چهارشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

عدم تایید برجام، محدودیت در خرید سلاح‌های متعارف و هدف‌گیری ایران ایر

روزنامه آمریکایی نوشت: دونالد ترامپ با اصلاح سیاست آمریکا باید روشن سازد که معایب خطرناک توافق با ایران را نمی‌پذیرد.

آرشیو اخبار
۰۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۱۹
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش سپاس؛ به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» در گزارشی به قلم «دیوید آلبرایت» و «مارک دوبویتز» درباره آینده برجام با توجه به گفته‌های رئیس جمهور آمریکا نوشت: «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا بایستی با عدم تایید برجام تعهدهایش را پی‌گیری کند. بر اساس قانون بررسی توافق اتمی سال 2015، نیاز است تا ترامپ هر 90 روز پایبندی کامل ایران به توافق سال 2015  و عدم توسعه برنامه اتمی این کشور را تایید کند.

این روزنامه نوشته است: اگر ترامپ همچنان تایید برجام را ادامه دهد، به بی‌تحرکی چون «باراک اوباما» رئیس جمهور قبلی و انتخاب شیوه «صبر راهبردی» در قبال کره شمالی دچار می‌شود. این امر به طور موثری راه‌های ایران به سوی کسب تسلیحات اتمی و موشک را تضمین می‌کند.

در ادامه این مطلب آمده است: برجام نوع خاورمیانه‌ای تنش موجود با کره شمالی است و به ایران خاتمه محدودیت‌های اعمال شده، دسترسی به سانتریفیوژ‌های پیشرفته، موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای، توانایی در از بین بردن امکان دسترسی بازرسان سازمان ملل به تاسیسات نظامی که در گذشته فعالیت‌های اتمی و غنی سازی اورانیوم را انجام می‌داده و نیز ده‌ها میلیارد دلار عایدی ناشی از رفع تحریم‌ها را می‌دهد.

به باور نویسندگان این گزارش، عدم تایید به معنای نقض توافق نیست. نقض توافق تنها زمانی اتفاق می‌افتد که ایالات متحده تحریم‌هایی که تحت برجام لغو شده یا معلق شده‌اند را دوباره اعمال کند.

وال استریت ژورنال نوشت: ترامپ باید اقدام‌های بیشتری انجام داده و تا قبل از سی و یکم اکتبر، سپاه پاسداران را به عنوان یک سازمان تروریستی به کنگره معرفی کند. او همچنین باید به وزارت خزانه داری دستور دهد شرکت‌های وابسته به سپاه پاسداران را به فهرست سیاه اضافه کند. او باید شرکت هواپیمایی «ایران ایر» را به عنوان یک نهاد تروریستی در نظر گیرد.

در بخش دیگر این مطلب آمده است: پیشنهاد می‌شود رییس جمهور با اصلاح سیاست آمریکا روشن سازد که معایب خطرناک توافق با ایران را نمی‌پذیرد. او باید بر شرایطی اصرار ورزد که به طور دائم محدودیت‌های کنونی بر برنامه هسته‌ای ایران، آزمایش سانتریفیوژهای پیشرفته، موشک‌های بالستیک قادر به حمل کلاهک اتمی و همچنین خرید و انتقال سلاح‌های متعارف را ممکن سازد. ترامپ باید برای دسترسی بی حد و حصر بازرسان سازمان ملل متحد به مکان‌های نظامی ایران اصرار داشته باشد.

 در خاتمه این مطلب آمده است: عدم تایید توافق اولین گام مهم راهبردی برای جلوگیری از تبدیل شدن ایران به یک کشور اتمی است و به همین منظور ترامپ باید پیامی مشخص و قاطع را به تهران مبنی بر این ارسال کند که دولت او «ایران اتمی» را تحمل نخواهد کرد و نمی‌تواند توافق کنونی را نیز حفظ کند.

انتهای پیام/


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !