یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

زکات فطره؛ شکرانه بندگی برای یک ماه عبادت حق تعالی

کمیته امداد استان بوشهر ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن عید بزرگ فطر بر همه مسلمانان و قبولی طاعات و عبادات مردم روزه دار، از همشهریان عزیز هم استانی می خواهد در این فرصت طلایی با مراجعه به جایگاه های ویژه جمع آوری زکات به یاری نیازمندان بشتابند و یا از طریق سامانه آنی پرداخت تلفن همراه با شماره گیری کد #077*8877* زکات فطره یا بقیه کمک های موردی خود را پرداخت نمایند.

آخرین اخبار
۰۱ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۹
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش سپاس؛ عید فطر روزی مغتنم برای مومنان و یكى از دو عید بزرگ در سنت اسلامى است كه درباره آن احادیث و روایات بی‌شمار وارد شده است، چرا که پاداش یک‌ ماه عبادت و شست‌وشوی جسم و روح در نهر پاک رمضان است.

این عید، از مهم ترین اعیاد مسلمانان است  و جشنی برای مقربان درگاه الهی است که در کشورهای اسلامی، معمولاً با تعطیلات رسمی همراه است .در این روز، روزه حرام است و مسلمانان، نماز عید برگزار می کنند.

تا چشم بر هم زدن آمد و رفت، باز هم نوبت این عید رسید که با فرا رسیدنش هم حسرت و هم شادی را به همراه دارد.حسرت برای آنانکه در ضیافت الهی ماه مبارک رمضان باز هم فرصت‌ها را از دست دادند و شادی برای آنانکه از این راه توشه‌ای برای خود به ارمغان بردند.

بندگان مومن خدا بعد ازیک ماه روزه داری موفق به بندگی معبود خود می شوند. کسی که از یک امتحان بزرگ سربلند بیرون بیاید لازم است جشن بگیرد و عید فطر، پس ازیک ماه  بندگی خدای متعال، روزه داری، نمازخواندن وشب زنده داری درمومنان از جایگاه مهم و ارزشمندی برخورداراست.

یکی از واجبات مالی که در هر سال بعد از اتمام ماه مبارک رمضان در روز عید فطر بر مسلمانان واجب واجب می‌شود "زکات فطره" است.معنی «فطر» در لغت روزه‌گشادن است و عید فطر یعنی روز اول ماه شوال و پایان یافتن یک‌ ماه روزه‌داری در ماه مبارک رمضان و ماه مهمانی خدا است.

زکات فطره، هدیه‌ای است که انسان مؤمن به شکرانه یک ماه عبادت حق تعالی و بهره بردن از نعمت‌های آسمانی به محرومان و نیازمندان پرداخت می‌کند و فرد روزه‌دار با این کار خود، از خدای بزرگ می‌خواهد که جان و مال او را از گزند هرگونه آفت و بیماری، به دور دارد و دیگران را هم امکان بهره‌بردن از نعمت‌ها روزی کند.

شرط قبولی روزه، پرداخت زکات در عید فطر است. پرداخت زکات  فطره موجب محرومیت زدایی می شود و گامي براي كاهش فاصله طبقاتي و فقر محسوب می شود.زکات فطره به قدری اهمیت دارد که اگر سرپرست خانواده‌ای بعد از غروب آفتاب از دنیا برود، فطره او و نانخورهایش را از مال او پرداخت می‌کنند.

مسلمانان روزه‌دار كه ماه رمضان را به روزه‌دارى به پا داشته و از خوردن و آشامیدن و بسیارى از كارهاى مباح دیگر امتناع ورزیده‌اند، اكنون پس از گذشت یک ماه در نخستین روز از ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند میطلبند، اجر و پاداشى كه خود خداوند به آنان وعده داده است.

مولای متقیان حضرت علی (ع) با تشریح عید واقعی می فرمایند: «هر روزی که در آن انسان گناهی نکند عید است» و از آنجایی که انسان در طول ماه مبارک رمضان به عبادت خدا پرداخته است و از محرمات دوری جسته است، عید فطر برای او عید واقعی تلقی می‌شود چرا که مورد لطف الهی قرار گرفته است.

گرفتاران و دردمندان زیادی از همنوعان ما در جامعه و شهرمان وجود دارند که چشم انتظار کمک های مادی و معنوی ما هستند. از این رو زکات فطره یکی از آن درگاهایی است که پس از جمع آوری و ثبت توسط دستگاه های ذیربط میان نیازمندان توزیع می شود و گرهی از مشکلات آنان باز می کند.

کمیته امداد استان بوشهر ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن عید بزرگ فطر بر همه مسلمانان و قبولی طاعات و عبادات مردم روزه دار، از همشهریان عزیز هم استانی می خواهد در این فرصت طلایی با مراجعه به جایگاه های مختلف مساجد، مصلی های نماز جمعه، مراکز نیکوکاری و دفاتر کمیته امداد در سراسر استان با پرداخت زکات به یاری نیازمندان بشتابند و یا از طریق سامانه آنی پرداخت تلفن همراه با شماره گیری کد  #077*8877* و انتخاب شهر  یا مکان خود، زکات فطره یا بقیه کمک های موردی خود را پرداخت نمایند.

انتهای پیام/

 


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !