پنج شنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

مجموعه تاریخی روستای بستانو بندرعباس در خطر است

وضعیت تاسف‌بار و نگران‌کننده کاروانسرای تاریخی روستای بستانو در بخش مرکزی بندرعباس نیازمند اقدام فوری اداره‌ کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان است و نفس های آخر خود را می کشد،گویا تنها راه نجاتش مرگ هویتش است.

آخرین اخبار
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۰
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش سپاس؛ به نقل از فرهنگ کده؛ کاروانسراها از آثار تاریخی دیدنی و مهم ایران به شمار می رود و روزگاری محل استراحت و نفس تازه کردن کاروان هایی بودند که از پس ساعت ها پیاده روی به این محل پناه می بردند.

کاروانسرای قدیمی روستای بستانو بخش مرکزی بندرعباس امروزه با پیشرفت امکانات جامعه بشری به فراموشی سپرده شده و نفس های آخر خود را می کشد،گویا تنها راه نجاتش مرگ هویتش است.

وضعیت تاسف‌بار و نگران‌کننده کاروانسرای روستای بستانو در بخش مرکزی بندرعباس نیازمند اقدام فوری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان است.

حمیدرضا مرادی، شورای بخش مرکزی بندرعباس در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده در خصوص مجموعه تاریخی بستانو، اظهار کرد: در کنار بازارچه روستای بستانو در محور بندرعباس به گچین کاروانسرا و آب انبار قدیمی و تاریخی قرار دارد که به فراموشی سپرده شده است.

کاروانسرای روستای بستانو یادگار ارزشمند دوران صفوی/مردم نگران از بین رفتن یک سند تاریخی هستند

شورای بخش مرکزی بندرعباس بیان کرد: کاروانسرای بستانو که تاریخ احداث آن در عهد صفویه است و در مسیر تجارت جنوب مامن کاروان های سیاحتی و تجارتی بود اکنون درحال تخریب کامل و نیازمند بازسازی و نگهداری است.

مرادی در ادامه افزود: کاروانسرا و آب انبار تاریخی بستانو که می تواند یک جاذبه تاریخی، گردشگری و مطالعاتی در منطقه جنوب کشور باشد اکنون در وضعیت تخریب است و مردم نگران از بین رفتن یک سند تاریخی هستند.

وی با بیان اینکه آب انبارها در گذشته برای جمع آوری باران مورد استفاده قرار می گرفت، گفت:  آب انبار روستای بستانو در کنار کاروانسرای تاریخی واقع شده که در گذشته برای آب شرب مردم و مهمانان کاروانسرا استفاده می شد.

شورای بخش مرکزی بندرعباس با اشاره به اینکه معماری ایرانی در عهد صفویه در کاروانسرا مشهود است، افزود: گچ بری و معماری گنبدی آن زمان و استفاده از مصالح بومی و سنگ و ساروج در بنا اکنون قابل مشاهده است.

گرد فراموشی مسئولان بر مجموعه تاریخی روستای بستانو

مرادی با بیان اینکه کاروانسرای روستای بستانو آخرین نفس هایش را می کشد، تصریح کرد: احیا کاروانسرا و استفاده جهت رونق گردشگری و بوم گردی و شناساندن فرهنگ اصیل ایرانی و معماری ایرانی که به عنوان یک هویت ملی در حال از بین رفتن کامل است، بسیار مهم می باشد.

وی بیان کرد: حفظ و مرمت بنای تاریخی نیاز به حضور کارشناسان خبره و اساتید آشنا به بنا و زمان ساخت دارد و به دهیاری و شورای اسلامی گفته ایم که باید از طریق میراث اقدام کرده تا به بنا خسارت بیشتری وارد نشود.

شورای بخش مرکزی بندرعباس خاطر نشان کرد: درخواست مطالعه و مرمت و تبدیل به بوم گردی را داریم چرا که این بنا  در مسیر مسافران قشم و کیش قرار دارد و می تواند سبب اشتغال اهالی آن روستا شود.

هرمزگان مملو از بنای تاریخی است؛ اما متاسفانه عدم توجه در ساماندهی این بناهای تاریخی بسیاری از بناهای کهن این استان را با سرنوشتی مانند کاروانسرای روستای بستانو مواجه کرده است در حالیکه این بناها می توانند به گنجی برای رسیدن به صنعت موفق گردشگری تبدیل شوند؛ گنجی که هم اکنون به دلیل عدم رسیدگی در حال تخریب کامل است.

انتهای پیام/


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !