یکشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

فیلم سازی اعتقادی به جای گیشه پسندی/کهنه سربازانی که هنوز در رکاب انقلاب هستند

حاتمی کیا نشان داد نسل فیلم‌سازان انقلابی باوجود سختی‌های پیش رو و تغییر ذائقه نسل امروز، هنوز هم می‌توانند در میان انبوه گیشه‌ای‌ها قامت خود را برافراشته کنند و نشان دهند که ما فیلم‌ساز انقلابیم.

آخرین اخبار
۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۳۸
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش سپاس جشنواره ۳۶ فیلم فجر با تمامی حواشی آن به پایان رسید و فیلم «تنگه ابو قریب» به کارگردانی بهرام توکلی توانست بیشترین سیمرغ را از جشنواره فیلم فجر امسال درو کند.

بخت و اقبال فیلم‌هایی با مضمون دفاع مقدس امسال توانست بیشترین آرا را برای خود کسب کند و نشان دهد که سینمای دفاع مقدس و مضمون آن هنوز هم در میان مخاطبان و سینماگران جایگاه خوبی دارد.

اینکه در سال‌های اخیر فیلم‌هایی با مضمون عاشقانه و گیشه‌ای در سینمای ایران رو به افزایش است و گیشه بیشتر از محتوا در رأس محورهای تهیه‌کنندگان قرار دارد، اما جشنواره ۳۶ فیلم فجر نشان داد که فیلم را باید بر اساس اعتقاد ساخت.

ابراهیم حاتمی کیا که با فیلم «به‌وقت شام» در جشنواره امسال حضور داشت بیشترین حاشیه را هنگام اهدا سیمرغ بلورین به‌عنوان بهترین کارگردانی در میان برگزیدگان جشنواره داشت، نشان داد که فیلم‌هایی که بر اساس اعتقاد ساخته می‌شوند جای بیشتری در دل مخاطبان دارند.

حاتمی کیا نشان داد نسل فیلم‌سازان انقلابی باوجود سختی‌های پیش رو و تغییر ذائقه نسل امروز، هنوز هم می‌توانند در میان انبوه گیشه‌ای‌ها قامت خود را برافراشته کنند و نشان دهند که ما فیلم‌ساز انقلابیم.

کارگردان بزرگ سینمای ایران با فیلم «به‌وقت شام» یک‌بار دیگر نشان داد گیشه هیچ موقع نمی‌تواند تضمین‌کننده حضور یک کارگردان صحنه سینمای ایران باشد و مردمی که سال‌ها پای اعتقاد خود خون داده‌اند اکنون هم پای فرهنگ یک کشور اسلامی و انقلابی ایستاده‌اند.

سینمای انقلابی پس از دفاع مقدس توانست سهم بسزایی در میان انبوه ایده‌های آن روزهای سینمای نوپای ایران داشته باشد، گرچه آن روزها سیل فیلم‌های به قول بچه‌های آن روز جنگی در میان کوچه‌پس‌کوچه‌های سینما دیده می‌شد، اما کارگردان‌هایی مانند حاتمی کیا توانستند نهال نوپای سینمای انقلابی را به کمال برسانند و این روزها در میان انبوه سینمای جوان‌پسند و گیشه‌ای به‌خوبی عرض‌اندام کنند.

هنرمندی که کار انقلابی کند، عملاً در زمره هنرمندان جریان مقاومت در جهان تعریف می‌شود که در مقابل جریان سلطه و نفوذ غرب و همچنین جریان‌های افراطی به فعالیت می‌پردازد چراکه هنرمندان نمی‌توانند نسبت به این مسائل بی‌تفاوت باشند و حاتمی کیا نشان داد علی‌رغم برخی کارشکنی‌ها و سهل‌انگاری‌ها همچنان در جبهه فرهنگی هنوز در حال مبارزه‌اند.

«به‌وقت شام» نشان داد که مبارزه‌ی علیه گروه‌هایی مانند داعش در بخش فرهنگی ادامه دارد و مدافعان حرم هیچ‌گاه تنها نیستند، به امید روزی که در مکتب سینماگران انقلابی شاهد حضور حاتمی کیاهای بیشتری باشیم.

وحید ابراهیمی

انتهای پیام/


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !