چهارشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

کارگاه آموزشی تغذیه گاو شیری در بوشهر برگزار شد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بوشهر گفت: کارگاه آموزشی تغذیه گاو شیری با حضور دامداران و کارشناسان در روستای کره بند شهرستان بوشهر برگزار شد.

آخرین اخبار
۰۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۸
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش سپاس؛ کبری توکلی صبح یکشنبه در حاشیه برگزاری کارگاه آموزشی تغذیه گاو شیری اظهار داشت: هر چقدر گاوهایی با ظرفیت تولیدی بیشتر نگهداری شود، گاوداری از سودآوری بیشتری برخوردار خواهد بود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بوشهر افزود: گاوهای پرتولید نیاز غذایی بیشتری دارند و لازم است با تغذیه صحیح و اصولی، هزینه های غذایی آنها را کاهش داد.

وی بیان داشت: کنسانتره (غذای متراکم) یکی از عناصر مهم در تغذیه گاوهای شیری است و قادر است همه عناصر و مواد مغذی بدن دام را به اندازه کافی (نه کمتر و نه بیشتر)تأمین کند.

توکلی گفت: سطح درآمد یک واحد گاوداری بستگی به میزان تولید و هزینه‌های آن دارد که از این میان خوراک مصرفی با حدود ۶۰ تا ۶۵ درصد، بیشترین نسبت هزینه‌ها را به خود اختصاص می‌دهد.

وی افزود: در پرورش گاو شیری پیشنهاد می‌شود گاوهای کم تولید را حذف و گاوهای پرتولید را به شیوه صحیح تغذیه کنیم و اطلاعات فنی و کارشناسی خود را افزایش داده تا بازده تولید را افزایش دهیم.

توکلی بیان کرد: در گذشته، خوراک اصلی دام‌ها علوفه بوده که با توجه به پایین بودن میزان تولید دام‌ها به نظر کافی می‌رسیده اما امروزه با اصلاح نژاد، دام‌ها ظرفیت تولید بالایی پیدا کرده‌اند و در نتیجه نیاز غذایی آنها برای تولید نیز افزایش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از کنسانتره که خوراکی متراکم و سرشار از انرژی، پروتئین، مواد معدنی و ویتامین ها و … است در جیره غذایی گاوهایی شیری ضروری است.

 


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !