پنج شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

لزوم اقدام جهادی برای مبارزه با جنگ نرم/ اعتقاد به وجود جنگ نرم باید در بین جامعه نهادینه شود

فرمانده سپاه امام رضا (ع) شهرستان دشتی گفت: برای دفع خطر بزرگ فرهنگی و جنگ نرم باید این اعتقاد در جامعه به وجود آید که جنگ نرم وجود دارد و دشمنان از همین رخنه برای نفوذ و استیلا بر انقلاب اسلامی استفاده می‌کنند و برای متوقف کردن جوان انقلابی راهی جز این وجود ندارد.

آرشیو اخبار
۱۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۷
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش سپاس انقلاب اسلامی در طول ۴ دهه از عمر خود با انواع توطئه‌ها و نفوذها برای براندازی خود مواجه بود که در این میان اقدامات مؤثر انقلابی مردم باعث نجات انقلاب از این توطئه‌ها شد. با سرهنگ دوم پاسدار علی غضنفری فرمانده سپاه امام رضا (ع) شهرستان دشتی درباره‌ی خطراتی که انقلاب با آن مواجه است به گفتگو می‌نشینیم:

چگونه مردم و توده‌های انقلابی در کنار هم بزرگ‌ترین پیروزی قرن را رقم زدند؟

پیروزی انقلاب اسلامی یکی از بزرگ‌ترین، انقلاب‌هایی بود که در سطح دنیا با رویکرد مردمی اتفاق افتاد و همین مردمی و اسلامی بودن انقلاب باعث شد که امروز انقلاب ۴ دهه خود را پشت سر بگذارد، لذا چون اصل انقلاب این بود که مطالبات و خواسته‌های مردم و نگرانی و نارضایتی از مجموعه نظام شاهنشاهی به حدی رسیده بود که مردم این را درک کردند که تنها راه نجات آن‌ها در برابر این ظلم و ستمی که روا می‌شد، این موارد باعث شد که خود مردم تصمیم‌گیری کنند و نقش اساسی را در پیروزی انقلاب ایفا کنند و به‌عنوان یک امتیاز بزرگ برای این انقلاب محسوب می‌شود و پس از سال ۵۷ تاکنون پای این انقلاب ایستادند.

 

انقلاب اسلامی پس از پیروزی چه ایده‌ها و ارزش‌هایی برای مردم مسلمان جهان به ارمغان آورد؟

مطالعاتی که از نقش و بازتاب انقلاب اسلامی در دهه‌های مختلف انقلاب امروز می‌بینیم، هرزمان انقلاب اسلامی حامی پیام برای مستضعفان عالم است، در دهه اول انقلاب شاهد این بودیم که ترورهای زیادی در سطح اول کشور برای متوقف کردن انقلاب به وقوع پیوست و انقلاب در برابر این ترورها ایستادگی کرد و در برخی از موارد این‌ها را ریشه‌کن کرد، جنگ را در سال ۵۹ به ما تحمیل کردند، انقلاب اسلامی ایستادگی کرد و با اتکا به خود و نظام انقلابی و رهبری داعیانه این نهال نورس در برابر هجمه‌ها ایستادگی کرد.

جهان متوجه شد که انقلاب اسلامی با رویکردی مردمی و روحیه ایستادگی و مقاومت خود که در دفاع مقدس هم آن را به‌خوبی نشان داد این روحیه بزرگ امروز به مردم آزادی‌خواه جهان انتقال پیداکرده است همان‌طور که حضرت امام خمینی (ره) در مورد انقلاب اسلامی فرمودند: ما در جنگ انقلاب اسلامی را به جهان صادر کردیم؛ و این‌یکی از ارزش‌های برگی بود انقلاب اسلامی توانست با اقداماتی که برای پیشبرد انقلاب صورت بگیرد در هر دهه‌ای مرتبط با خود آن دهه نقش‌های خود را در رابطه با آن جریان و دهه به‌خوبی ایفا کند و حامی کسانی باشد که برای به دست آوردن حق خود مطالبه گری می‌کنند؛ و در مقابل دیکتاتورهای دوران خود ایستادگی و مقاومت می‌کنند.

شاکله انقلاب اسلامی را ماهیت دینی و مذهبی تشکیل می‌دهد، چگونه می‌توان این ماهیت را به سراسر جهان صادر کرد؟

در یک نگاه می‌بینیم که انقلاب ما یک انقلاب مردمی بود که با پشتوانه یک رهبر بزرگ دینی و همچنین بر اساس دستورات اسلام و قرآن توانست به پیروزی بزرگ دست پیدا کند و این چیزی است که ما در پایه و اصالت انقلاب به‌خوبی مشاهده می‌کنیم و امروز همین نقش‌ها که بر پایه دین و مکتب اسلامی ما صورت می‌گیرد، برای اینکه انسان‌ها در مقابل ظلم ایستادگی کنند، انسان‌ها در مقابل دیکتاتوری پایداری و مبارزه کنند و همین انسانی بودن انقلاب در بستر یک مکتب الهی است که ما این را به تمام دنیا نشان دادیم.

انقلاب اسلامی ما امروز خواهان این است که هرکجای دنیا مستضعفان عالم زیر ظلم و جور دیکتاتورهای دنیا باشند این‌ها باید نجات پیدا کنند و از آن‌ها باید در برابر این ظلم حمایت شود و در این مورد مسلمان با غیرمسلمان فرقی ندارد، امروز ظلم‌هایی که توسط آمریکا و رژیم صهیونیستی دارد اتفاق می‌افتد گاهی اوقات چه مسلمان و چه غیرمسلمان اگر آزادی‌خواه باشند مورد ظلم قرار می‌گیرند.

 

در کلام و وجود امام چه جاذبه‌ای وجود داشت که پیرو جوان، دانش‌آموز و دانشگاهی و همه‌ی اقشار شیفته‌ی کلام ایشان بودند؟

نفس کبریایی حضرت امام خمینی (ره) و کلام الهی که حضرت امام در بیاناتشان ایراد می‌فرمودند و این اقدام انقلابی واله که حضرت امام (ره) انجام دادند و بیشتر به خاطر مردم و سفارشی که دین اسلام در تمام اعصار به‌تمامی انسان‌ها کرده است، حضرت امام (ره) یکی از بزرگ‌ترین مردانی بود که در قرن خودش توانست این تأکید اسلام را به گوش جهانیان برساند.

امروز می‌بینیم که کلام و فرمایشات حضرت امام (ره) همگی مبنایی الهی دارند و این مبنای الهی بودنش باعث شد که این جذبه‌ای داشته باشد و در مقابل تمام زورگویان عالم تمامی پیام‌هایی که انعکاس می‌دادند و در دنیا به‌خوبی بازتاب پیدا می‌کرد، تمام آزادی خواهان عالم استقبال می‌کردند فرمایشات حضرت امام را به‌عنوان یک نقشه راه برای خودشان ترسیم می‌کردند.

و مردان الهی که برای تبلیغ این رسالت برگزیده می‌شدند باید این جذبه در آن‌ها به‌خوبی نهادینه می‌شد تا بتوانند به‌خوبی با مردم ارتباط برقرار کنند و حضرت امام خمینی (ره) باروحی بزرگ واله توانستند با زبانی آسمانی و کلامی آرام واله را به سمت خود جلب کند.

 

واکنش انقلاب اسلامی به پدیده جهانی‌شدن چگونه بود؟

انقلاب اسلامی چندین پیکره داشت که بر اساس آن استوار شد. استقلال آزادی و جمهوری اسلامی مهم‌ترین مواردی ستون‌های تشکیل انقلاب اسلامی به شمار می‌رود و این نماد قدرتمندی که امروز از انقلاب اسلامی می‌بینیم نشان از شناخت درست انقلاب از نقشه راه پیش رو بود. انقلاب اسلامی برای رفاه مردم و برای ارزش‌گذاری موضوعات و اقداماتی که برای مردم و محرومین صورت می‌گیرد یک احترام و اعتقاد کامل دارد که مردم و مستضعفین در رأس هرم انقلاب قرار دارند و این اصل که انقلاب برای رسیدگی به مردم به وجود آمد باید همواره درراه تمام مبارزات انقلابی به‌عنوان نقشه راه به آن رجوع کرد.

انقلاب اسلامی در مقابل مادیگری که در دنیا اتاق می‌افتد و این پدیده‌های جهانی‌شدن که به‌صورت انحصاری عمل می‌کنند و برای ضربه زدن به انقلاب برنامه‌ریزی می‌کنند، برای فرهنگ ما مناسب نیست و با اعتقادات مذهبی ما همسو نیست، انقلاب اسلامی با این پدیده جهانی‌شدن به‌شدت مخالف است، البته انقلاب اسلامی به دنبال پیشرفت و علم و فنّاوری هست و این را ما در ۴ دهه از انقلاب اسلامی به‌خوبی ثابت کردیم و امروز درزمینهٔ های مختلف علمی ما نخبگانی داریم که امروز در دنیا صاحب نظرند، اما اگر غرب و یا اتحادیه اروپا و تشکل‌هایی که در دنیا به دنبال این باشند که فرهنگ غیرانقلابی و غیر اسلامی را وارد محدوده فرهنگ انقلاب اسلامی کنند، انقلاب اسلامی واکنش نشان خواهد داد.

 

چگونه هویت انقلاب اسلامی را بدون دستخوش و تحریف برای نسل حاضر تبیین و روشنگری کنیم؟

انقلاب اسلامی را اگر بخواهیم برای نسل امروز بدون تحریف بیان کنیم باید بر اساس واقعیاتی که در انقلاب به آن پرداخته‌شده و همچنین بر اساس منویات حضرت امام خمینی (ره) بزرگ معمار انقلاب اسلامی و همچنین فرمایشات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله‌العالی) آن برای نسل حاضر شکافته و برای آن‌ها بیان کنیم.

ما باید نگاهمان به انقلاب اسلامی یک نگاه صرف مادی نباشد و در بیان آن و یک تعبیر و ترسیم عادی را در ذهن جوان و نسل حاضر ایجاد نکنیم و آن را در حد یک تغییر مدیریتی کوچک تنزل ندهیم، بلکه باید این موضوع را موردبررسی قرار دهیم که انقلاب اسلامی ایران مبارزه‌ای بزرگ در برابر حکام شرق و غرب بود و این مهم درزمانی اتفاق افتاد که قدرت‌های بزرگ دنیا به دنبال به استعمار کشاندن کشور ما بودند.

قبل از پیروزی انقلاب اسلامی قدرت‌های استعمارگر نفت ما را تاراج و به نفع خود مصادره می‌کردند و بودجه مملکتی فقط در امور خاصی مصرف می‌شد، این در حالی است که رسیدگی که انقلاب اسلامی برای کشور کاملاً بدون تبعیض بود و در توسعه عادلانه امکانات در عرصه‌های مختلف در کل کشور و در بخش‌های مختلف به‌صورت مساوی اتفاق افتاد و ما این را در زمان قبل از انقلاب نداشتیم.

امروز باید این مسئله برای جوان ما تبیین شود که در مدیریت کلان کشور باوجود جناح‌های مختلفی که امروز در بطن نظام و انقلاب هستند، این انقلاب متکی به خارج از مرزها و قدرت‌های شرق و غرب نیست. باوجوداینکه برخی از عوامل در داخل کشور نقشه دشمن را بازی می‌کنند و در جورچین دشمن قرارگرفته‌اند _مانند فتنه سال ۷۸ و سال ۸۸ و همچنین سال ۹۶_ و برخی آگاهانه و یا غیرآگاهانه این کار را برای دشمن انجام می‌دهند، رهبر انقلاب اسلامی در فرمایشاتشان هرگونه تحرکی برای ضربه زدن بر پیکره‌ی این انقلاب را محکوم می‌کنند و با آن مخالف‌اند.

ما باید برای نسل امروز این‌گونه موارد را به‌خوبی تشریح کنیم و این مهم را باید به‌خوبی نهادینه کنیم که انقلاب اسلامی تنها فعالیتی برای تغییر یک نظام نبود بلکه نگاهی کلان بود که ادامه یافته راه انبیا الهی است که دنبال دعوت مردم برای مبارزه و ایستادگی در مقابل ظلم و ستم استعمارگران بود امروز انقلاب اسلامی با این نگاه که انقلاب متکی به مردم، اسلام و قرآن است و توانسته در دنیا به‌خوبی خود را نشان دهد و هرگونه ظلم و ستم علیه محرومان و مستضعفان را محکوم می‌کند و ما اگر بخواهیم نسل جوان را با انقلاب آشناسازیم باید این روحیه انقلابی را در مقابل قدرت‌هایی که امروز به دنبال متوقف کردن انقلاب هستند را در جوانمان تقویت کنیم و حواسمان باشد این قدرت‌های استکباری چه اقداماتی علیه نظام انجام می‌دهند و باید نقشه راه انقلاب را با واقعیت‌های انقلاب اسلامی و ارزش‌های پایدار آن در بستری مناسب برای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی همگون سازی و برای این نسل جوان بازسازی و بیان کنیم.

باید اقدامات انجام‌شده پس از انقلاب اسلامی را که در دوران ستم‌شاهی و پهلوی در ایران رخ نداده بود را با اسناد موجود در آرشیو انقلاب برای روشنگری جوانان استفاده کنیم، زیرا نسلی که امروز آشنایی با انقلاب ندارد فکر می‌کند زیرساخت‌های موجود در کشور مربوط به قبل از انقلاب است و این آزادی بیان در دوران پهلوی هم بوده است این در حالی است که ما اگر به خود شهرستان دشتی و استان بوشهر نگاهی بی اندازیم ما از خیلی از خدماتی که امروز از برکت نظام جمهوری اسلامی نصیب این کشور شده است در دوران ستم‌شاهی محروم بودیم و اگر همین خدمات انقلاب را به‌خوبی تشریح کنیم، واقعیت‌های انقلاب بدون دستخوش برای جوانان و نسل حاضر روشن می‌شود. البته به قول مقام معظم رهبری ادعایی نداریم که همه‌چیز در این انقلاب تکمیل است و مشکلی وجود ندارد و به شکل ایدئال خود رسیده‌ایم و کسی که می‌خواهد به قله پیشرفت برسد باید سختی‌هایی را هم تحمل کند البته این سختی‌ها را انقلاب اسلامی به‌سلامت پشت سر خواهد گذاشت و این را در برابر طوفان فتنه‌ها در سال‌های اخیر به‌خوبی به اثبات رسانده است و ابهت این نظام و انقلاب را بسیاری از کارشناسان جهانی اعتراف می‌کنند.

 

با توجه به هجوم دشمنان به لایه‌های فرهنگی جامعه چه خطراتی انقلاب اسلامی را تهدید می‌کند؟ برای دفع این خطرات چه راهکاری پیشنهاد می‌کنید؟

انقلاب اسلامی با همه‌ی چالش‌هایی که در چند دهه اخیر با آن مواجه بوده است، با موفقیت این چالش‌ها را پشت سر گذاشته است، یکی از چالش‌هایی که انقلاب در حال حاضر با آن مواجه است این است که چون دشمن در عرصه‌های مختلف دشمنی با انقلاب ناکام بود، اکنون در عرصه فرهنگی دست به دشمنی با انقلاب اسلامی زدند و این را بدون پرده‌در همه‌ی تریبون‌ها ابراز می‌کردند.

برای دفع خطر بزرگ فرهنگی و جنگ نرم باید این اعتقاد در جامعه به وجود آید که جنگ نرم وجود دارد و دشمنان از همین رخنه برای نفوذ و استیلا بر انقلاب اسلامی استفاده می‌کنند و برای متوقف کردن جوان انقلابی راهی جز این وجود ندارد. البته با طراحی شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی بستر نفوذ و جنگ نرم توسط دشمنان انقلاب ایجاد شد و بر اساس این ابزارها هم‌اکنون سعی در از بین بردن این هویت انقلابی و اسلامی در جامعه ایران دارند.

دشمنان انقلاب می‌دانند که در برابر کشوری که هم‌اکنون ازلحاظ امکانات و تجهیزات نظامی و وجود جوانان انقلابی در دفاع از این مرزوبوم راهی به‌جز توسل به حملات فرهنگی در بستر فضاهای مجازی ندارند، پس بنابراین ما هم باید در مقابل هجوم فرهنگی دشمنان اقدامات بازدارندگی را ایجاد کنیم و این اقدامات می‌تواند در عرصه‌های مختلف وجود داشته باشد و باید از ظرفیت بالای فضای مجازی نهایت استفاده را برای دفع خطرات احتمالی علیه خودشان استفاده کنیم. دشمنان انقلاب امروز با ترفندهای مختلف و ایجاد شایعات بی‌پایه و اساس در فضای مجازی به دنبال تحریف انقلاب هستند و باید با استفاده از روحیه انقلابی در بخش‌های مختلف نهایت استفاده را ببریم.

مصاحبه: وحید ابراهیمی

انتهای پیام/


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !