پنج شنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

بیش از ۳ هزار ناظر بر انتخابات نظارت می کنند/ صندوق انتخابات ناموس انتخابات است/ مردم از سلامت انتخابات اطمینان داشته باشند

مردم و کاندیدا بدون هیچ دغدغه ای اطمینان داشته باشند که ناظرین و عوامل اجرایی انتخابات از آغاز تا پایان با هوشیاری کامل و در نهایت بی طرفی بر انتخابات نظارت کامل دارند و جای هیچ نگرانی نیست.

آخرین اخبار
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۰۹
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش "سپاس"،

دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان بوشهر در آستانه دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا نشست خبری برگزار کرد.

خلیل رضایی سرپرست دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات شورای نگهبان استان بوشهر با اشاره به وظایف شورای نگهبان بر اساس اصل ۹۹ قاونون اساسی گفت: شورای نگهبان وظیفه تعیین صلاحیت افراد، نظارات و تایید  سلامت انتخابات را برعهده دارد.

وی با بیان اینکه مشارکت حداکثری، امنیت و سلامت انتخابات از الزامات هر انتخاباتی است، گفت:سلامت انتخابات بعد از برقراری امنیت و حضور حداکثری مردم از وظایف شورای نگهبان است.

رضایی خاطر نشان کرد: آنچه که در سلامت انتخابات مهم است احترام به قانون و اجرای صحیح مجریان و ناظرین انتخابات است و بی طرفی در انتخابات برای آنان یک اصل است و آنها به هیچ وجه جانبداری از کسی را نخواهند کرد.

سرپرست دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات شورای نگهبان استان بوشهر اظهار داشت: انتخابات در فرمایشات رهبری معظم انقلاب به عنوان حق الناس تلقی شده و اگر کسی بخواهد دست درازی داشته باشد به رای مردم هم خلاف قانون است و هم خلاف شرع که باید با آن برخورد شود.

رضایی با اشاره به اینکه پیشگیری از تخلفات انتخاباتی از وظایف شورای نگهبان است، گفت: ستاد پیشگیری از تخلفات انتخاباتی در استان بوشهر کارهای خوبی را انجام داده است و روزانه تخلفات را رصد و به دستگاه های ذیربط گزارش داده است.

وی با بیان اینکه شورای نگهبان تنها وظیفه پیگیری تخلفات انتخابات ریاست جمهوری را بر عهده دارد، خاطر نشان کرد: ۶۶  تخلف انتخاباتی از ابتدای تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری در استان صورت گرفته است که با تذکر به ستادها این تخلفات حل شده است.

سرپرست دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات شورای نگهبان استان بوشهر در خصوص ناظرین و مجریان انتخابات روز جمعه گفت: همه مربیان و ناظرین در دو سطح عمومی و تخصصی آموزش های لازم را دیده اند و برای انتخابات سازماندهی شدند.

رضایی با اشاره به اینکه ۳ هزار و ۱۰۰ ناظر سازماندهی و چینش شدند، گفت:  ویژگی های خاص این ناظران این است که آنها افراد عادی نیستند و کسانی هستند که سابقه اجرایی و نظارت دارند و در طول سال آموزش های لازم را فرا  گرفته اند.

 وی افزود: علاو بر ۳۱۰۰ ناظر نردیک به ۹۰ نفر سر ناظر، حدود ۳۰ بازرس در استان وجود دارند که حدود ۲۰ درصد از ناظرین جوان و زیر ۳۰ سال هستند، ۹۵ درصد از آنها تجربه اجرا و نظارت را دارند و ۸۳ درصد تحصیلات بالای لیسانس تا فوق لیسانس و دکترا دارند که یک یوم از آنها خواهران هستند.

خلیل رضایی در خصوص وقت قانونی تبلیغات انتخابات گفت: ماده ۶۶ قانون انتخابات ریاست جمهوری صراحتا اعلام کرده است که تبلیغات انتخابات ۲۴ ساعت قبل از رای گیری ممنوع است.

وی در مرود برگه های تعرفه انتخابات نیز یادآور شد:  تعرفه هایی که مورد نیاز بود با نظارت شورای نگهبان وارد استان شد و با رعایت ماسئل امنیتی و حفاظتی در مخزن های مخصوص هر شهرستان نگهداری می شود که در روز رای گیری با حضور نماینده های شورای نگهبان، فرمانداری ها و بخشداری ها این تعرفه ها توزیع می شود.

سرپرست دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات شورای نگهبان استان بوشهر در خصوص امنیت و سلامت انتخابات در شعب رای گیری اظهار داشت: در مکان هایی که رای گیری در آنجا انجام می شود باید از وجود هر گونه بوستر هاب تبلیغاتی پاک باشد و هیچ فعالیت انتخاباتی در اطراف آن مشاهد نشود و همچنین در بیرون از شعبات اخذ رای نظارت کامل وجود دارد و هر گونه تجمعی در اطراف شعبه رای گیری ممنوع است.

وی با اشاره به اینکه نماینده کاندیدا و ناظرین شورای نگهبان با تمام هوشیاری در کنار صندوق ها حضور دارند، خاطر نشان کرد: صندوق انتخابات ناموس انتخابات به حساب می آید و ناظرین شورای نگهبان در نهایت بی طرفی تا آخرین لحظات کنار صندوق های رای هستند.

رضایی با بیان اینکه مردم و کاندیدا بدون هیچ نگرانی از سلامت انتخابات اطمینان داشته باشند، گفت: بدون ناظرین شورای نگهبان هیچ کس حق بازگشایی صندوق ها را ندارد.

وی در خصوص رای گیری الکترونیک خاطر نشان کرد: بحث انتخابات الکترونیک تنها در دو شهر بوشهر و برازجان انجام می شود که آن هم فقط برای انتخابات شورا ها است.

سرپرست دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات شورای نگهبان استان بوشهر در مورد شمارش رای های انتخاباتی گفت: به جهت اینکه انتخابات ریاست جمهوری اصل و اولویت دار است و انتخابات شوراها محلی است و تابع انتخابات ریاست جمهوری است، ایتدا صندوق های رای ریاست جمهوری شمارش می شود و سپس بلا درنگ شمارش رای شوراها شروع می شود.

رضایی در پایان خاطر نشان کرد: از آنجایی که انتخابات و رای ما هم دشمن شکن است و هم یک رای آری به نظام مقدس جمهوری اسلامی است، همه در انتخابات شرکت کنند و مردم و کاندیدا بدون دغدغه اطمینان داشته باشند که ناظرین و عوامل اجرایی انتخابات از آغاز تا پایان با هوشیاری کامل و در نهایت بی طرفی بر انتخابات نظارت کامل دارند و جای هیچ نگرانی نیست.

وی یادآور شد: مردم می توانند تخلفات انتخاباتی را با شماره های ۳۳۵۵۰۸۸۰ و ۳۳۵۵۹۷۷۳ و یا سامانه پیام کوتاه ۰۹۱۷۱۷۱۳۹۹۲ گزارش دهند./گام نیوز

انتهای پیام/

 


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !