چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

قلب نوجوان ۱۷ساله بوشهری نفس مرد ۳۰ساله تهرانی را تازه کرد/ جان تازه‌ای که در چهار بدن نفس می‌کشد

مسئول مرکز فراهم آوری اعضای پیوندی (OPU) دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: برای انجام این عمل یک گروه ویژه از وزارت بهداشت و درمان به‌صورت پروازی وارد استان بوشهر شدند تا عمل قلب که حساسیت بسیار بالایی دارد را در کمترین زمان ممکن انجام و به بیمار نیازمند ارسال شود.

آخرین اخبار
۰۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۴۵
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش سپاس؛ یکی از نوجوانان دشتستانی که براثر حادثه تصادف دچار مرگ مغزی شده بود با رضایتمندی کامل خانواده اعضاء زنده بدن وی به بیماران نیازمند اهداء و توسط تیم پزشکی اعضای پیوندی (OPU) دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به بیماران ارسال شد.

خانواده مهدی ترخان، نوجوان ۱۷ ساله دشتستانی اهل شبانکاره در اقدامی خداپسندانه و انسان دوستانه قلب، کبد و کلیه‌های مهدی برای سلامت چهار بیمار اهداء و جان دوباره‌ای به آن‌ها ارزانی دادند.

تیم تخصصی جراحی بیمارستان شهید رجایی تهران با حضور در بیمارستان شهدای خلیج‌فارس بوشهر توانستند قلب نوجوان دشتستانی برای نجات بیمار ۳۰ ساله بدون هیچ‌گونه مشکلی به تهران انتقال دهند.

به گفته مسئول تیم پزشکی اعضای پیوندی انتقال قبل بیمار از استانی به استان دیگر در کشور جمهوری اسلامی ایران سومین عمل است که تاکنون دو بار در بوشهر بوده است.

در این اقدام پزشکی کبد و دو کلیه این نوجوان دشتستانی به استان فارس ارسال‌شده است تا جان تازه‌ای به دیگر هم‌وطنان نیازمند ببخشد.

 

جان تازه‌ای که در چهار بدن نفس می‌کشد

علیرضا باقری مسئول مرکز فراهم آوری اعضای پیوندی (OPU) دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بابیان اینکه انتقال قلب بیمار مرگ مغزی دشتستانی به تهران موفقت آمیز بوده است، گفت: با آزمایش‌هایی که انجام شد توانستیم چهار عضو این نوجوان دشتستانی را برای اهداء به بیماران نیازمند در سطح کشور ارسال کنیم.

باقری اظهار کرد: این نوجوان در سنی قرار داشت که شرایط لازم جهت انجام اهداء عضو مناسب بود که بعد از رضایت خانواده با مسئول پیوند اعضاء در وزارت بهداشت هماهنگی‌های لازم جهت برداشت قلب انجام شد.

مسئول مرکز فراهم آوری اعضای پیوندی (OPU) دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: برای انجام این عمل یک گروه ویژه از وزارت بهداشت و درمان به‌صورت پروازی وارد استان بوشهر شدند تا عمل قلب که حساسیت بسیار بالایی دارد را در کمترین زمان ممکن انجام و به بیمار نیازمند ارسال شود.

وی بابیان اینکه تیم پیوندی از شیراز برای برداشت کبد و کلیه به بوشهر آمده بودند، تصریح کرد: با حضور این دو تیم پزشکی در استان بوشهر عملیات عضو برداری از بدن این نوجوان دشتستانی از ساعت ۱۷:۴۵ بعدازظهر امروز در بیمارستان شهدای خلیج‌فارس بوشهر آغاز و بعد از انجام یک کار تیمی موفقیت‌آمیز عضوهای به نقاطی که از قبل مشخص‌شده بود ارسال شد.

 مسئول مرکز فراهم آوری اعضای پیوندی (OPU) دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در پاسخ به سؤال خبرنگار سپاس در خصوص اینکه اعضاء این جوان برای چند بیمار استفاده می‌شود، اظهار کرد: خانواده 'مهدی ترخان' نوجوان ۱۷ ساله دشتستانی که براثر تصادف با خودرو دچار مرگ مغزی شده بود، قلب، کبد و کلیه‌های عزیز خود را برای جان دوباره بخشیدن به چهار بیمار نیازمند پیوند، اهدا کردند.

لازم به ذکراست که در سال ۹۵ اعضای بدن ۱۲ نفر به علت مرگ مغزی در استان بوشهر به بیماران نیازمند پیوند داده‌شده است و این هشتمین اهدا عضو  از استان در سال جاری است./انتهای پیام

 


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !