پنج شنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

آمریکا ما را فریب داد و ما را در تجاوز به عراق شریک خود کرد

گوردون براون، نخست وزیر سابق و مشاور ارشد هیات دولت انگلیس در طول سه دهه گذشته، یکی از افراد جهت دهنده سیاست انگلیس در جهان بوده است. او طی کتاب 512 صفحه ی خاطرات زندگی شخصی و سیاسی خود از حوادثی خشن و اتفاقات عمیق مبهم پرده برداشته است.

آرشیو اخبار
۱۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۳
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش سپاس؛ ، کتاب هایی که سیاستمداران و دولتمردان غربی و آمریکا در دوران بازنشستگی می نویسند؛ عموماً ناشی از پشیمانی و ندامت و اعتراف به اشتباهات ناشیانه و تصمیمات عمدی پس از تحمیل تلفات و خسارات عمده انسانی و اقتصادی بربقیه جهان و بویژه کشورهای خاورمیانه است که بیانگر جرم و جنایت های بزرگی است که آنها در مرحله ی از دوران عهده داری قدرت مرتکب شده اند. و پس از آن همه معضلات و مشکلاتی که برای بشریت رقم می زنند ناگهان وجدان سوخته شان زیر تلی از خاکستر بیدارمی شود و شروع به خاطره نگاری می کنند.

کم نیستند این دسته از مقامات عالیه رتبه غربی و آمریکا که سعی می کنند برای رهایی از عذاب وجدان  همدیگر و شرکای سابق و حتی فعلی خود را متهم به عنوان عامل اصلی در ارتکاب کشتارها و جنایت های بزرگ و نابخشودنی می کنند.

یکی از اینها گورودن براون نخست وزیر اسبق انگلیس است که در کتاب جدید خود با عنوان "زندگی من، زمان ما" به فجایع تکان دهنده ی ارتکابی بوسیله آمریکا و انگلیس از تاریخ دو دهه ی اخیر جهان پرده برمی دارد و آشکار می کند که دو فقره از مشترکات اختصاصی دولتمردان غربی و آمریکایی یکی خیلی دیر بیدارشدن وجدانشان است یعنی دقیقاً وقتی دیگر سودی ندارد و درس نگرفتن مقامات خلف حاضر در صحنه از بیان خاطرات تلخ و پشیمانی اسلاف خویش است.

کتاب جدید گوردون براون با نام «زندگی من، زمانه ما» این هفته منتشر شد. وی در این کتاب نوشته است که در مارس ۲۰۰۳ برای جنگ عجله وجود داشت و از خودش این سئوال را بارها و بارها پرسیده است که آیا پیش از آنکه تصمیم برای جنگ گرفته شود می‌توانستم تغییری را ایجاد کنم.

گوردون براون، نخست وزیر سابق و مشاور ارشد هیات دولت انگلیس در طول سه دهه گذشته، یکی از افراد جهت دهنده سیاست انگلیس در جهان بوده است. او طی کتاب ۵۱۲ صفحه ی خاطرات زندگی شخصی و سیاسی خود از حوادثی خشن و اتفاقات عمیق مبهم پرده برداشته است.

او با تشریح دوران تربیت و آموزش خود در اسکاتلند به عنوان پسریک وزیر و پشت سر گذاشتن روزهایی که شخصیت او را شکل داده به خوانندگان کتاب یادآوری می کند سیاست می تواند و باید منشاء خدمت به مردم باشد. سپس به بازتاب تنش های شخصی و ایدئولوژیک در عرصه ی کاری و دستاوردهای و ناکامی ها حزبی وابسته به آن در زندگی سیاسی خود جزئیاتی را بر می شمارد.

بعد از این او توضیح می دهد که چگونه به عنوان  نخست وزیر انگلستان در حالی که برخلاف جریان نئولیبرال شنا می کرد کشورش را در برابر آثارسوء ناشی از اقتصاد "جهانی شدن" تجهیز کرد و نشان می دهد که چگونه باید بیشتر از این برای متوقف ساختن نابرابری فزاینده حاصل از تحرک نئولیبرالیسم با تبعات منفی آن روبرو شد.

و در گزارش خود از پشت صحنه بحران مالی و نقش اصلی آن در تحمیل ریاضت اقتصادی بر اقتصاد جهان و علل سقوط و رکود بازارهای مالی، و چرایی آن اتفاقات همراه با علل و عواقبی سوء که بنا به گفته خودش هنوز همه ی ما را در معرض محاصره و خطر خود قرار داده است مواردی را تشریح می کند.

پس از اینها "براون " تهاجم به عراق و افغانستان را بعنوان یک تراژدی توصیف می کند از مذاکرات ۲۰۱۰ تا رفراندوم ها مختلف در مورد استقلال اسکاتلند و اروپا، تجربیات منحصر به فرد خود در توضیح وضعیت شکننده کنونی انگلیس  را هم یاد آوری می کند.

 اما بخش مهم این کتاب جدید در مورد اشغال عراق است که با افشای مواردی جدید از آن همراه است در این پروسه انتظار  می رود که شرایطی مانند ریختن نفت بر روی آتش، زبانه کشیدن شعله های بحث های شدید اجتماعی در داخل انگلیس بابت انگیزه های پشت تصمیم لندن برای مشارکت در تجاور به عراق خود به بحرانی تازه تبدیل شود.

در این کتاب براون، ایالات متحده را متهم به فریب دادن دولت انگلیس و گناهکار دخالت دادن آن کشور در روند شکل گیری این تجاوز می داند و می نویسد: پنتاگون می دانست که بغداد سلاح های کشتار جمعی را در اختیار ندارد ولی این موضوع را به لندن گزارش نداد.

براون که در زمان حمله عراق در سال ۲۰۰۳ به عنوان وزیر خزانه داری کار می کرد پس از تونی بلر در منصب نخست وزیری انگلستان در سال ۲۰۰۷ قرار گرفت با توجه به اطلاعاتی دقیقی که در اختیار داشته در این کتاب ادامه می دهد: گزارش مخفی سیا در مورد ادعاهای سلاح های کشتار جمعی تحت حکومت صدام حسین هرگز به دولت کشورش داده نشده است. زیرا اگر چنین اتفاقی می افتاد وضعیت آن جریان با توجه  شرایط واقعی به سناریوی های دیگری ختم می شود.

براون در این بخش نتیجه می گیرد که در شرایطی از این دست، مداخله نظامی نمی تواند آخرین ابزار یا پاسخ باشد. انگلیس به این دلیل فریب این تصمیم را خورد چون قبل از اینکه از ابزارهای خلع سلاح صلح آمیز استفاده نکرد و به روند نظامی گری آمریکا پیوست.

براون در ادامه اعتراف می کند: که او به عنوان وزیر امور مالی در آن زمان او بیشترین دسترسی را به داده های اطلاعاتی نسبت به اعضای دیگر دولتش داشته است اما سازمان اطلاعات انگلیس "MI-6" به او اطمینان داد که شواهد ثابتی در باره سلاح های کشتار جمعی در اختیار بغداد موجود است.

نخست وزیر سابق انگلیس خاطر نشان کرد: که بررسی این شواهد پس از ترک منصب بوسیله ی او باعث شده تا او به نتیجه ی نهائی برسد که ما همه در مورد وجود این سلاح ها گمراه شدیم.

براون در بخشی دیگری از کتابش اشاره می کند: که گزارش، تهیه شده توسط پنتاگون پس از درخواست دونالد رامسفلد، وزیر دفاع آمریکا که در سال گذشته افشا شد تنها به شواهدی ضعیف و حتی بی اهمیت و غیرممکن در کلیه نکات اصلی مورد بحث تکیه داشته است.

 و شگفت آور است که هیچ کس در دولت انگلیس این گزارش را ندیده است. ما سعی کردیم که آنچه را که تا کنون نشناخته ایم، ارزیابی کنیم و آگاهی ما در مورد بخش های مختلف سلاح های کشتار جمعی عراق بین ۰ تا ۷۵ درصد بود.

براون همچنین اقرار می کند: که گزارش های ایالات متحده اغلب تا حدود ۹۰ درصد بر اساس اطلاعات نادرست با عدم وجود شواهد متقاعد کننده است و از این منظر اتهاماتی علیه بغداد، اغلب بر اساس گزارش آمریکا تا حدود ۹۰ درصد اشتباه تأیید شده بود که رامسفلد این را نادیده گرفت، علی رغم اینکه  او می دانست عراق سلاح های کشتار جمعی و موشک های دوربرد را ندارد و قادر به تولید آنها در این مرحله  هم نبود بر مواضع نظامی خود اصرار داشته است و این تناقضات دولت تونی بلر را با مشکلات فراوانی روبرو کرد و در مجموع که تا بحدی چشمگیر برنحوه عقب نشینی ناشیانه ی آمریکا و انگلیس از عراق تاثیر گذار بود.


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !