چهارشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

تعطیلی پنجشنبه‌ها برای تشابه سازی است یا واقعی سازی

بررسی موضوع تعطیلی پنجشنبه ها مدتهاست به صورت پراکنده در برخی محافل دولتی مطرح شده و این روزها به صورت جدی هم در جلسات کارشناسی استانداری قزوین در دست بررسی قرار گرفته است.

آخرین اخبار
۱۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۱۴
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش سپاس؛ تصمیم اخير استانداری بوشهر  مبني بر حذف تعطيلي روزهای پنج شنبه  و كاهش  ساعت كار در ٥ روز اول هفته بنا بر چند دلیل توجيه اقتصادي دارد  و اين  نشان از تلاش و امید بیشتر استانداري برای رسیدن به قله های موفقیت و پیشرفت استان در همه امور خصوصا در امورات اقتصادي مي باشد.

اين طرح در صورتي كه به قانون تبديل و اجرا شود معايب و مضرات بي شماري هم براي مردم و هم براي اقتصاد ملي دارد كه متأسفانه از ديد پيشنهاد كنندگان طرح مغفول مانده و يا عمدا ناديده گرفته شده است. مهمترين معايب اين طرح عبارتند از:

از بُعد اقتصادي؛ كشوري مثل افغانستان كه بر اساس آمار بانك جهاني و صندوق بين المللي پول از لحاظ رفاه اقتصادي و فقر در آخرين رتبه كشورها قرار دارد، به عبارت ديگر از آخر اول است؛ براي فايق آمدن بر اين مشكلات نيازمند تلاش و كار بي‌وقفه در تمام زمينه‌ها مي‌باشد. اگر از 30 ميليون جمعيت كشور 8 ميليون آن را جزو نيروي كار فعال بدانيم و هر فرد در هر روز حد اقل 7 ساعت كار انجام دهند، مجموع تعطيلي يك روز در هفته بدون جمعه و ساير تعطيلات ديگر، در طول سال 53 روز مي‌گردد كه در مجموع در طي يكسال 2 ميليارد و 968 ميليون ساعت كار و فعاليت اقتصادي و خدماتي از صحنه سازندگي و خدماتي كشور كاسته مي‌شود. راستي اين امر از لحاظ اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي به نفع كشور عقب مانده مثل افغانستان و مردم آن است يا به ضرر آن؟

مهمترين تاثير مثبت در صنعت گردشگري مي باشد هر چند ٢روز  تعطيل بودن پايان هفته مي تواند كمك به توليد ناخالص داخلي بخش‌هایی مانند گردشگری و هتل داری كند و به نوعي می‌تواند به منزله ایجاد فرصت برای اشتغال، تولید و توسعهباشد ولي با توجه به تك روز بودن تعطيلات هفته در استانهاي همجوار خصوصا فارس و هرمزگان كه بيشترين مراودات با استان بوشهر را دارد دقيقا موجبات كاهش چرخه پول در اين حوزه در استان و افزايش حجم اين نقدينگي  در استانهاي همجوار باشد موضوعي كه طي سالهاي اخير (از زمان ٢روز تعطيل شدن هفته در استان ) هجوم استان بوشهري ها به استان فارس بدليل تنوع و  مناسب تر بودن اجناس فرصتي را براي آنان ايجاد نموده است لذا اين فرصت تهديدي براي اشتغال استان محسوب ميگردد و لذا حذف تعطيلي پنجشنبه ها كمك شاياني به صنعت گردشگري استان  خواهد كرد.

 كاهش  مصرف انرژی به ویژه برق در فصل پاييز ، به طور قطع در اثر اجرای این مصوبه مصرف انرژی کمتر خواهد شد زيرا بعد از ساعت ١٤ حجم مراجعه ارباب و رجوع به ٨٠٪؜تقليل مي يابد و از طرفي بدليل شرايط اقليمي استان سيستم سرمايشي کارمندان ادارات در ٣ماه پاييز  تا ساعت ١٥:٣٠روشن و همزمان  سيستم سرمايشي  منازل كارمند در اوج  ساعت پیک مصرفی پاييز  روشن و بالا  خواهد بود.

علاوه بر مشكلات فوق كه بيان گرديد، اين كار تقليد و تشبه به كشورهاي غير اسلامي و كفار است كه تحمل آن براي مردم متعصب و مذهبي مثل افغانستان كاري بس دشوار و چالش برانگيز مي‌باشد.

بر فرض اينكه طرح مزبور از باب تشابه سازي نباشد، كشورهاي غربي و پيشرفته به خاطر تلاش و كار فراوان توسعه يافته اند و قانون دو روز تعطيلي در هفته براي مصرف بيشتر كالاهاي توليدي شان است تا روي دست آنان نمانند اما طرح تعطيلي دو روز در هفته براي كشور ما براي مصرف بيشتر كالاهاي توليدي داخل است يا خارج؟

در مقررات قبلی با توجه به میزان فعالیت کارمند و نیز تحلیل انرژی بدن، فرد کم کم توان جسمی خود را از دست داده و در نتیجه به مرور کارمند کسل، بی حوصله شده و حتی از نظر روحی توان پاسخگویی مناسبی به متقاضيان نخواهد داشت.

چنانچه گفته شود که حضور کارمند فقط بخاطر پاسخگویی به ارباب رجوع نیست و کارمند وظایف دیگری هم دارد، باید در پاسخ گفت که در این صورت بنا به دلایل ذکر شده بازده و بهره وری کارمند در حالت خوش بینانه کمتر از 50 درصد خواهد بود.

 فرجام سخن اينكه طرح تعطيلي و رخصتي دو روز در هفته در شرايط اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي كشور بدون كار كارشناسانه و سنجش جوانب و تبعات منفي آن مي‌باشد اميد است نهادهاي قانوني بخصوص مجلس شوراي ملي با توجه به تبعات و آثار زيانبار آن، طرح مزبور را تبديل به يك قانون كمرشكن و ضد مصالح ملي ننمايند هرچند اين طرح به نفع عده‌اي از كارمندان رسمي و دولتي باشند.

با توجه به ويراني زيرساخت‌هاي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي، تلاش و كار دو چندان در اين برهه حساس تاريخي در كشور لازم است كه بدون تلاش و ارايه طرح‌هاي مفيد و بدون حسن انجام كار جبران عقب ماندگي كشور و سازندگي آن سال‌ها به تأخير خواهد افتاد.

البته اين سنت سيئه تاريخ كشور ماست كه زمامداران لايق و نالايق آن سعي و اهتمام شان بر عقب نگهداشتن اين مرز و بوم است و به نظر مي‌رسد عقبه طرح مزبور به اين امر بر مي‌گردد.

انتهای پیام/


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !