چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

‌رفع چالش‌های بخش کشاورزی آبدان با جدیت دنبال شود

کشاورزان بخش آبدان با مشکلاتی روبرو هستند که خواستار تلاش جدی مسئولان برای رفع این مشکلات و چالش‌ها در سریع‌ترین زمان هستند.

آخرین اخبار
۰۸ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۷
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش سپاس کشاورزان از پرتلاش‌ترین اقشاری هستند که علی‌رغم مشکلات و کمبودها و نارسایی‌ها همواره در عرصه تولید با عزمی جدی وارد عمل شده و همچنان منشا خدمات گسترده به جامعه هستند.

کشاورزانی که علاوه بر ایجاد اشتغال خود و دیگران نقش مهمی در تولید و اقتصاد کشور دارند، این روزها با مشکلاتی روبرو هستند که نیاز است مسئولان توجه جدی برای رفع مشکلات و نیازهای انان داشته باشند.

آبدان در شهرستان دیر در جنوب استان بوشهر قرار دارد که یکی از قطب‌های اصلی تولید گوجه‌فرنگی خارج از فصل کشور محسوب می‌شود و افراد زیادی در این منطقه در عرصه کشاورزی مشغول به فعالیت هستند.

انی روزها کشاورزان در جنوب استان بوشهر از جمله آبدان با مشکلات و چالش‌های جدی روبرو هستند و بقا و دوام کشاورزی در این مناطق نیازمند حمایت جدی مسئولان است.

در نشستی که کشاورزان آبدانی با مسئولان آبدان و شهرستان دیر و مسئولان بخش جهاد کشاورزی داشتند مشکلات و نیازهای خود را مطرح کردند و از مسئولان برای رفع این مشکلات اقدام فوری و جهادی را خواستار شدند.

از مهمترین مشکلات مطرح شده توسط کشاورزان آبدانی می‌توان به کاهش شدید منابع آبی، هزینه بالای تولید و عدم دسترسی به تجهیزات و ماشین آلات جدید کشاورزی اشاره کرد.

با مطرح‌شدن دغدغه‌ها و مشکلات مبتلابه بخش کشاورزی، راهکارهای کوتاه مدت و بلند مدت برای توانمندسازی کشاورزان و خروج از وضعیت فعلی و پیش‌بینی مشکلات پیش رو و اتخاذ تدابیر لازم در راستای رفع موانع موجود مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

لزوم حمایت از کشاورزان

بخشدار آبدان با اشاره به آغاز فصل کشت گوجه فرنگی خارج فصل گفت: ضروری است تمهیدات لازم در راستای حل مشکلات مربوط به مراحل کاشت، داشت و برداشت این محصول اندیشیده شود.

ابوالحسن گنخکی با اشاره به مشکلات بخش کشاورزی از جمله کاهش شدید منابع آبی، هزینه بالای تولید و عدم دسترسی به تجهیزات و ماشین آلات جدید کشاورزی، گفت: در کوتاه مدت با فراهم سازی بستر آموزش کشاورزان به شیوه علمی و کاربردی به منظور ارتقای بهره وری لازم و نیز تامین منابع مالی مورد نیاز این بخش جهت توسعه روش های نوین از جمله کشت گلخانه ای اقدامات لازم صورت پذیرد.

بخشدار آبدان ضمن تاکید بر ضرورت توجه جدی به رفع مشکلات بخش کشاورزی به دلیل نقش ویژه آن در اقتصاد کشور گفت: تامین نهاده های مورد نیاز کشاورزی، فراهم سازی زمینه دسترسی کشاورزان به کارشناسان خبره در همه مراحل تولید نظیر فراهم سازی زمینه حمل و نقل و بازاریابی بهینه به ویژه صادرات محصولات کشاورزی تدابیر لازم اندیشیده شود.

وی با اشاره به بدهی های معوقه کشاورزان به بانک ها و ناتوانی در پرداخت اقساط تسهیلات دریافتی به دلیل خسارت های وارده به مزارع کشاورزی طی سال های اخیر افزود: بانک های عامل نسبت به اجرای مصوبه هیات دولت در خصوص امهال وام های کشاورزان خسارت دیده از حوادث غیرمترقبه از جمله خشکسالی و سرمازدگی اهتمام جدی تری داشته باشند.

بخشدار آبدان با تاکید بر ضرورت تامین زیرساخت‌های مورد نیاز بخش کشاورزی گفت: باید اقدامات لازم برای بهبود زیرساخت ها از جمله جاده های بین مزارع به صورت فراگیر و یکپارچه انجام شود تا همه کشاورزان بتوانند از این امکانات بهره مند شوند.مهر


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !