۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

  • شناسه : 106967
  • ۰۸ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۱
معرفی شهدای ترور استان بوشهر+تصاویر
معرفی شهدای ترور استان بوشهر+تصاویر

معرفی شهدای ترور استان بوشهر+تصاویر

استان بوشهر به عنوان یکی از استان هایی که در زمان طاغوت و جنگ شهدای زیادی را تقدیم کرده است در بین آن ها شهدای ترور نیز جای دارند که با ایستادگی ها و استقامتشان در برابر ظلم و جور از حق و حقانیت دفاع کردند.

به گزارش سپاس؛ ایران اسلامی سالهاست که قربانی ترور است. تروری که رئیس جمهور، چهره‌های سیاسی و مردم کوچه و بازار همگی به یک اندازه در آن سهیمند و آن چیزی نیست جز شهادت.

استان بوشهر به عنوان یکی از استان هایی که در زمان طاغوت و جنگ شهدای زیادی را تقدیم کرده است در بین آن ها شهدای ترور نیز جای دارند که با ایستادگی ها و استقامتشان در برابر ظلم و جور از حق و حقانیت دفاع کردند.

در زیر اسامی 14 شهید ترور استان بوشهر نام برده شده است که به جزییات مبارزه و شهادت آن ها پرداخته شده است.

شهید ابوتراب عاشوری

شهید عاشوری در دوران مبارزه با رژیم ستم شاهی یکی از چهره‌های شاخص روحانیت بود، پیشتاز مبارزان بودند و نقش بسیار مهمی در این مبارزات داشتند.

شهید عاشوری پرچمدار مبارزه و پرچمدار انقلاب در استان بوشهر و اولین شهید در حرکت مبارزه از میان روحانیت بود.

این شهید بزرگوار فعالیت های سیاسی و مبارزاتی خود علیه رژیم طاغوت را از سال 1341 آغاز کرد و تا لحظه شهادت در آذر ماه 1357 در این راه پایداری کرد و با نثار خون خویش وفاداری خود را به امام و انقلاب اسلامی اثبات کرد.

شهید عاشوری که در پاسخ به درخواست شهید حاج قاسم هندی زاده که از او خواسته بود او را موقتاً از بوشهر بیرون ببرند گفته بود امروز روزی نیست که من مردم این شهر را تنها گذاشته و از شهر خارج شوم، خون من از سایرین رنگین تر نیست، عوامل ساواک و شهربانی با یک برنامه ریزی از پیش طراحی شده تصمیم به ترور شهید عاشوری می گیرند و حدود ساعت دو بعد از ظهر روز سیزده آذر مصادف با سوم محرم الحرام بود که عوامل رژیم به محل اقامت شهید (منزل حیدر عاشوری برادر شهید) آمده و شهید را در حالی که مشغول وضو بوده، با لگد به پای او می زنند و سپس شش گلوله به سینه اش می زنند و او را به شهادت می رسانند.

 

شهید میربهزاد شهریاری

شهید میربهزاد شهریاری متولد شهرستان دشتی، از اولین نمایندگان مجلس شورای اسلامی (مجلس اول) از منطقه رودباران از شهرستان‌های جنوبی استان بوشهر و از ترورشدگان انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در هفتم تیر ماه سال ۱۳۶۰ در تهران است.

با اوج گيري نهضت امام خميني(ره)، عامل موثري در توزيع اعلاميه و پيام هاي ايشان در پادگان ها بود و پس از فرمان امام راحل، مبني بر خروج سربازان از پادگانها، از دستور امام ومقتداي خود تبعيت كرد.

با مطرح شدن موضوع برگزاري انتخابات مجلس شوراي اسلامي، با تائيد و اصرار روحانيون منطقه نامزد نمايندگي مجلس شد و بعنوان نماينده مردم رودباران به خانه ملت راه يافت و به عضويت در كميسيون كشاورزي و عمران روستائي مجلس در آمد.

او با اشتياق فراوان در جلسات شوراي مركزي حزب جمهوري اسلامي كه آن روزها، مورد توجه سوء منافقين بود شركت مي كرد و با تصميمات نافذ به همراه ديگر ياران انقلاب ماهيت آنان را آشكار مي ساخت اما در جلسه شوراي مركزي حزب جمهوري اسلامي كه هفتم تير ماه سال1360 در قتلگاه سرچشمه تهران برگزار شد شركت كرد و با پيكري پاره پاره بر سر سفره جدش رسول خدا نشست و به ديدار معبود شتافت.

شهید عباس حیدری

شهید عباس حیدری در یكی از روستاهای شیراز بنام جوادیه ( كوشك بی بی چه سابق ) در یك خانواده مستضعف به دنیا آمد اما در سال 56 برای در مبارزه با رژیم طاغوت، برای جلوگیری از مبارزاتش او را به بوشهر منتقل ساختند.

او مبارزه اش را در همان روستائی كه در آن متولد شده بود آغاز كرد و پس از مطالعه در آثار معلم شهید شریعتی سعی نمود جوانان روستائی را به مكتب این متفكر بزرگ آشنا كند .

 پس از چندی بوسیله ساواک مورد تعقیب قرار گرفته و از آن پس مبارزه اش شكل مخفیانه به خود گرفت و در سال 56 برای جلوگیری از مبارزاتش او را به بوشهر منتقل ساختند.

شهید بلافاصله فعالیتش را در آنجا ادامه داد و با تشكیل هسته های مقاومت و مطالعاتی ، در پیشبرد انقلاب اسلامی تلاش زیادی نمود.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و هنگام انتخابات مردم بوشهر با شناختی كه از وی داشتند او را به نمایندگی در مجلس شورای اسلامی برگزیدند و از آن پس با اعتقاد و علاقه كامل به خط امام، مبارزه اش در شكل و مرحله جدید در سنگری جدید ادامه یافت، تا اینكه در اثر انفجار بمب در دفتر مركزی حزب جمهوری اسلامی این میعادگاه پیروان خط امام در 7 تیر ماه 1360 ، بدست ایادی استكبار جهانی به سركردگی آمریكای جنایتكار به شهادت رسید و به آرزوی دیرینه اش دست یافت .

شهید حجت الاسلام والمسلمین محمد حسن ابراهیمی

محمدحسن ابراهیمی، امام جمعه و مدیر کالج مطالعات اسلامی در گویان، که در ۲ آوریل توسط افراد ناشناسی ربوده و ۳۵ روز بعد کشته شد.

محمدحسن دوران کودکی را در نجف اشرف و کربلا سپری کرد و در سن پنج سالگی به همراه خانواده به ایران و شهر قم آمدند.

در سال ۱۳۸۱ ابراهیمی برای مدت دو سال به کشور گویان در آمریکای جنوبی رفت و با وجود مشکلات و شرایط خاص این کشور فعالانه با سمت مدیریت در کالج مطالعات اسلامی به خدمت پرداخت. در این مدت یکبار در فروشگاه مورد ضرب و شتم مخالفین قرار گرفت.

شهید ابراهیمی، امام جمعه گویان، در ۲ آوریل ۲۰۰۴ (۱۴ فروردین ۱۳۸۳) در سن ۳۷ سالگی از مقابل کالج محل تدریس خود ربوده شد و ۳۵ روز بعد (۱۵ اردیبهشت) جسد خونینش را با دستانی بسته در ۴۶ کیلومتری جرج تاون در گودالی به عمق ۱ الی ۲ متر یافتند. پیکرش را در شهر قم به خاک سپردند.

شهید حجت السلام صادق گنجی

شهید صادق گنجی به دلیل ماموریت پدرش که فردی ارتشی بود از برازجان به فسا رفته بودند و همان شهر دیده به جهان گشود.

در سال 1359 با آغاز جنگ تحمیلی به عنوان مبلغ به جبهه ها اعزام شد و به صورت غیر مستمر به مدت بیست ماه در جبهه های مختلف حضور یافت.

او در سال 1365 در روز نهم تیر ماه،همراه خانواده اش عازم کشور پاکستان شد و در شهر لاهور، مسئولیت نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران را به عهده گرفت.

در پاکستان برنامه مراسم تودیع طوری تنظیم شد که از هر قشری، گروهی با هم یک بر نامه داشته باشند که در مجموع 55 مراسم تودیع در نظر گرفته شد این جلسات از طرف رئیس مجلس، وزرای اعلای ایالات پنجاب ،وزیر کار ،نمایندگان مجلس و اساتید دانشگاههای لاهور منعقد گردید اما در آخرین مراسم تودیع که از طرف ادبا، نویسندگان ،شعرا و خبر نگاران در هتل اینتر نشنال لاهور بر گزار شده بود این شهید عزیز به منظور شرکت در جلسه در ساعت 45 ،7 دقیقه جلو درب هتل می رسد و به محض پیاده شدن از ماشین، مورد هجوم وحشیانه چند تن از ایادی استکبار جهانی و وهابیون ملحد قرار می گیرد و با رگبار دشمن به خون می غلطد و خون پاک مطهرش ،زمین لاهور را برای همیشه رنگین می کند .

از دیگر شهدای ترور استان بوشهر، شهیدان حجت الاسلام حسین خاتمی جزو شهدای بین الملل، حسین صبوری، قاسم متولی و شهیده هاجر خوبخواه و هاجر کرم پور جزو شهدای ترور کربلا هستند و شهیدان اسماعیل ارجمند زیارتی، علیرضا ارجمند زیارتی و شهیده عزت بخشی و ماشا ارجمند زیارتی جزو شهدای ترور اول انقلاب به دست منافین هستند.

انتهای پیام/

 

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*