یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

آیین نامه پوشش دانشجویان همچنان در ویترین دانشگاه ها/ کالای گرانبها یا امانت های جامعه

با توجه به شروع سال تحصیلی جدید دوباره بحث نحوه پوشش و ضوابط آن در دانشگاه های استان بوشهر و همچنین نحوه برخورد با متخلفان و هنجار شکنان موضوعی است که این روزها به دغدغه اصلی بسیاری از جوانان و خانواده های آنها تبدیل شده است.

آخرین اخبار
۰۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۵
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش "سپاس"،  چندین سال است که موضوع عفاف و حجاب در دانشگاه های استان بوشهر به فراوشی سپرده شده است و بعضاً محیط دانشگاه ها با کوچه و خیابان فرقی ندارد و در برخی دانشگاه ها وضعیت حتی از پاساژهای شهر هم بدتر می شود.

هر ساله نیز مساله عفاف و حجاب در جلسات شورای فرهنگی دانشگاه ها به مشورت گذاشته می شود تا یک راه حل فرهنگی و عملی برای اجرا کردن آن پیدا شود ولی شاید عزم راسخی برای عملیاتی کردن همان حداقل های در نظر گرفته از سوی وزارت علوم هم وجود ندارد که بخش اعظم این سهل انگاری ها و مماشات بی جا به دلیل ترس از دست دادن دانشجو می باشد.

فراز و نشیب های بسیار زیاد در برگزاری جلسات شورای فرهنگی در دانشگاه های استان، تصویب اردوهای مختلط و مخرب با عنوان آموزشی، پرداختن به مسائل غیر مرتبط با فضای دانشگاه و حواشی عدیده در این نشست ها و برگزار نشدن شورای فرهنگی در برخی دانشگاه ها را می گذاریم و می گذریم، اما با توجه به شروع سال تحصیلی جدید دوباره بحث نحوه پوشش و ضوابط آن در دانشگاه های استان بوشهر و همچنین نحوه برخورد با متخلفان و هنجار شکنان موضوعی است که این روزها به دغدغه اصلی بسیاری از جوانان و خانواده های آنها تبدیل شده است.

با مراجعه به مصوبات شورای فرهنگی بعضی از دانشگاه ها که البته همان ها هم عملی نمی شود در می یابیم که هیچ گونه ابتکار یا بهتر بگوییم دغدغه ی جدی فراتر از آن بندهایی که سال هاست توسط وزارت علوم صادر شده است در دانشگاه های ما دیده نمی شود و مطالبه چندین ساله دانشجویان و تشکل های دانشجویی در بایگانی فرهنگی برخی از دانشگاه ها خاک می خورد.

طبق این آیین نامه پوشش باید لباس ها و وضع ظاهری دختران و پسران دانشجو، اساتید و کارمندان ساده، آراسته و در شان دانشگاه و محیط های علمی و فرهنگی باشد، اما آیا واقعا در عمل شاهد این قانون هستیم؟ مدل های فشن و لباس های نیمه عریان برخی دانشجویان در کدام قسمت این آیین نامه می گنجد؟ نقش روسا و مسئولین فرهنگی دانشگاه ها به عنوان اصلی ترین مجریان این طرح کجاها قابل مشاهده است.

در این آیین نامه تخلفات در نوع پوشش دانشجویان دختر و پسر اعلام شده که در صورت مشاهده این نوع پوشش ها با آنها برخورد خواهد شد.

ضوابط پوشش دانشجویان دختر

در این آیین نامه آمده است که دانشجویان دختر نباید از شلوارهای چسبان، ساپورت تنگ، کوتاه و شلوارهایی که عمدا پاره و وصله شده باشند، استفاده کنند.

استفاده از مانتوهای تنگ، کوتاه و بدون دکمه از دیگر تخلفات پوشش در این آیین نامه مشخص شده است.

همچنین دانشجویان دختر این دانشگاه نباید از آرایش های نامتعارف استفاده کنند.

ضوابط پوشش دانشجویان پسر

طبق آیین نامه پوشش این دانشگاه استفاده دانشجویان پسر  از شلوارهای تنگ، کوتاه و شلوارهایی که عمدا پاره و وصله شده باشند در محیط دانشگاه ممنوع است.

همچنین استفاده از پیراهن های اندامی نازک یا رکابی برای دانشجویان پسر ممنوع است.

افراد متخلف با حفظ حرمت مورد تذکر، ارشاد، مشاوره و در صورت لزوم به کمیته انضباطی و یا دادگاه تخلفات اداری معرفی می شوند.

گرچه در عمل شاهد بهبود وضعیت دانشگاه ها نبوده و امروز آرایش غیر متعارف دانشجویان پسر هم زنگ خطری شده است به مسئولینی که مسیر رفت و آمدشان به دانشگاه از درب ورودی مستقیم به دفتر مدیریت و بالعکس است  اما باید منتظر نشست و دید که بعد از چند سال جلسات فرمایشی و فرسایشی برای ابلاغ آیین نامه ای که در دسترس همه بوده آیا اراده ای برای اجرای آن در دانشگاه های استان بوشهر در سال جدید وجود دارد و یا اینکه به قول برخی مسئولین بی حوصله باید سال ها منتظر بود تا بستر مناسب برای اجرایی شدن آن فراهم شود!؟

تا کنون چه کار مثبتی انجام داده اید؟

پست های خطیر مسئولیت در دانشگاه ها که متولی فرهنگ نه تنها در دانشگاه خود بلکه در جامعه هستند در معرض سوال اذهان عمومی جامعه هستند که برای رفع این معضلات تا کنون چه کار مثبتی انجام داده اند و یقینا نمی توان از خواب عمیق مسئولین فرهنگی و عدم مسئولیت پذیری آنها در این خصوص چشم پوشید.

البته همه این ضد ارزش ها مربوط به ریاست دانشگاه و مسئولین فرهنگی نمی شود و بخش عظیمی از آن به تربیت خانوادگی و اثرات مخرب رسانه های مبتذل و مسموم غربی از قبیل شبکه های ماهواره ای نیز می باشد که مجال پرداختن به آنها در این مجال نمی گنجد.

توصیه ما به ریاست دانشگاه های استان بوشهر این است که از پشت میز ریاست به محیط دانشگاه و کلاس ها آمده و آستین را بالا زده و هر کار و طرح و برنامه ای که می توانند در خصوص این امانت های جامعه انجام دهند زیرا فردا قطعا از کارهایی که می شد انجام داد و ندادیم سوال خواهیم شد.

انتهای پیام/

 

 


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !