چهارشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

میانگین قیمت نفت سنگین ایران به بشکه ای ۴۹ دلار و ۳۵ سنت رسید

میانگین بهای نفت خام سنگین ایران در بازارهای جهانی از ابتدای سال 2017 (12 دی 1395) تا پایان هفته منتهی به یازدهم آگوست (20 مرداد) به بشکه ای 49 دلار و 35 سنت رسید.

سیاسی
۳۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۰
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش سپاس؛ قیمت انواع نفت خام در بازارهای جهانی در سال ۲۰۱۷، وضعیت بهتری را نسبت به سال گذشته میلادی داشته ،به طوری که میانگین قیمت نفت خام سنگین صادراتی ایران نسبت به سال ۲۰۱۶ بشکه ای ۱۰ دلار افزایش داشته است.

مهم ترین عاملی که از نظر کارشناسان باعث افزایش قابل توجه قیمت نفت خام در سال جاری نسبت به سال گذشته میلادی شده است، اجرای طرح تثبیت و کاهش تولید نفت اوپک و غیر اوپک به شمار می رود که این طرح نسخه تکامل یافته طرح فریز نفتی محسوب می شود.

تاثیر اجرای این طرح به حدی بود که حداقل قیمت سبد نفتی اوپک که در سال ۲۰۱۶ بشکه ای ۲۲ دلار و ۴۸ سنت بود در سال ۲۰۱۷ به ۴۲ دلار و ۵۸ سنت رسیده است.

در یکصد و هفتاد و یکمین نشست عادی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) که در دهم آذرماه سال ۱۳۹۵ در وین برگزار شد، طرح تثبیت تولید (فریز نفتی) به تصویب رسید.

با تصویب اوپک، اعضای این سازمان، میزان تولید خود را در مجموع به میزان ۱٫۲ میلیون بشکه در روز کاهش دادند که در گام بعدی، روسیه و شماری از صادرکنندگان غیر اوپک نیز با این طرح همراهی کردند و ۶۰۰ هزار بشکه از تولید خود را کاهش دادند.

اجرای این طرح، بر بازار جهانی نفت تاثیر گذار و امیدبخش بود به طوری که بخشی از عرضه نفت مازاد به بازار متوقف شد و قیمت ها روندی صعودی به خود گرفت.

بر این اساس، امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت گزارش داد: نرخ نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به یازدهم آگوست (۲۰ مرداد) بدون تغییر نسبت به هفته ماقبل، به قیمت بشکه ای ۵۱ دلار و ۳۹ سنت معامله شد.

میانگین قیمت نفت سبک ایران از آغاز سال ۲۰۱۷ میلادی (دوازدهم دی ماه گذشته) تاکنون ۴۸ دلار و ۹۴ سنت ثبت شد.

نفت خام سنگین ایران در بازارهای جهانی نیز در هفته مورد بررسی با ۴۲ سنت افزایش، بشکه ای ۴۹ دلار و ۳۵۹۳ سنت خرید و فروش شد. این در حالی است که میانگین قیمت نفت خام سنگین کشورمان از ابتدای سال ۲۰۱۷ تاکنون بشکه ای ۴۹ دلار و ۳۵ سنت بوده است.

قیمت سبد نفتی در هفته مورد بررسی در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، با ۳۱ سنت رشد، بشکه ای ۵۰ دلار و ۲۲ سنت بود. میانگین بهای این نوع نفت خام از ابتدای سال ۲۰۱۷ تاکنون بشکه ای ۴۹ دلار و ۷۷ سنت بوده است.

نفت خام دبلیو.تی.آی (WTI) آمریکا نیز در هفته منتهی به ۲۰ مرداد با ۴۰ سنت کاهش، ۴۹ دلار و ۱۱ سنت برای هر بشکه داد وستد شد. میانگین بهای این نوع نفت خام از ابتدای سال ۲۰۱۷ تاکنون بشکه ای ۴۹ دلار و ۴۶ سنت بوده است.

قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال نیز با ۲ سنت رشد، ۵۱ دلار و ۹۶ سنت برای هر بشکه مبادله شد.

همچنین هر بشکه نفت خام شاخص دوبی و عمان نیز به ترتیب با ۵۳ و ۵۸ سنت افزایش به قیمت ۵۰ دلار و ۹۸ سنت و ۵۱ دلار و ۱۰ سنت خرید و فروش شد.

به گزارش ایرنا، ثبت قیمت ۵۱ دلار و ۳۹ سنت برای هر بشکه نفت سبک ایران از ابتدای سال ۲۰۱۷ در حالی است که میانگین قیمت این نوع نفت در سال ۲۰۱۶ بشکه ای ۴۱ دلار بوده است.

قیمت نفت سنگین ایران نیز که از ابتدای سال ۲۰۱۷ تاکنون به بشکه ای ۴۹ دلار و ۳۵ سنت رسیده، در سال ۲۰۱۶ بشکه ای۳۹ دلار و ۱۹ سنت خرید و فروش شد.

ایران علاوه بر افزایش تولید و صادرات، با هدف بالابردن جذابیت نفت خام صادراتی خود، طرح هایی مانند طرح توسعه فناوری اختلاط پیوسته نفت خام را اجرا می کند.

با اجرای این طرح، می توان نفت خام سفارشی برای پالایشگاه های مختلف دنیا را از طریق ترکیب انواع خام تهیه و صادر کرد. بدین ترتیب دامنه پالایشگاه های استفاده کننده از نفت خام صادراتی ایران افزایش یافته و قدرت چانه زنی تهران در بازارهای جهانی نفت بالا می رود.

میزان صادرات نفت خام ایران در ماه گذشته میلادی به حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه رسید، این درحالی است که میزان صادرات نفت ایران در دوران تحریم، یک میلیون بشکه در روز بود.


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !