یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

اعطای وام ۵۰ میلیون تومانی با پس اندازهای کارمندی/ صندوق قرض الحسنه «شهید تندگویان» نمونه کوچک از بانکداری اسلامی

رئیس هیئت امنای صندوق قرض الحسنه بسیجیان «شهید تندگویان» در خصوص عملکرد صندوق گفت: فعالیت صندوق با حدود 900 نفر عضو، با اعطای وام 200 هزار تومانی در سال 79 آغاز شد تا اینکه بر طبق آخرین آمار در سال 95، مبلغ وام صندوق به 50 میلیون تومان رسید و پیش بینی می شود که در سال 96، این صندوق بتواند وام هایی به مبلغ 60 میلیون تومان نیز به اعضا اعطا کند.

آخرین اخبار
۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۸
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش "سپاس"، دکتر محمدعلی فلاح  مهرجردی فرمانده بسیج وزارت نفت و رئیس هیات امنای صندوق قرض الحسنه «شهید تندگویان» در گفت و گو با به گزارش خبرنگار «بسیج جامعه زنان» در معرفی این صندوق در وزارت نفت گفت: این صندوق از سال ۷۹ به نام صندوق قرض الحسنه بسیجیان و ایثارگران در وزارت نفت شکل گرفت و با توجه به زیرساخت های مالی کارمندان، این بستر وجود داشت که به درخواست اعضا ماهانه به مقدار مشخصی از حقوق آن ها کسر شود و در صندوق اندوخته شود و در قبال آن اعضا می توانند ۳ برابر موجودی خود در صندوق وام با کارمزد ۱درصد دریافت کنند.

وی افزود: این صندوق با حدود ۹۰۰ نفر عضو، با اعطای وام ۲۰۰ هزار تومانی در سال ۷۹ آغاز به کار کرد، در سال ۸۰، مبلغ وام به ۳۰۰ هزار تومان رسید و در سال های بعد میزان وام افزوده شد تا اینکه بر طبق آخرین آمار در سال ۹۵، مبلغ وام صندوق به ۵۰ میلیون تومان رسید و پیش بینی می شود که در سال ۹۶، این صندوق بتواند وام هایی به مبلغ  60 میلیون تومان نیز به اعضا اعطا کند.

رئیس هیات امنای صندوق قرض الحسنه «شهید تندگویان» در خصوص تعداد اعضای این صندوق نیز گفت: تعداد اعضای این صندوق تا پایان سال ۹۵،  97 هزار نفر عضو دارد و سالانه هم بر تعداد افراد اضافه می شود و تا امروز به ۲۲۰ هزار نفر وام داده شده است.

وی افزود: اعضای صندوق باید کارمندان رسمی این شرکت و عضو بسیج نیز باشند و هر کسی بر اساس مبلغی که در صندوق دارد، ۳ برابر موجودی خود وام دریافت می کند، که حداقل میزان وام دریافت وام صندوق ۵ میلیون تومان بود که در سال جاری به ۶ تا ۶۰ میلیون تومان رسیده است.

فرمانده بسیج وزارت نفت در خصوص افزایش موجودی صندوق نیز گفت: هم تعداد اعضا سالانه افزایش پیدا می کند و هم اینکه هر فردی علاقمند باشد می تواند میزان حق عضویت خود را از ۲۰ هزار تومان که پایین ترین مقدار است تا ۵۰۰ هزار تومان در ماه افزایش دهد.

وی با تاکید بر اینکه راه اندازی این صندوق از ابداعات بسیج این وزارت خانه است، ادامه داد: در وزارت نفت فقط به افرادی که مشکلات جدی در خانواده دارند، نامه معرفی به بانک برای دریافت تسهیلاتی به عنوان وام مددکاری داده می شود و سقف دریافت این وام هم با ۴ درصد نرخ کارمزد، ۵ میلیون تومان است و کل وام سالانه آن هم ۶۰ میلیارد تومان است.

فلاح  مهرجردی در توضیح ساختار صندوق قرض الحسنه بسیج «شهید تندگویان» نیز گفت: این صندوق به صورت هیات امنایی اداره می شود، فرمانده بسیج این شرکت رئیس هیات امناست، فرمانده ۷ حوزه شرکت نیز به عنوان اعضای هیات امنای صندوق هستند، همچنین یک هیات مدیره با ۱۱ عضو به همراه مدیر عامل و رئیس هیات مدیره دارد.

وی تصریح کرد: با اینکه به طور تقریبی ماهانه ۴۱ میلیارد تومان وام به اعضا اعطا می شود، همه این ها از سپرده هایی است که اعضا در صندوق قرار داده اند، پول در گردش است و  هر فردی که اقساطش تمام می شود بلافاصله درخواست وام می دهد و پولی در صندوق اندوخته نمی شود.

فرمانده بسیج وزارت نفت افزود: در حدود ۳۰ درصد اعضای صندوق خانم هستند و قریب به اتفاق اعضا، زمانی که بازنشسته می شوند هم، همچنان عضویت خود را در صندوق حفظ می کنند زیرا زیرساخت آن بحث های مالی است و با توجه به اینکه افراد باید کارکنان رسمی وزارت خانه باشند، و حقوق ثابت دریافت کنند، این صندوق قابلیت اجرا دارد.

فلاح  مهرجردی در خصوص دیگر مزیت های این صندوق نیز گفت: این افراد بدون چک و سفته وام را دریافت می کنند، برای ضامن هم، فقط یک فرم هست که فرد متقاضی امضا می کند و فرد دیگر کنار ایشان به عنوان ضامن هم این را امضا می کند و چون این مبلغ وام از حقوق افراد کسر می شود، تاکنون معوقه نداشتیم.

وی در مورد نحوه ی اعطای وام به افراد قراردادی این شرکت نیز گفت: ایجاد این صندوق بر پایه زیر ساخت مالی است اما قراردادی ها چون ممکن است مدت قرارداد آن ها تمام شود و از شرکت بروند، نمی توان این افراد را در صندوق عضو کنیم اما از سال گذشته راهکاری را برای آن اندیشیده ایم.

فرمانده بسیج وزارت نفت ادامه داد: به دلیل اینکه هزینه کرد خاصی برای صندوق صورت نمی گیرد، اعضای هیات مدیره صندوق از یک درصد کارمزدی که برای هر وام دریافت می کند، مبلغی را در «صندوق مهر ایران» سپرده کرده اند و از این طریق به نیروهای بسیجی قراردادی وام داده می شود اما طرف حساب آن دیگر همان صندوق است.

وی با بیان اینکه هر لحظه فعالیت در این صندوق برای ما خاطره است، اظهار کرد: با اعطای این وام ها گرفتاری اعضای صندوق رفع می شود و این به برکت وجود صندوق قرض الحسنه است که خدا قول آن را داده است.

رئیس هیات امنای صندوق قرض الحسنه «شهید تندگویان» در پایان نیز گفت: صندوق قرض الحسنه با بیان اینکه این ساختار برای کارکنان بسیار راهگشاست و من به بقیه سازمان ها که زیرساخت های آن ها از نظر مالی تامین شده است، راه اندازی صندوق های این چنینی را پیشنهاد می کنم.

انتهای پیام/

 

 


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !