چهارشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

مردم بوشهر تاب تشنگی را ندارند/ فارسی ها اتمام حجت کرده اند

در حالی استان فارسی ها بوشهری ها را تهدید به بستن شیر فلکه های آبشان به روی آنان می کنند که بوشهری ها نیز از بستن شیر فلکه های گاز و نفت شان خبر می دهند و این بحث ها به قوت خود به دیگر مسائل هم سرایت می کنند.

آخرین اخبار
۲۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۲
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش "سپاس"، آمارهای رسمی می گویند استان بوشهر در حالی پاییز امسال را پشت سر گذاشته که با کاهش ۸۰ درصدی بارندگی روبرو بوده است.

گزارش دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای بوشهر تکان دهنده است: میزان بارش متوسط استان تا انتهای پاییز سال جاری(۹۶-۹۵) به میزان ۲۰.۷ میلی متر گزارش شده که نسبت به متوسط مشابه در سال آبی گذشته حدود ۷۸ درصد و نسبت به متوسط دراز مدت معادل ۷۶ درصد کاهش نشان می‌دهد.

هر چند با وجود طبیعت خشک و بی روح استان که امسال هیچ نشان سبزی در خود ندیده و حال زار کشاورزانی که دانه های گندمشان را به امید قطره های آبی که آسمان برایشان خواهد فرستاد، زیر خاک کرده و حالا فقط تلف شدن سرمایه و آینده ی مبهمشان را می بییند دیگر نیازی به این آمارها و اعداد و ارقام هم نیست اما کاش مسئولین استان به جای ارئه ی این گزارش ها فکری اساسی برای جدی ترین بحران استان می کردند.

از آنجا که آب مصرفی مردم استان بوشهر از استان‌های فارس و کهکیلویه و بویراحمد تأمین می‌شود بنابراین مردم و مسئولان این استان همواره چشم به سفره استانهای همجوار به ویژه استانهای فارس و کهگیلویه و بویر احمد داشته و در کنار دغدغه بارندگی در استان خود همواره نگران بارندگی در این دو استان نیز هستند.

امسال اما آسمان چنان بخیل شده که تا اکنون که اولین ماه زمستانش به آخرین روزهای خود رسیده هنوز بارشی در خور را نصیب نه تنها خاک استان بوشهر که فارس و کهگیلویه هم نکرده است. در واقع استان های تامین کننده ی آب بوشهر نیز حالا خودشان با هزارگرفتاری برای تامین منابع آب کشاورزی و شرب خود مواجه اند. آنها می گویند چراغی که به خانه رواست، به مسجد حرام است و نمی توانند بپذیرند درحالیکه که کشاورزی شان که تنها منبع درآمدشان است در حال نابودی است این آب برای استان دیگری سرازیر شود.

مردم بوشهر تاب تشگی را ندارند/ فارسی ها اتمام حجت کرده اند

وقتی بحران آب در یک جامعه ی کوچک روستایی به وابسته از نظر سببی و نسبی و خونی موجب ایجاد شدیدترین درگیری ها و حتی ریختن خونی می شود ناگفته پیداست که چه جنگ پنهانی را در بین مردم دو استان مختلف در پی خواهد داشت. جنگی که هنوز تابستان نرسیده شعله هایش در حال زبانه کشیدن است و اگر خاموش نشود خشک و تر با هم خواهند سوخت.

درگیری میان استان های بوشهر و فارس و کهگیلویه و بویراحمد مسبوق به سابقه است و بارها و بارها حتی نمایندگان این استان ها همدیگر را تهدید به اقداماتی کرده اند که تنها گفتنش آسان است و در عمل انجام نشدنی، اما همین تهدیدها و ادبیات ناشی از آن، باعث ایجاد تنش و تفرقه شده و شرایط نامطلوبی را برای مردمی که بواسطه ی مراودات اقتصادی و و پیوندهای اجتماعی با هم ارتباط تنگاتنگی دارند ایجاد می کند.

در سالهای گذشته به خصوص تابستانی که پشت سرگذاشتیم شاهد درگیری و بحث های فراوانی میان کشاورزان کازرونی و دشتستانی بودیم که هر کدام از زاویه ی دید خود به مسئله نگاه می کرد و حق را به خود می داد. این در حالی بود که مردم استان بوشهر از طرف نماینده ی گچساران نیز تهدید به تشکیل کمپین ضد انتقال آب به استان بوشهر شدند! هر چند با پا در میانی مسئولین و ارائه ی راه حل های فوری و سطحی تابستان به امید بارش های پاییزه و زمستانه سپری شد اما حالا نمودارهای بارشی این سه استان حکایت از بحرانی شدید دارند که اگر به موقع حل نشود عواقب بدی را به همراه خواهد داشت.

هم اکنون در فضای مجازی و گروه های تگرامی و  واتس اپی درگیری های شدید لفظی میان بوشهری ها و به خصوص استان فارسی ها بر سر مسئله ی آب در جریان است و هر کدام دیگری را تهدید به بستن شیر فلکه ای می کنند. در حالی استان فارسی ها بوشهری ها را تهدید به بستن شیر فلکه های آبشان به روی آنان می کنند که بوشهری ها نیز از بستن شیر فلکه های گاز و نفت شان خبر می دهند و این بحث ها به قوت خود به دیگر مسائل هم سرایت می کنند.

از این درگیری های فضای مجازی که بگذریم اکنون همه می دانیم که تابستان سخت و به مراتب سخت تر از سال گذشته را پیش رو داریم و مردم منتظرند ببینند مسئولین استان برایشان چه کرده اند؟هیچ توجیهی آنان را قانع نمی کند.

 معاون امور عمرانی استاندار بوشهر می گوید: در دو سال اخیر حداقل ۱۵ جلسه با وزیر و معاونین وزیر برگزار شد و از حق و نیاز استان دفاع شد و نتایج خوبی نیز حاصل شده است.

باستی از صدور مجوز افزایش ظرفیت برداشت آب از خط کوثر خبر داده و گفته: یکی از سیاست‌های کلی تامین آب شرب از آب‌شیرین‌کن‌ها بوده است و در هیچ کجای کشور سابقه نداشته که دولت مجوز برداشت ۱۰۰ هزار متر مکعب آبشریکن بدهد. در دو سال اخیر ۱۰۰ هزار متر مکعب مجوز گرفته شده که از این تعداد ۲۰ هزار متر مکعب آن به بهره‌برداری رسیده و مابقی آنها نیز یا در دست اجرا است و یا به ‌زودی عملیات اجرایی آنها آغاز می‌شود.

تا تابستان زمانی نمانده و بهتر است این وعده ها تحقق یابند. مردم تشنگی را نمی توانند تاب بیاورند. /جنوب نیوز


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !