یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

تصفیه آب دریا راه‌حلی مؤثر برای تأمین آب شرب در استان بوشهر

بنا بر گزارش دفتر مطالعات پایه منابع آب وزارت نیرو تا تاریخ سیزدهم اسفندماه 1396 میزان بارش‌ها در سال آبی جاری در استان بوشهر برابر با 96 میلی‌متر است.

آرشیو اخبار
۱۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۳۵
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش سپاس استان بوشهر یکی از استان‌های کم بارش کشور است که سال‌هاست بخش بسیار زیادی از آب مصرفی مردم از استان‌های فارس و کهکیلویه و بویراحمد تأمین می‌شود و معمولاً در فصل تابستان به سبب افزایش استفاده‌های مردم این استان جنوبی با کمبود آب مواجه می‌شود و مسئولان استان با سهمیه‌بندی آب سعی دارند مدیریت مصرف داشته باشند.

نبود محلی مناسب جهت تأمین آب در استان بوشهر باعث شده است مردم و مسئولان این استان همواره چشم به سفره استان‌های هم‌جوار به‌ویژه استان‌های فارس و کهگیلویه و بویراحمد داشته باشند و در کنار دغدغه بارندگی در استان خود همواره باید استرس و دغدغه بارندگی در این دو استان را داشته باشند.

بنا بر گزارش دفتر مطالعات پایه منابع آب وزارت نیرو تا تاریخ سیزدهم اسفندماه ۱۳۹۶ میزان بارش‌ها در سال آبی جاری در استان بوشهر برابر با ۹۶ میلی‌متر است.

علیرغم امیدواری مردم استان از افزایش بارندگی در سطح کشور متأسفانه خبرهایی که از این دو استان به گوش می‌رسد حکایت از کاهش بارندگی و کم شدن منابع آبی آن‌ها دارد، در همین بین مسئولان امور آبی استان هشدارهایی مبنی بر کاهش شدید منابع آب و جیره‌بندی این مایه حیاتی در فصل تابستان به مردم می‌دهند.

این در حالی است که میزان بارش نزولات آسمانی در سال آبی گذشته ۲/۲۰۱ میلی‌متر و در ۵۰ سال گذشته برابر با ۴/۲۰۱ میلی‌متر بوده است. آمار و ارقام حاکی از آن است که در سال جاری با کاهش ۵۴ درصدی بارش‌ها مواجه هستیم که می‌تواند مشکلات همیشگی تأمین آب شرب و کیفیت آن در استان بوشهر را دوچندان کند.

در استانی که بانام آب و دریا شناخته می‌شود، وجود چنین مشکلی بسیار بیشتر از سایر مناطق به چشم می‌آید. برای همه ما روشن است که کشورمان کشور کم‌آبی است و به همین دلیل لزوم مدیریت صحیح منابع آبی در دسترس بیش‌ازپیش احساس می‌شود.

امروزه در بسیاری از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس از تجهیزات آب‌شیرین‌کن برای تصفیه آب دریا و تأمین آب شرب استفاده می‌شود. واحدهای تصفیه آب صنعتی در کشورهایی نظیر عربستان سعودی، قطر، امارات، عمان و بحرین مجموعاً بیش از ۲۶ میلیون مترمکعب آب شرب را در روز از طریق تصفیه آب دریا تولید می‌کنند.

عمده تجهیزات آب‌شیرین‌کن در این کشورها از سه فناوری تبخیر ناگهانی چندمرحله‌ای (MSF)، تقطیر چندجزیی (MED) و اسمز معکوس (RO) بهره می‌برند.

مشکل اصلی این فناوری‌ها وابستگی زیاد آن به انرژی و در بسیاری از کشورها به دلیل هزینه بالای تأمین انرژی برای واحدهای آب‌شیرین‌کن، تصفیه آب دریا توجیه اقتصادی نداشته و در مقیاس وسیع از این تأسیسات استفاده نمی‌شود؛ اما وجود منابع عظیمی از سوخت‌های فسیلی در کشور و به‌خصوص در استان بوشهر می‌تواند انرژی موردنیاز برای تصفیه آب دریا از طریق تأسیسات آب‌شیرین‌کن را به‌خوبی تأمین کند.

از زاویه‌ای دیگر، راه‌اندازی تأسیساتی برای تصفیه آب دریا در استان بوشهر علاوه بر برطرف کردن بخش عظیمی از نیاز استان به آبی سالم، گوارا و بهداشتی می‌تواند به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم به اشتغال‌زایی جوانان و توسعه پایدار استان بوشهر نیز کمک کند.

 همچنین در صورت تصفیه آب دریا در ابعاد وسیع می‌توان با احداث کارخانه‌هایی، عناصر معدنی متعددی را از شورا به حاصل از تصفیه آب استخراج نمود.

امید است که مسئولان و مقامات استانی و کشوری به این مهم توجه ویژه‌ای داشته و با اتخاذ تصمیماتی در این زمینه، موجب رشد و توسعه هرچه بیشتر این خطه شوند.

انتهای پیام/


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !