چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

سازمان محیط زیست باید آلودگی هوا را زودتر پیش‌بینی می‌کرد/ شاخص آلایندگی ۲۲۰ در شهرری کُشنده است

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه سازمان محیط زیست می‌توانست زودتر آلودگی هوا را پیش بینی و آن را کنترل کند، گفت: روز گذشته شاخص آلایندگی در شهرری 220 بود که این شاخص نشان‌دهنده کشنده بودن آلودگی هوا در این منطقه است.

آخرین اخبار
۲۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۹
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش "سپاس"،   فارس، علی‌محمد شاعری در خصوص آلودگی هوا و راهکارهای مقابله با آن از حرف تا عمل، گفت: هر ساله موقع سرما امکان جابجایی هوا کاهش پیدا می‌کند در حالی که مصرف سوخت ثابت می‌ماند، وقتی وارونگی هوا رخ می‌دهد، لایه‌ای از هوای سرد محدوده‌ای را می‌بندد و مسدود می‌کند. ما در قسمت سیاست‌ها و اجرا باید به سمت بهبود روش‌ها برویم. 

وی ادامه داد: به عنوان مثال؛ روز گذشته ششمین روز آلوده را تجربه کردیم و هر روز غلظت آلاینده‌ها بیشتر از قبل بوده است، علت این است که وقتی سردی هوا اتفاق افتاد، هم‌زمان با کاهش سرعت باد بود، اما از آن طرف محدودیتی برای تردد خودروها ایجاد نشد و حدود ۱۰۰ میلیون لیتر مصرف سوخت بوده است که دود ناشی از این مصرف، خارج نشد و در هوا باقی ماند. 

شاعری تصریح کرد:‌سازمان محیط زیست باید امروز را پیش‌بینی می‌کرد و از همان ابتدای هفته گذشته تصمیم‌گیری‌های لازم انجام می‌شد، تا به تدریج بار آلودگی تخلیه شود، این وضعیت قابل پیش‌بینی بود و می‌شد با اقدامات پیشگیرانه آلودگی را حداقل زیر حد هشدار کنترل کرد

وی افزود: هم‌اکنون میزان غلظت آلاینده‌ها ۱۵۶ است که بالای مرز هشدار است و براساس اطلاعات بنده، روز گذشته یک ایستگاه در شهر ری شاخص بالای ۲۰۰ را تجربه کرد که این میزان یعنی یک آمار کشنده برای مردم، در حالی که متأسفانه وقتی می‌خواهند میزان غلظت آلاینده‌ها را اعلام کنند میانگین ۲۴ ساعت گذشته را اعلام می‌کنند که این اشتباه است و به اعتقاد بنده باید بالاترین شاخص، معیاری برای برنامه‌ریزی‌ها باشد.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون بیش از ۱۰۰ واحد بزرگ صنعتی آلاینده مانند کارخانه سیمان و نیروگاه در اطراف تهران داریم که در شرایط اضطرار وقتی که این شرایط رخ می‌دهد حداقل باید نیمه‌فعال شوند که این کم‌هزینه‌ترین راه پیشگیری است. 

شاعری گفت: خودروها حدود ۸۰ درصد در این زمینه مؤثر هستند و ما هم‌اکنون ۱٫۵ میلیون موتورسیکلت داریم که نقش اصلی را در آلودگی هوا دارند. باید از چند هفته پیش اقدامات پیشگیرانه انجام می‌شد. یک موتورسیکلت کاربراتوری ۸ برابر ایجاد آلودگی می‌کند و موتورسیکلتی که یورو۳ دارد ۳ برابر خودرو آلایندگی دارد. 

شاعری ادامه داد: سازمان نظارتی و متولی اصلی در زمینه آلودگی هوا، سازمان محیط زیست است و مرکز ملی آلودگی هوا نیز در یکی از معاونت‌های سازمان قرار دارد، وزارت صنعت باید برای استانداردسازی خودروها عمل کند، چرا که خودروهای دنیا هم‌اکنون یورو ۶ را دارند اما خودروهای داخلی یورو۴  هستند و باید حداقل کاتالیست بر روی خودروها نصب شود یا کارخانجاتی که آلایندگی ایجاد می‌کنند، در این شرایط نیمه‌فعال شوند. همچنین نیروی انتظامی باید از چند هفته قبل از تردد خودروهای آلاینده جلوگیری می‌کرد.

وی افزود: ، کمیته اضطرار دو روز قبل و وقتی که معیار و شاخص به ۱۳۶ رسید، تشکیل جلسه داد در حالی‌که باید از شش روز قبل برای امروز برنامه ریزی می‌کردند و به نحوی تصمیم‌گیری‌ می‌شد تا غلظت آلاینده‌ها از حد معمول بیشتر نشود، چون به صورت مصنوعی امکان جابجایی آلاینده‌ها وجود ندارد.

 


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !