پرندگان زمستان‌گذر در استان بوشهر پایش می‌شوند

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه جزایر و نقاط ساحلی این استان مملو از پرندگان مهاجر و زمستان‌گذر است گفت: برای دستیابی به وضعیت این پرندگان در ابعاد مختلف، پایش پرندگان زمستان‌گذر در استان اجراء می‌شود.

 فرهاد قلی‌نژاد صبح امروز در نشست کارگروه برنامه ریزی راهبردی حفاظت از حیات وحش استان بوشهر با تاکید بر نقش و جایگاه این استان در زیست انواع جانوران به اهمیت برگزاری این کارگروه پرداخت و اظهار داشت: با توجه به حساسیت‌های ملی و بین المللی در لزوم حفاظت از گونه‌های حیات وحش و ضرورت انسجام بیشتر برای راهبرد مؤثر اقدامات اجرایی در زمینه مدیریت و حفاظت از حیات وحش،  این کارگروه تشکیل شد.

وی به  پیگیری اجرای برنامه ابلاغ شده و ضرورت تدوین برنامه برای گونه‌های مهم در زیستگاه‌های استان اشاره وبه ضابطه‌مند شدن نحوه همکاری انجمن‌های علمی، مراکز دانشگاهی و دوستداران محیط زیست برای همکاری در حفاظت از وحوش استان تاکید کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر از اجرای طرح پایش پرندگان زمستان‌گذر در استان خبرداد و بیان کرد: مهمترین زیستگاه پرندگان زمستان گذر شامل جزیره نخیلو، تهمادون، نای‌بند، خارک، خارکو، تالاب حله و دیگر عرصه‌های زیست محیطی استان بوشهر است که برای دستیابی به وضعیت این پرندگان در ابعاد مختلف، پایش پرندگان زمستان‌گذر در استان اجراء می‌شود.

وی افزود: پایش پرندگان زمستان گذران استان از جمله گونه در معرض تهدید غاز پیشانی سفیدکوچک و اجرای بهینه سرشماری گونه‌های مهم جانوری از برنامه‌های مهم استان در فصل زمستان در راستای صیانت از تنوع زیستی استان است.

قلی‌نژاد پیگیری تداوم برنامه‌های حفاظت مشارکتی وحوش شاخص استان از جمله پلنگ ایرانی را مورد تاکید قرار داد و افزود: آموزش و توانمند سازی افراد محلی در راستای اهداف برنامه حفاظت از پلنگ ایرانی، ایجاد ساختار پایش مشارکتی وضعیت پلنگ مورد توجه قرار دارد.

ثبت نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط "مدیریت سپاس" در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
  • نظرات

    هیچ نظری در مورد این خبر تاکنون ثبت نشده است.

    آخرین اخبار استان