شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

دغدغه کشاورزان دلواری ازخشکسالی /در منطقه دلوار هم خبری از کار نیست

کشاورزان دلواری باز هم از خشکسالی در سال جدید هراس دارند و در این روزها برای آنها یک دغدغه ای شده است که آیا محصول خود را با شرایط خشکسالی در سال های قبل، کاشت نمایند یا خیر؟

آخرین اخبار
۱۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۰۶
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش سپاس؛خشکسالی به عنوان بلای طبیعی و پدیده‌ای اجتناب‏ناپذیر، از دیرباز در پهنه وسیع کشورهای مختلف به خصوص کشورهای مستقر در مناطق گرم و خشک به کرات وقوع یافته و می‌یابد که مطالعات و بررسی‌های انجام شده نشانگر آن است که کشور ایران با توجه به وضعیت جغرافیایی و اقلیمی خود، در وضعیت مناسبی از لحاظ تأمین آب قرار ندارد.

کم آبی و خشکسالی در استان بوشهرو بخش دلوار باعث شده که چند سالی است که کشاورزان دیگر در زمین های خود گندم کاشت ننمایند و هراسی در وجود آنها از نبود آب کافی دیده می شود.

با توجه به بررسی های انجام شده می توان این گونه بیان نمود که نزدیک به شش سال است که خشک‌سالی فعالیت‌های مردم این بخش  را محدود کرده است وبسیاری از روستا‌نشینان به امید اینکه بتوانند در شهر درآمدی کسب کنند از محل زندگی خود کوچ کرده‌اند و به دلیل اینکه شغل جدیدی در استان ایجاد نمی‌شود، روز به روز به تعداد افراد جویای کار افزوده می‌شود.

در این صورت باید گفت که کارخانه‌های استان هم نمی‌توانند با همه ظرفیت کارگری خود فعالیت کنندبه این علت که عدم جذب کارگر به دلیل نبود نقدینگی و رونق تولید در استان است.

این روز ها وقتی با کشاورزان هم صحبت میشویم اینگونه بیان می کنند که کارگران در استان بوشهر امنیت شغلی ندارند زیرا موقعیت آنها تثبت شده نیست،  البته نباید فراموش کرد که چنین مشکلاتی در همه جای کشور وجود دارد و باید به فکر جذب سرمایه‌گذار باشیم.

با توجه به بارش های اخیر در کشور و در این منطقه نیاز به برخی کارهای تخصصی است که به نظرمی رسد که یکی از مشکلات ما در این زمینه برون‌رفت آب نزولات آسمانی است که نتوانستیم قطره‌ای از این آب‌ها را ذخیره کنیم که اگر بتوانیم بارش‌های بهاره و پاییزه را مهار و ذخیره کنیم بسیاری از مشکلات منطقه  و روستاهای تابع آن حل می‌شود .

 

 


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !