یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

آغاز پرواز‌های ۵ فروند «ای تی آر» برجامی

با انجام نخستین پرواز هواپیماهای جدید ای تی آر از تهران به مشهد، پروازهای پنج فروند هواپیمای ای تی آر (ATR) شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در مسیرهای داخلی از امروز (جمعه) شروع شد

آخرین اخبار
۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۲
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

این پنج فروند هواپیمای ای تی آر برجامی که روز ۱۴ مرداد ماه امسال وارد کشور شدند ، طبق سنوات گذشته برای آغاز سفرهای هوایی در مسیرهای مختلف، نخستین پرواز خود را با تعدادی از آزادگان سرافراز کشورمان به عنوان میهمانان ایران ایر، به مشهد مقدس انجام دادند.

با اجرایی شدن برجام و توافق هسته ای ، شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران تاکنون ۱۳ فروند هواپیمای جدید را از شرکت ای تی آر تحویل گرفته و همه این هواپیماها هم اکنون در مسیرهای کوتاه و محروم مناطق مختلف کشور پرواز می کنند.

هواپیمای ATR72-600 برای نخستین بار در سال ۲۰۱۰ میلادی وارد ناوگان هوایی جهان شد و این هواپیما منطبق با آخرین فناوری و جدیدترین سیستم های رفاهی و ایمنی در صنعت هواپیمایی جهان در بسیاری از کشور های جهان پرواز می کند.

مدل سفارشی ایران ایر قادر است ۷۲ نفر را تا مسافت یک هزار و ۵۲۸ کیلومتر جا به جا کند و به دلیل استفاده از موتورهای ملخی بسیار کم مصرف، ایمن و پیشرفته بوده و هزینه های عملیاتی آن به شدت پایین و مقرون به صرفه است.

این هواپیما قادر است در همه شرایط جوی پرواز کند و به دلیل مجهز بودن کابین خلبان به نمایشگرهای بسیار پیشرفته، امکان فرود در سخت ترین شرایط جوی را نیز دارد.

پس از اجرای توافق برجام در دی ماه ۱۳۹۴، ایران توانست پس از رفع تحریم های آمریکا در زمینه خرید هواپیماهای تجاری و مسافری، سه قرارداد خرید هواپیما با شرکت های بوئینگ، ایرباس و ای تی آر در مجموع به میزان ۲۰۰ فروند هواپیمای جدید را منعقد کند که سهم شرکت ایتالیایی ای تی آر، ۲۰ هواپیما بود.

در ٢سال و نیم گذشته ۱۳ فروند از این هواپیماهای سبک تحویل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران شد.

ایرباس نیز تاکنون سه فروند از هواپیماهای خریداری شده ایران را تحویل داده است و به این ترتیب با ورود هواپیماهای جدید، تعداد هواپیماهای پسابرجامی ناوگان هوایی ایران به ۱۶ فروند افزایش یافته است.

«برونو لومر» وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه نهم مرداد ماه سال جاری ضمن ابراز امیدواری نسبت به تحویل هشت فروند هواپیمای ای تی آر به ایران، تاکید کرد به دنبال چراغ سبز واشنگتن در این باره هستیم و انتظار است۳ فروند دیگر از این هواپیماها در آینده به ایران ایر تحویل شود.لحظه نیوز


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !