چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

مشکلات معیشتی و تورخالی صیادان/ چه کسی جوابگوی بیکاری صیادان است؟

صیادان مناطق جنوب بوشهرشبانه روز و پر تلاش در منطقه فعالیت می کنند و خطرات زیادی به جان می خرند اما هیچ سرپناه و پناهگاهی ندارند و تا امروز پناهگاهی مطمئن برای استقرار قایق ها ندارند.

آخرین اخبار
۰۱ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۷
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش سپاس؛ این روزها صیادان  جنوب استان حال وروز خوبی ندارند به علت نبود صید در دریا که موجب بیکاری بیش از ۴۰۰نفر صیاد از این مناطق شده که معیشت بیش از 1هزار خانوار صیاد را به خطر افتاده است.

صیادی یکی از مشاغل اصلی مردمان ساحل نشین در شمال و جنوب ایرن است که مدتی است دیگر مقرون به صرفه نیست؛چرا که ذخایر دریا کاهش یافته و تلاش صیادان در هر بار صید،محصول کمتری دارد و از سوی دیگر صید تنها در۶ ماه سال ممکن است و فعالان این عرصه در نبود دیگرامکانات مرتبط با مشاغل خود 6 ماه دیگررا بیکارهستند.

 صید و صیادی از قدیم دراین مناطق رواج داشته و مردم برای امرار معاش و تأمین روزی به دریا می رفتند و خوشحال و شادمان از صید روزانه بر می گشتند و به این مختصر راضی بودند.

صیاداناین منطقه  شبانه روز و پر تلاش در منطقه فعالیت می کنند و خطرات زیادی به جان می خرند اما هیچ سرپناه و پناهگاهی ندارند و تا امروز پناهگاهی مطمئن برای استقرار قایق ها ندارند.

صیادی از مشاغل مهم در بردخون است و مردم این دیار از گذشته ها با همه مشکلات و کمبودها دل به دریا می زنند و در گرمای 50 درجه تابستان و سرمای استخوان سوز زمستان وارد آب دریا می شوند و روزی خود را از این سفره گسترده صید می کنند.

محمد رضایی یک صیاد قدیمی دلواری در گفتگو با خبرنگار سپاس می گوید: صیادان این منطقه درسخت ترین شرایط و بدترین وضعیت به دریا می روند اما بیشتر اوقات دست خالی به خانه برمی گردند و میزان صید نسبت به قبل کاهش زیادی داشته است و این موضوع خستگی را برتن صیادان بیشتر می کند.

رضایی افزود: لنج ها آزادانه در حوزه صیدگاهی این مناطق به صید ترال مشغولند و نسل آبزیان در حال نابودی است و پیگیری های بسیاری شده اما نیاز به اقدام عملی مسئولان و برخورد شدید با قانون شکنان است.

عبدل حاجی نژاد یکی دیگر از صیادان ابراز داشت: قیمت کالاها و ادوات صیادی افزایش بسیار زیادی داشته و صیادان بدون اینکه صید مناسبی بکنند مجبورند بابت تعمیر قایق و وسایل صید هزینه ای زیاد متحمل شوند که در کل صیادی هیچ سودی برای صیادان ندارد.

این صیاد افزود: پس از سالها انتظار داشتیم که بالاخره صیادان بخش بردخون دارای اسکله شوند اما تا هنوز این اسکله آماده نشده و با همه قول و وعده ها مردم به آرزوی دیرینه خود نرسیده اند.

در این جا باید اینگونه بیان کرد که مسئولان یک روز از نزدیک شرایط دردناک و مصیبت بار صیادان را ببینند که چه مشکلاتی دارند و بدانند بیشتر این افراد در جوانی گرفتار بیماری های مختلف، از کارافتاده و خانه نشین می شوند.

انتهای پیام/


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !