را تهدید می‌کند

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: علاوه بر فعالیت صنعت، افزایش دمای آب در خلیج فارس و دریای عمان، تهدیدی برای آبزیان در این اکوسیستم محسوب می‌شود.

آخرین اخبار
۰۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۳
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش سپاس؛پروین فرشچی اظهار داشت: هر ساله نشست مدیران محیط زیست استان‌های ساحلی کشور را در یکی از استان‌ها برگزار می‌کنیم که امسال این نشست در جزیره خارگ استان بوشهر برگزار می‌شود.

وی اضافه کرد: علت انتخاب جزیره خارگ برای میزبانی از این نشست این است که فعالیت‌های خیلی زیادی اینجا وجود دارد و اهمیت بسیار زیادی از نظر اقتصادی و زیست‌محیطی در کشور دارد.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: در جزیره خارگ گونه‌های مرجانی غنی وجود دارد و این جزیره میزبان صنایع نفتی است و چیزی که برای ما اهمیت دارد این است که توسعه پایدار با همه جوانب آن مد نظر باشد و مرجان‌ها از نظر سلامت وضعیت خوبی داشته باشند.

وی ادامه داد: مرجان‌ها بستر بسیار خوبی را برای دیگر گونه‌ها به‌وجود می‌آورند و در واقع زیستگاهی برای زندگی دیگر گونه‌های آبزی هستند. انتظار ما از مجموعه‌ای که همه مجتمع‌های صنعتی این است که به عنوان یک مسئولیت اجتماعی و مسئولیت زیست‌محیطی با کمک این صنایع این گونه‌ها را حفظ کنیم.

فرشچی خاطرنشان کرد: در صورتی که بررسی‌ها نشان دهد که گونه‌های مرجانی در حال نابودی و زوال هستند، با توجه به اینکه صنعت را نمی‌توانیم جابجا کنیم، بتوانیم این گونه‌های مرجانی را به زیستگاه دیگری جابجا کنیم.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: وضعیت سلامت مرجان‌ها برای اکوسیستم‌های دریای بسیار حائز اهمیت است و انتظار داریم صنایع در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند.

وی گفت: با توجه به اینکه در منطقه خلیج فارس و دریای عمان شاهد تغییرات اقلیمی هستیم و دمای سطح آب و دریا نسبت به سال‌های قبل در حال افزایش است، این مسائل روی اکوسیستم دریایی تاثیرگذار بوده است.

فرشچی بیان کرد: مسئله تهدید اکوسیستم دریایی فقط مربوط به صنعت نیست و با توجه به افزایش دمای سطح آب نیازمند این هستیم که دقت بیشتری داشته باشیم تا آلودگی بیشتر مسئله را بغرنج‌تر نکند.مهر


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !