شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

۱۲ دشت استان بوشهر ممنوعه اعلام شد

مدیر دفتر حفاظت و بهره‌برداری منابع آب استان بوشهر گفت: به علت افزایش برداشت آب ۱۲ دشت استان بوشهر ممنوعه شده و یا در حال ممنوعه شدن است.

آخرین اخبار
۱۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۶
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش سپاس، عبدالله نادری ظهر امروز در چهارمین جلسه شورای حفاظت منابع آب شهرستان دشتی اظهار داشت: اداره منابع آب و مدیریت جهاد کشاورزی نسبت به هدایت کشاورزان برای عقد تفاهم‌نامه الگو و پهنه‌بندی کشت اقدام کند.

فرماندار شهرستان دشتی تأکید کرد: مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان نسبت به ارائه برنامه عملیاتی اجرایی برنامه پهنه‌بندی کشت ابلاغی برای هر محصول به‌صورت جداگانه اقدام کند.

وی با تاکید بر این نکته که باید جهاد کشاورزی نظارت بیشتری بر کشاورزان گوجه کار داشته باشند بیان کرد: سطح زیر کشت گوجه‌فرنگی در دشتی باوجودی که نسبت به سال‌های گذشته کاهش‌یافته اما بازهم، از سطح زیر کشت ابلاغی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر بالاتر است و ممکن است این امر مانند سال‌های گذشته سبب خسارتی به کشاورزان شود و باید جهاد کشاورزی نظارت بیشتری بر کشاورزان گوجه کار داشته باشند و چنانچه افرادی مازاد ابلاغی جهاد اقدام به کشت کنند برخورد جدی صورت گیرد.

نادری  الگوی کشت ابلاغی در شهرستان دشتی را  سه هزار 650 هکتار ‌ دانست و  تأکید کرد: جهاد کشاورزی باید سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی کند و محصولات الگوی کشت را در اختیار کشاورزان قرار دهند، هرچند سال زراعی برابر الگوی کشت ابلاغی سه هزار 650 هکتار ‌است اما بیشتر از آن این محصول کشت می‌شود.

وی افزود: با اینکه هندوانه محصولی پر آب‌بر است اما این محصول در مناطق مختلف شهرستان کشت می‌شود که برای تولید هر کیلو هندوانه که به‌عنوان یکی از محصولات پر آب کشاورزی محسوب می‌شود 286 لیتر آب استفاده‌ شده و متأسفانه در دشت پلنگ رها کردند و رفتند.

مدیر دفتر حفاظت و بهره‌برداری منابع آب استان بوشهر نیز با بیان این‌که تا سال 1394 تعداد 1500 حلقه چاه به کنتور هوشمند مجهز شدند گفت: در آینده تمام چاه‌های کشاورزی استان بوشهر به کنتور حجمی هوشمند مجهز می‌شوند.

وی افزود: از 16 دشت استان بوشهر 12 دشت ممنوعه شده است و  تنها چهار دشت در دیلم و گناوه ممنوعه نیست.

عبدالله روئین‌تن با بیان این‌که عمده دشت‌های استان بوشهر ممنوعه شده است افزود: دوازده دشت استان بوشهر ممنوعه و یا در حال ممنوعه شدن است که دشت‌های اهرم، شبانکاره و دالکی نیز در حال ممنوعه شدن است.تسنیم


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !