سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

ریزگردها مردم بردخون را خانه‌نشین کرد

پدیده گرد و غبار شامل گرد و خاک معلق خشک و ریزی در هوا است که مسافت‌های ‫وسیعی را پوشانده و به‌ وسیله باد پراکنده‌شده و در نهایت ته‌نشین می‌شود، اما این روزها همین ریزگردها موجب خانه‌نشین کردن مردم بردخون شده است.

۰۴ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۹
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش "سپاس"، مدت‌ها بهانه بود که این مهمانان همیشگی و خطرناک از دیار عرب عازم کشور ما می‌شوند و بر خانه و کاشانه مردم فرود می‌آیند اما واقعیت این است که در شهر بردخون مسافران غریبه نیستند و از جنس همین آب و خاک‌اند.

به دلیل نفوذ گرد و غبار میزان آلودگی هوا به چندین برابر حد مجاز رسیده و به همین دلیل شمار بیماران و مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی نیز افزایش یافته و این وضعیت یعنی شرایط آب و هوایی بحرانی است.

روزانه خانواده‌های بسیاری نوزادان و کودکان خود را به دلیل سرفه‌های مزمن ناشی از گرد و غبار موجود در هوا نزد  پزشکان می‌برند، چراکه گرد و غبار موجود در هوا بیماری‌‌های آلرژیک را در نوزادان و کودکان تشدید می‌کند.

باقر عاشوری شهروند بردخونی در این ارتباط به خبرنگار در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس گفت: بهترین راه کنترل گرد وخاک منطقه درختکاری است یعنی اینکه هرکس تا می‌تواند درخت بکارد تا از میزان بیابان‌ها کاسته شود و مانع انتشار ریزگردها باشد.

رضا زارعی دیگر شهروند بردخونی نیز بیان کرد: به دلیل کمبود بارندگی در سال‌های اخیر خاک‌ها با هر نسیمی در هوا معلق می‌شوند و بر سر مردم فرود می‌آیند و علاوه بر این اراضی شوره‌زار و افزایش برداشت خاک از زمین‌ها موجب افزایش بارش گرد و خاک شده است.

حسین شهنیایی نیز گفت: خاک‌ها از کنار رودخانه و روستاهای متروکه حاشیه رودخانه مند بلند می‌شود زیرا مسیر باد شمالی حرکت این خاک‌ها را به سمت بردخون بیشتر می‌کند که نیاز به پیگیری و اقدام دارد.

حیدر عمرانی بخشدار بردخون نیز کانون گرد و غبار منطقه را منطقه حفاظت‌شده مند دانست و گفت: نیاز است اقداماتی در زمینه کنترل ریزگردها صورت گیرد که تشکیل گروه‌های تخصصی و کارشناسی و انجام اقدامات پیشگیرانه و بازدارنده می‌تواند تا حدی پدیده گرد و غبار را کاهش دهد.

شهردار بردخون نیز گفت: شهر بردخون در هم‌جواری محدوده مصوب پارس شمالی و در مرکزیت آن قرارگرفته که به دلیل وجود بادهای محلی از سمت شمال غرب در اکثر ماه‌های سال با معضل ورود گرد و خاک و ریز گردها مواجه است که با همکاری دفتر فنی استانداری بوشهر در آن قسمت و در محدوده شهر 16 هکتار فضای سبز و کمربند سبز به دور شهر پیش‌بینی‌شده که در حال حاضر بوستان امید نیز با هزینه‌ای معادل 25 میلیارد ریال در آنجا احداث شده است.

ابوالقاسم درویشی افزود: وجود ریزگردها باعث بروز بیماری‌های تنفسی برای شهروندان شده که مراجعه مکرر آنان به شهرداری و  نارضایتی آنان را در پی داشته و ضرورت اجرای کمربند فضای سبز به دور شهر بیشتر از گذشته شده که این امر نیازمند اعتبارات بالائی است که در توان این شهرداری نیست.

وی اضافه کرد: از آنجایی که شهر بردخون در محدوده پارس شمالی واقع شده نیاز است درصدی از اعتبارات آلایندگی استان برای ایجاد فضای سبز و اجرای کمربند سبز و ایجاد زیرساخت‌های لازم قبل از ورود تأسیسات ایجادکننده آلایندگی به این منطقه در اختیار شهرداری قرار داده شود که  این موضوع باعث ایجاد اعتماد بیشتر به دولت تدبیر و امید و  شادی و امید بیشتر در بین شهروندان به دلیل جلوگیری از بروز بیماری‌های تنفسی می‌شود.

انتهای پیام/

فارس

 


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !