یکشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

نشست محرمانه پ.ک.ک، عربستان سعودی و آمریکا در شمال سوریه

یک شبکه تلویزیونی کُردی در اقلیم کردستان عراق از نشست پ.ک.ک و نمایندگان عربستان سعودی و آمریکا در مناطق کردنشین سوریه خبر داد.

سیاسی
۳۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۸
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش سپاس؛ به نقل از تسنیم، شبکه تلویزیونی ان.آر.تی اقلیم کردستان اعلام کرد: در روزهای اخیر مسئولان شاخه سیاسی پ.ک.ک در سوریه موسوم به PYD و نمایندگانی از آمریکا، عربستان سعودی، انگلستان، امارات و اردن در یک منطقه کردنشین در شمال شرق سوریه نشستی مشترک برگزار کرده‌اند.

بر پایه این گزارش در این نشست از ۲ نیروی شبه نظامی تحت کنترل پ.ک.ک در سوریه یعنی یگان‌های مدافع خلق موسوم به YPG و نیروی سوریه دمکرات (HSD) خواسته شده پس از اتمام عملیات آزاد سازی شهر رقه، کنترل سراسر مرز سوریه و عراق حد فاصل منطقه الشدادیه تا التنف را به دست گیرند.

شبکه تلویزیونی ان.آر.تی در ادامه گزارش خود اعلام کرد: در این نشست به پ.ک.ک قول داده شد کمک‌های نظامی و اقتصادی به این گروه ادامه داشته باشد و از مرز سوریه و اردن یک گذرگاه تجاری برای انتقال کالا به مناطق کردنشین سوریه گشایش یابد.

در این گزارش آمده است: روند تحولات بویژه پس از بروز تنش بین عربستان سعودی و بخشی از کشورهای عربی با قطر سریعتر شده است.

شبکه تلویزیونی ان.آر.تی گزارش داد: برخی از کارشناسان و ناظران بحران سوریه معتقدند سیاست عربستان سعودی و کشورهای عربی همپیمان ریاض از قطر و ترکیه فاصله گرفته و به سیاست آمریکا نزدیکتر شده‌اند.

به گفته این کارشناسان، یک هدف مشترک باعث شد تا آمریکا، عربستان سعودی، پ.ک.ک و چند کشور عربی بر سر یک سفره بنشینند و این هدف نیز جلوگیری از موفقیت ایران است.

افشای نشست محرمانه پ.ک.ک، عربستان سعودی و آمریکا در شرایطی است که رسانه‌های سعودی در یک اقدام تأمل برانگیز طی هفته گذشته میزبان ۲ مسئول پ.ک.ک بوده‌اند.

میزبانی رسانه‌های سعودی از مسئولان پ.ک.ک آن هم پس از مخالفت آنکارا با تحریم قطر در خصوص آینده روابط عربستان و ترکیه سوال برانگیز است.

به گزارش کورد هوال، میزبانی رسانه‌های سعودی از مسئولان پ.ک.ک، سوالاتی را در مورد آینده روابط عربستان و ترکیه مطرح می‌کنند به ویژه اینکه آنکارا در قبال بحران روابط دیپلماتیک بین عربستان و قطر، از دوحه حمایت و مخالفت خود را با انزوا و تحریم آن اعلام کرد. 

رسانه های سعودی در حالی از صالح مسلم رئیس شاخه پ.ک.ک در سوریه موسوم به PYD میزبانی کردند که آنکارا سال گذشته حکم بازداشت او را به اتهام دست داشتن در انفجار خونین فوریه سال ۲۰۱۶ و جان باختن ۳۰ نفر صادر کرد .  روزنامه الریاض روز پنجشنبه با صالح مسلم مصاحبه کرده و محور آن را بر «ائتلاف ایرانی- قطری- ترکی» متمرکز کرد به این ترتیب که مسلم در پاسخ به سوالی در این خصوص اظهار داشت، این ائتلاف وجود دارد و ما با آن مقابله می کنیم.

همین روزنامه هفته گذشته مصاحبه مفصلی با رئیس شاخه دیگری از پ.ک.ک موسوم به شورای سوریه دموکراتیک ترتیب داد که در آن آنکارا هدف حمله قرار گرفت.

حضور شخصیت‌های کُرد مخالفت ترکیه در رسانه‌های سعودی همزمان با انشار گزارشی در روزنامه ینی شفق ترکیه است که در آن از هماهنگی بین عربستان و آمریکا و نیز امارات برای حمایت از شاخه پ.ک.ک در سوریه سخن گفته شد.

سایت خبری تحلیلی Sbeiy در اقلیم کردستان عراق نیز به نقل از الهام احمد از مسئولان شاخه پ.ک.ک در سوریه نوشت: پس از آزادسازی رقه نقشه سوریه واضح‌تر و شفاف‌تر خواهد شد و احتمال دارد روابط دیپلماسی و گفت‌وگو با عربستان سعودی، امارات، کویت و دیگر کشورها در برنامه کار ما قرار گیرد.

این مسئول پ.ک.ک گفت: عربستان سعودی کشوری تاثیرگذار و مهم در منطقه است و لذا باید در آینده سوریه نقش داشته باشد و با آن ارتباط برقرار گردد.

انتهای پیام/

 

 


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !