سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

محلات پایتخت سنگ‌های ساختمانی کشور/ایران؛ رتبه نهم جهان در تولید تراورتن

شهرستان محلات با داشتن پتانسیل‌های عالی در زمینه تولید سنگ‌های ساختمانی از جمله سنگ خام و تراورتن و تولید ۴۵ درصد از سنگ‌های تزیینی تراورتن، ایران را در سکوی ۹ در بین ۱۸ کشور دیگر در جهان بنشاند.

آخرین اخبار
۱۰ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۵
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش سپاس؛ به نقل از دیار آفتاب؛ شهرستان محلات با داشتن فعالیت‌های مختلف در زمینه‌های اقتصادی، پتانسیل‌های خوبی را در زمینه تولید سنگ‌های ساختمانی از جمله سنگ خام و تراورتن دارد به طوری که سهم ۱۳.۳ درصدی از تولیدات تراورتن‌ جهان را به خود اختصاص داده است. همچنین این شهرستان یکی از شهرهای مطرح جهان، در زمینه تولید سنگ خام تزئینی به شمار می‌رود .

رئیس انجمن سنگ محلات در گفتگو با خبرنگار دیار آفتاب؛ با بیان اینکه سنگ تراورتن یکی از سنگ‌های تزئئینی و دکوراتیو به شمار می‌آید، گفت: سنگ تراورتن به دلیل مقاومت بالا در برابر سرما و گرمای زیاد، تنوع بسیار زیاد در طرح و رنگ، مقاوت پایین در برابر فشار توانسته رتبه برتر را در برابر دیگر سنگ‌های ساختمانی از آن خود کند.

تولید ۴۵ درصد تراورتن کشور در محلات/ایران رتبه نهم جهان در تولید تراورتن 

سروش با اشاره به اینکه محلات ۴۵ درصد از کل تراورتن‌های ایران را تولید می کند، افزود: ظرفیت تولید سالانه تراورتن در ایران ۱۵ میلیون تُن است که از مجموع ۱۸ میلیون مترمکعب حاصل می‌شود.

رئیس انجمن سنگ محلات با اشاره به ظرفیت‌های کشور در زمینه انواع سنگ‌های ساختمانی مرمریت، چینی، کریستال، ترانیکس و ترامیت، افزود: محلات توانسته با تولید ۴۵ درصد از سنگ‌های تزیینی تراورتن ایران را در سکوی ۹ در بین ۱۸ کشور دیگر در جهان بنشاند.

وی با بیان اینکه ظرفیت تولید سالانه سنگ در کشور ایران ۱۳ میلیون تُن است، تصریح کرد: شهرستان محلات در استان مرکزی توانسته با تولید ۹ میلیون تُن در سال سهم شگرفی را در افتخار ایران در زمینه تولید سنگ داشته باشد. 

سروش با اشاره به اینکه آمار جهانی در تولید سنگ سالانه ۱۰۰ میلیون تُن است، یادآور شد: کشورهای اسپانیا، چین، ایتالیا، هند، ترکیه و برزیل از رقبای ایران در تولید سنگ‌های تزئینی به شمار می‌آیند.

وجود ۱۱۵ واحد معدن فعال سنگ خام و تزئینی در محلات

رئیس انجمن سنگ محلات با بیان اینکه یک‌هزار و ۹۵۵ معدن فعال در کشور وجود دارد، اظهار کرد: شهرستان محلات ۱۱۵ واحد معدن در دل خود گنجانده است، که از این تعداد ۷۵ معدن فعال در محلات فعالیت دارد. تعداد معادنی که سنگ تراورتن را تولید می کنند در این شهرستان ۶۲ معدن است.

 سروش با اشاره به اینکه سنگ تراورتن محلات سیطره کامل بر تراورتن کشور دارد، افزود: سهم ۵۰ درصدی اقتصاد شهرستان محلات در زمینه تولید سنگ ‌های خام و تزئینی توانسته رونق اقتصادی خوبی را برای این شهرستان رقم بزند.

وی افزود: سنگ تراورتن محلات جزو نمونه‌های برتر در بین دیگر سنگ‌های تراورتن است که مرغوبیت خاص و سفیدی این تراورتن‌ها در دنیا زبان‌زد است.

رئیس انجمن سنگ محلات گفت: شهرستان محلات در بخش تولید کار شده‌ها و فراوری شده‌ها سالانه ۲۵۵ هزار تُن و به ارزش ۸۸ میلیون دلار به ۱۲۸ کشور دنیا سنگ تزئینی صادر می‌کند .

وی صادرات ۳۴ درصدی سنگ تزئینی به کشور عراق، ۱۰ درصد به کشور ترکمنستان، ۱۰ درصد به ترکیه و صادرات ۱۵ درصدی به کشور قزاقستان را از زمینه‌های تامین نقدینگی سنگ محلات عنوان کرد.

 تنوع صنعت سنگ محلات با ۹ رنگ گره خورده است

رئیس انجمن سنگ محلات گفت: از ۱۸ رنگ کاربردی در صنایع سنگ ۹ رنگ در شهرستان محلات تولید می‌شود.

 سروش همچنین با اشاره به اینکه صنعت سنگ ایران پتانسیل خوبی را در استخراج و فرآوری برای تولید سنگ‌های خام و زینتی دارد، افزود: قابلیت‌های خوبی برای بالا بردن این پتانسیل وجود دارد که منجر به توسعه تولید شود.

وی افزایش کیفیت تولید سنگ خام مناسب برای برش با اره به جای قله بر، ارتقا کیفیت مواد مصرفی در معادن و واحدهای فرآوری با پیشگیری از واردات و تولید مواد مصرفی با کیفیت پایین به داخل کشور، حمایت از تولیدکنندگان داخلی مواد مصرف و ارتقا استانداردهای ملی تا سطح استانداردهای کشورهای صنعتی و الزام واحدها به رعایت آن را از جمله این قابلیت‌ها عنوان کرد.

رئیس انجمن سنگ محلات از برگزاری همه ساله نمایشگاه سنگ در شهرستان محلات گفت و افزود: این نمایشگاه که همه ساله در شهرستان محلات و با هدف معرفی و شناساندن سنگ‌های خام و تزئینی  برگزار می‌شود، میزبان علاقه‌مندان به صنعت سنگ است.

به گزارش دیار آفتاب؛ از فعالیت‌های عمده جمعیت ۵۳ هزار نفری شهرستان محلات می‌توان به پرورش گلهای تزئینی، بافت‌های کشباف زمستانی، تولید حلوا شکری و محصولات کنجدی، صنایع سنگهای ساختمانی اشاره کرد.

 


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !