یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

آزادگان جهان مرزها را شکستند/ اقیانوس شیفتگان در آغوش کربلا

گویا با هر اربعین، ندای «هل مِن ناصر یَنصُرُنی» دل جهان را می‌لرزاند که جان‌ها اینگونه در عطش نینوا می‌سوزند؛ این روزها مرزهای سه‌گانه مهران، چذابه و شلمچه گذرگاه میلیون‌ها جان‌شیفته حسینی است که گویا بند دلشان را به کربلا زنجیر کرده‌اند و شوق تکرار قرار عاشقانه اربعین از سرشان نمی‌افتد.

آخرین اخبار
۰۶ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۲
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

 در حالی که تنها دو روز به اربعین حسینی باقی مانده مرزهای کشور شاهد حضور میلیون‌ها عاشق ثارالله است که برای تکرار سالانه قرار عاشقی خود با سالار شهیدان پای پیاده مسیرهای منتهی به کربلا را گز می‌کنند. در کنگره عظیم اربعین که نماد همبستگی مسلمانان جهان است، همه دستگاه‌های خدمت رسان ایران برای سهولت سفر عاشقانه زائران اربعین حسینی پای در میدان خدمت نهاده‌اند؛ مسئولان کشور عراق نیز در تلاشند تا زائران کربلا با کمترین سختی خود را به کربلا برسانند.

 

این‌ روزها مرزهای سه‌گانه مهران، چذابه و شلمچه گذرگاه میلیون‌ها جان‌شیفته حسینی است که سختی راه، وزش تندباد، طوفان و سیل و گرد و غبار مانع طی مسیر آنها نشده است و قدم به قدم به شوق رسیدن به حرم عشق، سختی سفر را به جان خسته و پای تاول‌زده خریده‌اند.

 

امروز همه بسترها برای تردد قدوم زائران حسینی مهیاست و در این میان دستگاه‌های خدمت رسان در مرزهای سه گانه (مهران، شلمچه و جذابه) با تمام قوا برای برپایی راهپیمایی اربعین تلاش می‌کنند.

خروج یک میلیون و ۶۳۴ هزار نفر از مرزهای سه‌گانه/ بازگشت ۴۴۲ هزار زائر

فرمانده قرارگاه اربعین ناجا با بیان اینکه تا صبح پنجم آبان ماه یک میلیون و ۶۳۴ هزار نفر از مرزهای سه‌گانه کشور خارج شده‌اند، گفت: تاکنون ۴۴۲ هزار زائر نیز به کشور بازگشته‌اند.

سردار محسن فتحی‌زاده از آمادگی کامل پلیس برای موج بازگشت زائران خبر داد و با بیان اینکه حدود ۲۰۰ هزار نفر برای خروج از مرز مهران و سفر به کربلا هنوز باقی مانده‌اند، افزود: این افراد نیز پیش بینی می‌شود ظرف ۴۸ ساعت آینده از طریق مرز مهران وارد عراق شده و در مراسم اربعین شرکت کنند.

 

وی از برنامه‌ریزی لازم برای آماده سازی زیر‌ساخت‌ها جهت بازگشت زائران خبر داد و تصریح کرد: در مرزها هیچگونه امکاناتی برای صدور ویزا و گذرنامه نداریم و اگر زائری بدون مدارک قانونی به مرزها مراجعه کند، ناچاریم زائر را برای تهیه مدارک معتبر برگردانیم.

ورود ۷۵ هزار زائر حسینی از کشورهای مختلف به ایران

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی با بیان اینکه بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار ایرانی در سامانه سماح نام‌‌نویسی کردند، گفت: امسال نزدیک ۵۰ هزار نفر اتباع افغانستانی مقیم ایران برای حضور در حماسه اربعین نام‌نویسی کردند. همچنین حدود ۷۵ هزار نفر از مرزها از کشورهای مختلف وارد ایران شدند تا به پیاده‌روی اربعین مشرف شوند.

حسین ذوالفقاری با اشاره به اهمیت نام‌نویسی از زائران حسینی و صدور روادید زائران، اظهار داشت: امسال بر خلاف سال گذشته که ۱۲ دفتر اقدام به صدور روادید می‌کردند، این دفاتر به بیش از ۲۰ دفتر افزایش یافت؛ همچنین مراکز پلیس+۱۰ تهران نیز هم‌زمان با صدور گذرنامه اقدام به صدور ویزا نیز کردند.

حضور ۲ میلیون زائر ایرانی در پیاده‌روی اربعین/ ۲۰ هزار نفر در انتظار صدور ویزا

وی با اشاره به اینکه حدود ۲ میلیون زائر از ایران در پیاده‌روی اربعین شرکت کردند، گفت: تاکنون حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار زائر از ایران وارد خاک عراق شدند که ۶۱ درصد از مرز مهران، ۲۲ درصد از مرز شلمچه، ۱۳ درصد از مرز  چذابه و ۴ درصد به صورت هوایی به راهپیمایی اربعین مشرف شده‌اند.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی ادامه داد: حدود ۲۰ هزار نفر در انتظار صدور ویزا هستند که ۴ هزار نفر از آن‌ها اتباع خارجی هستند که روند صدور آن‌ها نهایت تا ۴۸ ساعت پس از تحویل مدارک صادر می‌شود.

ثبت‌نام ۱۸۷ هزار زائر اربعین برای دریافت ارز

وی همچنین با اشاره به مشکل تأمین ارز زائران اربعین تصریح کرد: در عراق ارز تأمین شد که باید در کشور عراق به مردم داده می‌شد. مسؤولان بانک مرکزی و بانک ملی اعلام کردند که این ارز تأمین شده و قرار است به زائران تخصیص یابد اما زیرساخت‌ها شاید برای توزیع ارز بین زائران به خوبی ایجاد نشده بود.

رئیس ستاد مرکزی اربعین گفت: در روزهای نخست صحنه‌های ناخوشایندی در عراق شاهد بودیم اما طبق آخرین آمار ۱۸۷ هزار نفر برای دریافت ارز ثبت‌نام کردند که ۱۲۰ هزار نفر این ارز را دریافت کردند و هم‌اکنون وضعیت تخصیص ارز عادی است.

افزایش حضور زائران علی‌رغم تهدیدات و تحریم‌ها

فرمانده سپاه پاسداران نیز در حاشیه بازدید از پایانه مسافربری شلمچه با بیان اینکه شاهد تردد روان زائران از مرز بین‌المللی شلمچه هستیم، گفت: به رغم تمامی تهدیدات و تحریم‌ها، حضور مردم برای شرکت در همایش عظیم اربعین نه تنها کمتر بلکه بیشتر از سال‌های گذشته بود.

سرلشکر محمدعلی جعفری افزود: با تدابیری که برای کنترل و ترددهایی که توسط نیروهای مختلف نظامی، انتظامی و امنیتی در مرزها شکل گرفته خوشبختانه مشکل خاصی نیست و مردم هم به نسبت رضایت دارند و اگر موارد کمی هم در مسیر هست، طبیعی و قابل رفع است.

وی با بیان اینکه شور و همت مردم برای شرکت در آئین اربعین و خدمات رسانی به زائران در قالب مواکب هرساله بیش از سال گذشته است، تصریح کرد: با توجه به وضعیت هوا و شرایط جوی و باد و بارانی که چند روز قبل در شلمچه بود و امروز هم هست اما مردم با شور و حال فراوان مشغول خدمات رسانی‌ هستند.

 


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !