همایشی برای تجدید بیعت با ولایت/ ما تا آخر ایستاده‌ایم

همایش تجدید میثاق اعضای کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با ولایت، با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر ارزانی، و با حضور جمعی از فعالان موفق کانون‌های فرهنگی هنری و بانوان نمونه این کانون‌ها، در مجتمع فرهنگی نور برگزار شد.

گروه مسجد و کانون‌های مساجد: «نوزدهم مهر» یادآور روزی تاریخی برای کانون‌های فرهنگی هنری مساجد است زیرا حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در چنین روزی در سال 1391  و در جمع ائمه جماعات مساجد و روحانیون استان خراسان شمالی، سخنان ارزشمندی به شرح زیر، پیرامون این کانون‌ها بیان فرمودند:
 
«من سفارش می‌کنم که کانون‌هاى فرهنگى - هنرى مساجد را فراموش نکنید؛ البته با همکارى بسیج. بد است که بین روحانى مسجد و بسیج مسجد، اختلاف به وجود بیاید. نه، با همکارى بسیج، این کانون‌هاى فرهنگى ـ هنرى مساجد را مؤثر کنید، برایش کار کنید. بنشینید فکر کنید، مطالعه کنید و سخنى که متناسب با نیاز آن جوانى است که آنجا حضور پیدا می کند، فراهم کنید.
مطالعه کنید. کتاب‌هایى وجود دارد که می شود از این کتاب ها استفاده کرد، کتاب‌هایى هست، بروید بپرسید، تحقیق کنید از کسانى که اهلش هستند. خودتان را مجهز کنید، مسلح به سلاح معرفت و استدلال کنید، بعد به این کانونهاى فرهنگى ـ هنرى بروید و پذیراى جوان ها باشید، با روى خوش هم پذیرا باشید، با سماحت، با مدارا. فرمود "و سنّة من نبیّه" که ظاهرا عبارت است از «مداراة النّاس»؛ مدارا کنید.»

 

ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور و دبیرخانه های استانی آن، همه ساله همایش هایی برای تجدید بیعت با ولی فقیه و آرمان های امام و شهدا در سراسر ایران اسلامی برگزار می کنند که امسال، یکی از مهم ترینِ این همایش ها با حضور و سخنرانی ارزشمند حجت‌الاسلام و‌المسلمین دکتر حبیب‌رضا ارزانی، و با حضور جمعی از فعالان موفق کانون‌های فرهنگی هنری و بانوان نمونه این کانون‌ها، در مجتمع فرهنگی نور تهران برگزار شد.

 

حجت‌الاسلام و‌المسلمین دکتر حبیب‌رضا ارزانی در این همایش، با اشاره به اهمیت حضور بانوان در فعالیت‌های فرهنگی، اظهار کرد: متاسفانه ما از ظرفیت بانوان در امور فرهنگی غافل شده‌ایم در حالی که در طول تاریخ و در دوران انقلاب اسلامی و حتی دفاع مقدس، نقش بانوان بسیار موثر بود پس باید در این بخش اقدامات موثرتری داشته باشیم تا پایه‌های جامعه و بقای کشور از طریق همین بانوان حفظ شود.

وی با اشاره به آیه «وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللهِ جَمیعًا وَلا تَفَرَّقوا» ادامه داد: هر کسی اگر در هر حوزه‌ای که فعالیت می‌کند به شکلی دقیق و درست کار خود را پیش ببرد قطعا جامعه اصلاح می‌شود، در واقع اگر هر کسی رابطه خودش با خداوند را اصلاح کند جامعه به خودی خود اصلاح می‌شود.

 

دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با طرح این پرسش که چرا برخی در کشور ما سقوط می‌کنند یا برنامه‌های آنان به موفقیت نمی‌رسد؟ تاکید کرد: «واعتصموا» زمانی شکل می‌گیرد که وحدت و یکدلی در میان همه شکل بگیرد و در ادامه نیز «اعتصام به حب الله» در این کانون‌ها می‌تواند شکل بگیرد.

 

ارزانی ادامه داد: در این کانون‌ها برخی مدیر و ‌برخی عضو هستند که باید تدبیر کنند و از افراد توانمند و هیات‌های اندیشه‌ورز استفاده کنند.

 

وی گفت: برای فعالیت کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، افقی را در نظر گرفته‌ایم که عنوان آن چشم‌انداز ١٤١٤ است و در آن هدف ما ایجاد موثرترین شبکه فراگیر فرهنگی هنری خانواده‌محور و مسجدپایه برای جریان‌سازی همزیستی مومنانه است.

 

 دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، افزود: قله فعالیت‌های ما خانواده است و در این قله به دنبال کاهش موضوع طلاق هستیم، هدف این است که معضل طلاق را روز به روز با کارهای فرهنگی و هنری آن هم در دل مسجد کاهش دهیم.

 

 

 ارزانی ابراز کرد: اولین اقدام ما در این بخش، شناسایی ظرفیت موجود است، ما ۲۴ هزار کانون داریم که از این میان آن‌ها بیست و یک هزار و ۴۸۹ کانون به ثبت رسیده‌اند، این مجموعه یک ظرفیت است که باید به خوبی از آن بهره برد.

 

وی اظهار کرد: در تهران متاسفانه اقدام برای ثبت کانون‌ها ضعیف است، ما ۱۱۰۰ کانون در تهران داریم که بسیاری از آن‌ها هنوز خود را در سامانه  کانون‌ها ثبت نکرده‌اند.

 

دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، بیان کرد: همه باید به سمت قله با سرعت بیشتری حرکت کنند، دشمن گاهی با توپ و تانک حمله می‌کند و گاهی با جنگ نرم به میدان می‌آید، حال وظیفه ما این است که در قالب فرهنگ و هنر با این جنگ نرم مقابله کنیم.

 

ارزانی گفت: بهترین‌ ابزار در کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، آموزش است، ما در نظام خود در کادرسازی ضعیف عمل کرده‌ایم این در حالی است که جوانان بسیار با استعداد و باانگیزه‌ای داریم و برای اینکه بتوانیم از توانایی آنان در پست‌های گوناگون بهره ببریم باید آموزش را در هر مرحله جدی بگیریم.

 

به گزارش شبستان، احد جاودانی نیز با اشاره به اینکه موقعیتی که در آن به سر می‌بریم مدیون خون بزرگمردانی است که هنر خوب زندگی کردن و خوب مردن را به ما آموزش دادند، اظهار کرد: ما مدیون امنیتی هستیم که شهدا به ما هدیه دادند، جوانانی که ما برای انقلاب و دفاع مقدس رشد دادیم، خانواده و دلبستگی‌هایی در این دنیا داشتند اما به عشق امام راحل و باورهای دینی و شیعی به جبهه رفتند.

 

 

http://media.shabestan.ir/Original/1397/07/15/IMG13525536.jpg

 

وی ادامه داد: ما ظرفیت‌های بسیاری برای صیانت از انقلاب اسلامی داریم که نیروی انسانی جوان یکی از آن‌ها است، رهبر معظم انقلاب نیز در سخنرانی اخیر خود در استادیوم آزادی بر این موضوع تاکید داشتند، همچنین ظرفیت‌های معنوی و دینی هم می‌تواند به ما برای ایجاد یک جامعه سالم کمک کند.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، خاطرنشان کرد: در نقطه مقابل هم ما چالش‌های بسیاری داریم که استکبار علیه ما ایجاد می‌کند، این مشکلات باید آسیب‌شناسی شوند و در این مسیر باید از ظرفیت تشکل‌ها و نهادها استفاده کنیم که یکی از این آن‌ها کانون‌های فرهنگی هنری مساجد هستند، فعالیت این کانون‌ها می‌تواند در مسیر ارائه تلفیقی از کارهای فرهنگی و دینی در کنار هم باشد.

 

جاودانی گفت: دشمن به دنبال خشکاندن نهاد انقلاب و ساختار دینی و شیعی ما است، امروز جامعه با موضوعاتی چون بیکاری، اعتیاد و ... روبرو است که در تقابل با نگاه دینی و‌ شیعی ما قرار دارند و‌ استکبار هم سعی می‌کند که از مسیر آسیب‌های اجتماعی این دین‌زدایی را ترویج دهد.

 

وی افزود: دشمن امروز در حال رسوخ میان باورهای دینی ما است و اگر جامعه از این مسیر آسیب ببیند دیگر نمی‌توان کاری کرد، وجود این معضل به خاطر ضعف ما در تبلیغ دین است این در حالی است که اگر ما سعی کنیم دین را زیبا معرفی کنیم قطعا دشمن نمی‌تواند در جامعه ما نفوذ کند.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، گفت: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد هم در همکاری با نهادها و تشکل‌های دیگر باید فعالیت‌های خود را در قالب فرهنگ و دین به جوانان ارائه کنند.

 

بنا بر این گزارش، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامعلی قدیریان، نیز با بیان اینکه این کانون‌ها در مسیر تحقق اهداف انقلاب اسلامی حرکت می‌کنند، گفت: آن‌ها فعالیت‌های خوبی در حوزه گفتمان‌سازی و جریان‌سازی اقتصاد مقاومتی و سبک زندگی اسلامی ایرانی داشته‌اند.

 

Image result for ‫حجت‌الاسلام غلامعلی قدیریان‬‎

 

وی افزود: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان تهران امسال نیز همچون سنوات پیشین و البته با گستره بیشتری برنامه‌های غنی‌سازی اوقات فراغت را برگزار کردند.

 

سرپرست دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری استان تهران، خاطرنشان کرد: بانوان نقش مهمی در جامعه اسلامی دارند از این رو ما نیز در کانون‌های فرهنگی هنری مساجد بخش مهمی از فعالیت‌ها را به این قشر سپرده‌ایم.

 

قدیریان ادامه داد: ما آسایش و امنیت امروزه خود را مدیون شهدای انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مدافع حرم هستیم.

 

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری درباره اهمیت و جایگاه برجسته شهدای مدافع حرم، گفت: کار شهدای مدافع حرم بسیار ارزشمند است زیرا همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند این شهدا خارج از سرزمین ایران و در دفاع از حریم ولایت و امامت جانفشانی می‌کنند

ثبت نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط "مدیریت سپاس" در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
  • نظرات

    هیچ نظری در مورد این خبر تاکنون ثبت نشده است.

    آخرین اخبار استان