یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

احداث تاسیسات ذخیره‌سازی و اندازه‌گیری میعانات پارس جنوبی آغاز شد

عملیات لوله کشی پروژه احداث تاسیسات ذخیره سازی و اندازه گیری میعانات گازی همزمان با دریافت تمامی تجهیزات بخش پایپینگ EPC۱ شامل اقلام پایپینگ، اتصالات و فلنج ها آغاز شد.

آخرین اخبار
۲۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۲
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش "سپاس"، به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، امیرمنصور حق وردی رئیس پروژه احداث تاسیسات ذخیره سازی و اندازه گیری میعانات گازی گفت: با دریافت این تجهیزات و آغاز عملیات جوشکاری و نصب، گام مهمی در اجرا و تکمیل EPC١ شامل لوله کشی بخش های EPC دوم و سوم این پروژه برداشته شده است.

حق وردی با اشاره به اینکه حدود ١١٠ هزار اینچ قطر لوله در اجرای عملیات پایپینگ به کار خواهد رفت، افزود: پیش بینی می شود با تلاش پیمانکار مربوطه ،عملیات لوله کشی این پروژه تا پایان خردادماه سال آینده به پایان برسد.

با اتمام EPC۱، بهره برداری از فاز نخست تاسیسات ذخیره سازی و اندازه گیری میعانات گازی با ظرفیت ذخیره سازی دو میلیون بشکه میعانات گازی تا اواخر خرداد ماه سال آینده آغاز می شود.

پروژه احداث تاسیسات ذخیره سازی میعانات گازی ، ساخت تاسیسات پشتیبانی، پایپینگ، برق و ابزار دقیق در بخش EPC۱ و ٤ مخزن ذخیره سازی میعانات گازی و یک مخزن آب آتش نشانی برای هرکدام از بخش های EPC دوم و EPC سوم این پروژه را شامل می شود.

به گفته حق وردی در حال حاضر ۶۷ درصد از مجموع کالاهای مورد نیاز خریداری شده و حدود ۳۳ درصد باقی مانده هم درمرحله سفارش گذاری و خرید قرار گرفته است.

وی هدف از اجرای این طرح را ایجاد مرکزی مهم برای ذخیره سازی، توزیع و صادرات میعانات گازی فازهای پارس جنوبی عنوان کرد و گفت: با تکمیل این طرح، ضمن افزایش قدرت چانه‌زنی ایران در بازار بین‌المللی این محصول با ارزش، هاب مهمی برای تامین خوراک پالایشگاه‌های کشور برای تبدیل به محصولات با ارزش و جلوگیری از خام فروشی فراهم می شود.

 پروژه احداث تاسیسات ذخیره سازی میعانات گازی شامل ٨ مخزن به صورت سقف شناور و با ظرفیت ذخیره ٥٠٠ هزار بشکه میعانات برای هر مخزن ،دو مخزن آب آتش نشانی هر یک به ظرفیت ٢٠ هزار متر مکعب، substation، ایستگاه های پمپاژ، مرکز کنترل ، چهار عدد سیستم میترینگ میعانات، واحد تصویه پساب و واحد آتش نشانی است.

میعانات گازی این مخازن، روزانه به میزان ۳۶۰ هزار بشکه به پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ۱۲۰ هزار بشکه به پالایشگاه پارس شیراز و ۱۲۰ هزار بشکه نیز به پتروشیمی نوری ارسال خواهد شد.

همچنین با احداث پالایشگاه سیراف و پالایشگاه میعانات گازی فرزانگان فارس نیکو، خوراک مورد نیاز این پالایشگاه ها نیز از طریق این مرکز ذخیره سازی تامین خواهد شد.

 


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !