چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

جشن حافظ،کپی برابر اصل امپریالیسم سینمای غرب است

کارشناس مدیریت فرهنگی هنری گفت: جشن حافظ که هرساله بیش از اصل، فرع و حاشیه دارد امسال اشتباه سال گذشته را تکرار کرد و برای جلب توجه با پیاده سازی مدلهای غربی همچون فرش قرمز و الگو گیری کورکورانه از ظواهر جشنواره های غربی کوشید تا نشان دهد تلاش دارد کپی برابر اصل امپریالیسم سینمای غرب باشد.

آخرین اخبار
۱۷ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۳۲
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش "سپاس"، محمد شهبازی کارشناس مدیریت فرهنگی هنری در گفتگو با "سپاس" با اشاره به حواشی جشن حافظ، گفت: جشن حافظ که هرساله بیش از اصل، فرع و حاشیه دارد امسال اشتباه سال گذشته را تکرار کرد و برای جلب توجه با پیاده سازی مدلهای غربی همچون فرش قرمز و الگو گیری کورکورانه از ظواهر جشنواره های غربی کوشید تا نشان دهد تلاش دارد کپی برابر اصل امپریالیسم سینمای غرب باشد.

شهبازی اظهار کرد:شکی نیست که هنر سینما خاستگاه غربی دارد و بر اساس و پایه ی این نوع تفکرات پایه ریزی شده است، ضرورت سیاستگذاری و شکل گیری اتاق های فکر برای بومی سازی این هنر اثرگذار و حرکتی بنیادین جهت کادرسازی در حوزه هنر متعالی اسلامی و ایجاد سینمای خارج از این جریانات امروزی یعنی سینمای دینی بیش از گذشته احساس می شود. برای این کار یقینا"ورود افراد متدیّن و انقلابی و صاحب تخصص و تجربه به این عرصه ضروری است.

این کارشناس فرهنگی هنری افزود: نباید نقش مسئولان و مراکزعلوم وتحقیقات  در اثرآفرینی بر محیط  سینمایی غافل ماند تنها راه برون رفت از حوادث اینچنینی در حوزه هنر بالاخص سینما ورود  مضامین اسلامی و انقلابی است که آن نیز بدون داشتن این تفکر و روحیه امکانپذیر نیست.

وی تصریح کرد:به فرمایش مقام معظم رهبری هر هنرمندی به تنهایی یک دنیاست و این خاصیتِ هنری است که در وجود اوست. مع ذالک باید هنرمند مسلمان ایرانی این دنیا بودن را درک نموده و بر اساس اصول و ارزش های درونی خود اثر هنری خلق نماید همانطوری که هنرمندان غربی به این اصل پایبند هستند. مقام معظم رهبری در سال ۶۹ در این خصوص مطلبی جامعی داشتند که فرمودند: "هنرباید در خدمت ارزشهای انقلابی‏ و اسلامی قرار گرفته باشد، این، مخصوص انقلاب هم نیست و هر جامعه و هر انسان و هر مجموعه‏ بشری‏ می‏ خواهد که هنر در خدمت ارزشهای مقبول خودش قرار بگیرد.

این فعال فرهنگی ابراز کرد: این جرم نیست که اسلامی می‏ خواهند هنر در خدمت ارزشهای اسلامی قرار بگیر، مکاتب و همهی جوامع دنیا، اینگونه هستند که ارزشهایی در ذهنشان وجود دارد و با ارزشهای دیگری فرق دارد، آنان هنر نقاشی، طراحی‏های گوناگون، شعر، موسیقی و همه چیز را در خدمت این ارزشها قرار می‏دهند.

 شهبازی  با اشاره به اینکه این،حرکت توقع زیادی نیست که جامعه‏ اسلامی  انتظاری دارد، بیان کرد :غیر از غلو نمایی در پوشش سینماگران که باعث شده   است تا دیگر عوامل  و ابزار های هنری این صنعت  را تحت پوشش قرار دهد،توجه بیش از پیش به یکی ابزارهای  بنیادی سینما که می تواند ریل گذاری  تفکر اسلامی و انقلابی باشد  قصه، داستان و فیلم‌نامه‌ی قوی است که با نقطه‌ مطلوب فاصله‌ زیادی دارد و باید این بخش تقویت شود.

این فعال فرهنگی استان عنوان کرد :چرا امروز موضوعات تاریخ انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، فلسطین ، بیداری اسلامی ، تحولات منطقه و استکبار ستیزی در سینما مغفول مانده ؛زیرا دغدغه های اولیه سینماگران ما رسیدن به تندیس های  جشنواره های غربی با معیارهای آنهاست؛ بنابراین می کوشند براساس نیازهای آنها رفع نیاز کنند نه مایحتاج و دستاوردهای درونی، چرا  این ماجرای کذایی به ما القا شده است که هنر ها سیاست زده اند، چراسینمای هالیوود به عنوان سینمایی سیاسی شناخته می شود، چرا آنها بیشترین هزینه را در پروژه های سینمایی با محوریت اسلام زدایی خرج می کنند در حالی که سینمای جمهوری اسلامی  نتوانسته فیلمی ضد صهیونیستی که بتواند در جشنواره  خارجی عرض اندام کندبسازد، ،شاید بتوان دوعامل برای این سوالات پیدا کرد و این هم ،یکی عدم انگیزه درونی و دیگری امپریالسیسم سینمایی است که اجازه‌ حضور این سبک های هنری را در جشنواره های خود نخواهند داد؟

شهبازی خاطر نشان کرد: تنها راه حلی که برای اصلاح  و تحول در سینما و تلویزیون با اصلاح پایه‌های معرفتی و عاری شدن از معرفت غربی نیست و اصلاح این پایه‌ها در گرو تقویت ظرفیت‌های پنهان هنر انقلاب اسلامی، فعال سازی بنیان‌های اعتقادی فیلمسازان، همتی جهادی  برای رویش نیروهای جوان و متعهد در عرصه‌ی سینما و ارتباط مؤثر با نهادهای انقلابی و دینی همچون حوزه‌های علمیه و علمای دین است مطالبه گری ما از هنر و هنرمند مسائل پیش پا افتاده همچون لباس فلان بازیگر و مانکن شدن آنها باشد.

وی اذعان کرد: تا انجا که می توان  پرهیز نمود از حاشیه‌ها و مشغول‌شدن به اختلاف‌های بی‌نتیجه و تاکید شود بر جریان‌های سینمایی علاقمند به دین و انقلاب از یک سو  و متعهدین و متخصصین دینی و انقلابی باید در عرصه سینما در سوی دیگر پرورش داد./انتهای پیام


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !