چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

تشخیص سرطان با انجام یک آزمایش خون ساده

محققان بریتانیایی آزمایش خون جدیدی را ابداع کرده‌اند که ابتلا به سرطان را پیش از بروز علائم این بیماری تشخیص می‌دهد؛ ابداعی که می‌تواند جان هزاران نفر را نجات دهد.

آرشیو اخبار
۱۸ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۰۰
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش "سپاس"،این دانشمندان، که در جشنوارۀ علم بریتانیا در سوانسی از این آزمایش خون رونمایی کردند آن را با یک ردیاب دود مقایسه می‌کنند چرا که این آزمایش در واقع سرطان را کشف نمی‌کند بلکه تغییرات گلبول‌های قرمز خون در پی ابتلا به سرطان را تشخیص می‌دهد.

 
تشخیص زودهنگام سرطان از عوامل کلیدی در درمان موفقیت‌آمیز این بیماری به شمار می‌رود.
 
اگر تودۀ سرطانی در یک بخش از بدن تشخیص داده شود شانس خروج موفقیت‌آمیز آن با جراحی بیشتر است. اگر سرطان به سایر اندام بدن گسترش یابد احتمال مرگ بیمار افزایش خواهد یافت.
 
طبق این گزارش این یک آزمایش خون ساده است که با پرداخت تنها ۳۵ پوند انجام می‌شود و برای رصد افرادی که مستعد ابتلا به سرطان هستند صورت می‌گیرد.
 
پروفسور گرت جنکینز، که هدایت این تحقیق را به عهده داشت، گفت: «این آزمایش را می‌توان به یک «ردیاب دود سرطان» تشبیه کرد چرا که ردیاب دود، وجود آتش در خانۀ ما را تشخیص نمی‌دهد بلکه محصول آن یعنی دود را تشخیص می‌دهد.»
 
وی افزود: «این آزمایش، با تشخیص دود- گلبول‌های جهش یافتۀ خون- سرطان را تشخیص می‌دهد.»
 
انجام این آزمایش خون با استفاده از تجهیزات استاندارد آزمایشگاهی چند ساعت طول می‌کشد.
 
گفتنی است محققان برای ابداع این آزمایش خون در مدت بیش از ۴ سال به بررسی ۳۰۰ فرد سالم، بیمارانی با علائم پیش- سرطان و بیماران مبتلا به سرطان مری پرداختند./رجا

 


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !