۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » 137 » آخرین اخبار استان » اخبار صفحه اصلی » افلاکیان
  • شناسه : 128787
  • ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۳
امر به معروف و نهی از منکر، درسی از عاشورا
امر به معروف و نهی از منکر، درسی از عاشورا

امر به معروف و نهی از منکر، درسی از عاشورا

امر به معروف و نهى از منکر، یک واجب مهم اسلامى است که متأسفانه‏ هم شناخت کافى در مورد آن وجود ندارد و هم بطور شایسته مورد توجه‏ قرار نگرفته است.

به گزارش سپاس؛  از آنجا که افراد یک جامعه سالم مانند اعضاي بدن، در راه زندگی اجتماعی و ایجاد حیات صحیح انسانی سهیم و شریک می باشند و هیچ یک از آنها نمی توانند در برابر قوت ها و کاستی هاي جامعه بی تفاوت باشند.

امیر اکبری در یاداشت ارسالی به سپاس نوشت: مساله نظارت همگانی یا امر به معروف و نهی از منکر، براي جلوگیري از فساد و سوق دادن جامعه به سوي اصلاح ضروری به نظر می رسد و به همین دلیل هم قرآن کریم امر به معروف و نهی از منکر را حرکت به سوی سالم سازی محیط و حرکتی رو به پیشرفت معرفی کرده و ویژگی‌های آن را تشریح می‌کند و در شرع مقدس اسلام از آن به عنوان یک سنت الهی و از فروعات دین که دارای جایگاه ویژه و ممتازی است نام برده است.

در واقع امر به معروف و نهى از منکر، یک واجب مهم اسلامى است که متأسفانه‏ هم شناخت کافى در مورد آن وجود ندارد و هم بطور شایسته مورد توجه‏ قرار نگرفته است. حتى در جامعه اسلامى ما، با این که قرآن و احکام در درجه اول اهمیت قرار دارند، باز هم این اصل مهم مورد غفلت و کم‏مهرى‏ واقع شده و توجه کافى بدان نشده است.

این فریضه الهی محیط را برای تربیت افراد صحیح و لایق ، مساعد می کند و مادام که بشر به وجود افراد صالح محتاج است ، به امر به معروف و نهی از منکر هم محتاج است . همچنین زمینه های فساد را از میان می برد و کانون های فحشا و منکرات را ریشه کن می سازد . پس انسان تا در این جهان طبیعت زندگی می کند هیچ گاه از امر به معروف و نهی از منکر بی نیاز نیست.

با همین دیدگاه است که نهضت عاشورا و قیام امام حسین (ع) نیز شکل می گیرد و این بدان معنی است که از جمله عواملی که در پیدایش قیام امام حسین(ع) در کنار عامل «دعوت مردم کوفه» و «عدم بیعت با یزید» نقش محوری دارد «امر به معروف و نهی از منکر» است که خود حضرت نیز در اعلام مواضع صریح خود در وصیت‌نامه به برادرشان محمد بن حنفیه، این حقیقت را بیان کردند: «ارید أن آمر بالمعروف و أنهی عن المنکر» (می‌خواهم امر به معروف و نهی از منکر کنم).  

استاد مطهری در کتاب «حماسه حسینی» این عامل را مهم‌ترین عامل قیام حسینی برمی‌شمارند و معتقدند که این عامل ارزش نهضت اباعبدالله(ع) را دهها برابر بالا می‌برد. به عبارت دیگر، اگر مردم کوفه از امام دعوت نمی‌کردند و یا حتی یزید درصدد آن نبود که از امام بیعت بگیرد، چنین نبود که ایشان ساکت بنشینند و دست از قیام و مبارزه بر ضد دستگاه ظلم و جور یزیدی بردارند.

از دیدگاه استاد شهید، شیوع بدیها و منکرات و به تعبیر خود امام «حلال شدن حرامها و حرام شدن حلالها» و بالاخره مشاهده وضع نابسامان و فاسد اجتماع، حضرت را در برابر دشمن قرار می‌دهد و وادار به قیام می‌کند،‌و عامل عمده‌ای که به نهضت کربلا این شایستگی را داده است که برای همیشه در پیشانی تاریخ بدرخشد و یک درس جاویدان در دنیا باشد همین جهت است.

با توجه به مطالب فوق و اینکه سیدالشهداء (ع) هدف از قیام خود را امر به معروف و نهی از منکر اعلام کرده است، و اهمیت این فریضه را به قدری رفیع می شمارد که امام، جان خود، اهل بیت و یارانش را در این مسیر فدا می‌کند، تا دین اسلام مدیون قیام امام‌ حسین (ع) شود و بر اساس تعبیر بزرگان "خون شهدای عاشورا، ضامن بقای دین مبین اسلام باشد.

نتیجه می گیریم اين فريضه از تكاليف همگانى است و همه مسلمانان بايد آن را پاس بدارند، و اين چنين نيست كه در زمان اقتدار حاكميت اسلامى، اين فريضه تنها بر دوش نهادهاى دولتى قرار داشته باشد؛ بلكه تك تك آحاد مردم به انجام اين فريضه موظف‏اند.

چنانچه رهیر معظم انقلاب در این مورد فرموده اند : ما هنوز تا يك جامعه كاملاً اسلامي كه نيكبختي دنيا وآخرت مردم را به طور كامل تأمين كند و تباهي وكجروي و ظلم و انحطاط را ريشه كن سازد . فاصله زيادي داريم . اين فاصله، بايد با همت مرم و تلاش مسئولان طي شود و پيمودن آن ، با همگاني شدن امر به معروف ونهي ازمنكر آسان می گردد  (بیانات مقام معظم رهبری سالبه مناسبت اولين سالگرد ارتحال امام (ره) )./انتهای پیام

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*