یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

پلاسکو جدید ۲ ساله ساخته می‌شود؟

درحالی استاندار تهران از ساخت پلاسکو جدید تا عید فطرسال ۹۹ خبر داده که هفته گذشته بنیاد مستضعفان در بیانیه‌ای به طور تلویحی از عدم همراهی شهرداری در این پروژه انتقاد کرد.

آخرین اخبار
۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۴۶
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

 محمدحسین مقیمی استاندار تهران درباره ساختمان جدید پلاسکو گفته است:  از زمانی که رسیدگی به وضعیت ساختمان پلاسکو و اجرای طرح جدید آن به استانداری تهران محول شد جلسات متعددی تاکنون برگزار شده است.

وی افزود:در نهایت قرار شد ساختمان بازسازی شود، به نحوی که ۵ طبقه برای اقدامات خدماتی ساخته شود و از محل درآمد آن هزینه‌های ساختمان تامین شود. بنیاد مستضعفان هزینه‌های ساختمان را تقبل کرده است.

وی با بیان  “از عید فطر امسال کار بازسازی ساختمان ۱۵ طبقه پلاسکو کلید خواهد خورد و در عید فطر دو سال آینده به بهره برداری می رسد” تصریح کرد:‌قسمت پشت ساختمان ۱۵ طبقه پلاسکو که در ۵ طبقه است، به عقیده برخی از کسبه و ساکنان پلاسکو امکان مقاوم‌سازی دارد و قبول کردند با هزینه ساکنان مقاوم‌سازی انجام شود، تعدادی هم البته عقیده بر نوسازی این ساختمان همچون ساختمان ۱۵ طبقه دارند، برای این کار نظرسنجی ساکنان از طریق فرمانداری، شورای کسبه پلاسکو و اتاق اصناف انجام خواهد شد و مهندس مشاور طرح را ارائه دهد و پس از تایید، شهرداری طبق طرح مقاوم‌سازی یا نوسازی پروانه بدون هزینه صادر خواهد کرد.

این در حالی است که ۱۰ روز پیش بنیاد مشتضعفان در بیانیه‌ای خواستار همکاری و همراهی نهادهای ذی‌ربط برای ساخت پلاسکو جدید شد. در بخشی از این بیانیه آمده بود: «… بنیاد مستضعفان با درک کامل از فاجعه و به دور از نگاه بنگاهی یا سازمانی با دید ملی و از منظر حاکمیتی برای جبران  یک ارزش  از دست رفته و کمک به کسبه آسیب دیده کاملا منعطف عمل کرد تا جاییکه زمین متعلق به این بنیاد موسوم به “پارکینگ اکبر” همجوار ملک پلاسکو به جهت محدودیت‌های قانونی برای تخصیص تراکم شهری در منطقه  برای دست یافتن به تراکم  قانونی مورد نیاز جهت تامین ۶۰۰ واحد تجاری با صرف هزینه برای رفع تصرف  به زمین فعلی پلاسکو برای اجرای پروژه در نظر گرفته شد.

با امید به همدلی برای یک مطالبه ملی و همچنین از سرگیری هر چه سریعتر کسب و کار مالکان سرقفلی پلاسکو همزمان رایزنی با  سازمان های مسئول برای دست یافتن به نتیجه در صدور و اجازه آغاز عملیات ساخت و ساز ادامه یافت؛ اما متاسفانه نه تنها برخی از کسبه پلاسکو و نهادهای مسئول به تسریع فرآیند کمک نکردند  بلکه حاشیه‌سازی‌ها، اظهار نظر  غیرکارشناسی و بعضاً احساسی و فاقد پشتوانه فنی کار را پیچیده تر از گذشته کرد. بعد از چند ماه تلاش و به دنبال صورتجلسه مکتوب با مقامات شهرداری و قضایی در اواخر سال ۹۶ بنیاد مستضعفان، کار گودبرداری و همزمان آزمایشات  مکانیک خاک را آغاز کرد که با ممانعت و مخالفت ادامه کار از طرف کسانیکه خود را مالکان سرقفلی در ساختمان ۵ طبقه باقیمانده از پلاسکو معرفی کرده اند روبرو شد… نباید مانع بنیاد مستضعفان در اجرای این پروژه ملی شد و با طرح حواشی و مسائل کم اهمیت  کار را بیش از این به تاخیر انداخت…شرط لازم و اساسی برای ایجاد جایگزینی فاخر، همدلی و همراهی دستگاه‌ها و مقامات ذی ربط می باشد و بنیاد مستضعفان  برای تامین حقوق صاحبان سرقفلی، رعایت قوانین و مقررات و احکام قضایی و شهری در کنار سایر دستگاه های مسوول با همه توان  خود تلاش  خواهد نمود.

 گرچه بنیاد مستضعفان طی حدود ۱۸ ماه اخیر تلاش کرده عملیات ساخت پلاسکو جدید را آغاز کند اما طی این مدت با موانع متعددی مواجه بوده که در بیانیه شماره ۲ این نهاد به برخی از آنها اشاره ش. در مسیر ساخت این ساختمان قطعا همکاری شهرداری تهران و تمام نهادهای ذی ربط لازم و ضروری است. مسئله‌ای که تاکنون به هر دلیلی اتفاق نیفتاده که ثمره آن تاخیر در آغاز عملیات اجرایی پلاسکو جدید بوده است.

از سوی دیگر با توجه به این‌که ساختمان پلاسکو در  یک منطقه پر تردد واقع شده بایستی برنامه‌ریزی مناسبی جهت تامین مصالح ساختمانی و… از سوی نهادهای ذی‌ربط به ویژه شهرداری تهران در این رابطه صورت گیرد. موضوعی که تاکنون ظاهرا به آن توجهی نشده است.

منبع: تسنیم


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !