1397/6/20 :: 15:11
لینک خبر چاپ خبر ارسال خبر

نامه سرگشاده تشکل های دانشجویی استان بوشهر به دبیر شورای نگهبان

نامه سرگشاده تشکل های دانشجویی استان بوشهر به دبیر شورای نگهبان

برخی از تشکل های دانشجویی استان بوشهر خطاب به دبیر شورای نگهبان حضرت آیت الله جنتی در خصوص مشکلات اقتصادی نامه سرگشاده ای صادر کردند.

به گزارش سپاس؛ برخی از تشکل های دانشجویی استان بوشهر خطاب به دبیر شورای نگهبان حضرت آیت الله جنتی در خصوص مشکلات اقتصادی نامه سرگشاده ای صادر کردند.

متن نامه به شرح زیر است:

 

                                   بسم الله الرحمن الرحیم

"  ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم"

دبیر محترم شورای نگهبان حضرت ایت الله جنتی

با سلام و احترام

همانطور که مستحضرید طبق بیانات مقام معطم رهبری )مدظله العالی( "نگاه به بیرون برای حل مسائل اقتصادی هیچگاه به نتیجه نخواهد رسید،بنابراین باید همواره به دنبال استفاده از ظرفیت های داخلی کشوربود و اقتصاد مقاومتی که مورد استقبال همه ی صاحب نظران اقتصادی قرار گرفت نیز ،ناظر بر توانایی ها و ظرفیت های درونی کشور است همه ما اگاهیم که هدف از ایجاد مناطق آزاد مواردی از قبیل عمران و آبادانی، رشد و توسعه اقتصادی، تنظیم بازار کالا، ایجاد اشتغال سالم ومولد و... می باشد.

اما مسائل و مشکلاتی که در حال حاضر بر مناطق آزاد حاکم است از جمله عدم بهبود شاخص های توسعه مثل شاخص های رفاهی،اقتصادی، و بهداشتی در مناطق آزاد و مسائلی همچون شکاف طبقاتی، واردات بی رویه،مشکلات فرهنگی و... ما را به اهداف اصلی اقتصادی که به فرموده ولی امر مسلمین حضرت آیت الله خامنه ای )مدظله العالی( ،اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی است ،توسعه ی اقتصاد پایدار با تکیه

بر ظرفیت های داخلی و همچنین اهداف مذکور نمی رساند،چرا که این مناطق به پایگاه هایی برای واردات بی رویه کالا های لوکس و غیر ضروری به داخل کشور تبدیل شده اند،امتیازاتی که به تولید در این مناطق داده شده در حال حاضر به کالا هایی که جهت خورده فروشی به مناطق آزاد وارد می شوند نیز داده میشود که این موضوع به دلیل شرایطی من جمله پایین بودن ریسک واردات و بالا بودن ریسک تولید ،سرمایه گذار را به سمت واردات کالا های خارجی سوق می دهد.

به دلیل فقدان مقررات و قوانین شفاف در این مناطق امکان و بستر مناسبی برای فساد سودا گران و سود جویان ایجاد شده است،نمونه مشهود تخلف سه هزار میلیاردی و تخلف یکی از معاونان منطقه آزاد اروند که هردو از طریق رانت و فساد های موجود در این منطقه رخ داده است و هنوز زمینه این تخلفات فراهم میباشد. همچنین سوء استفاده قاچاقچیان کالا به دلیل نبود ابزار کنترلی دقیق و البته بی ثباتی سیاسی و ضعف مدیریت مناطق آزاد بر این مشکلات دامن میزند.

آمار های مو جود حاکی از ان است که روند جذب و تحقق سرمایه گذاری ها در حدی نیست که بتواند اهداف توسعه ای مناطق را محقق سازد و مناطق ازاد تا کنون در جذب سرمایه گذاری ها چه داخلی و چه خارجی چندان موفق عمل نکرده اند.

طبق آمار ،حداکثر صادرات مناطق آزاد معادل 2.5% کل صادرات کشور است که حدود30% آن صادره از منطقه آزاد به داخل کشور و سرزمین اصلی است و عملا ارز آوری در پی نداشته . در واقع این مناطق هرگز نتوانسته اند به یکی از اهداف اصلی یعنی توسعه صادرات دست یابند مشابه این وضعیت را کشور ترکیه تجربه کرده است . با دور شدن مناطق آزاد ترکیه از اهداف اصلی شان ،سیاست گذاران مقررات مهمی را جهت کاهش فروش داخلی و ارتقا صادرات وضع کردند که برقراری معافیت مالیاتی صرفا برای بنگاه هایی که85%  تولیداتشان را صادر می کردند یکی از این مقررات بود و منجر به پیشی گرفتن صادرات از مناطق آزاد به خارج از ترکیه در مقابل فروش کالا به این کشور در سال 2011 شد.

نکته قابل تامل آن است که اگر قرار باشد مرور زمان به بهبود وضعیت مناطق آزاد کمکی نماید حداکثر 12 تا20 سال فرصت مناسبی برای بهبود وضعیت مناطق بود حال انکه طبق اظهارات مردم بومی این مناطق نه تنها به بهبود وضعیت منجر نشد بلکه شرایط زندگی و تامین معیشت را برای آنها سخت تر نمود .

لازم به ذکر است که نارضلیتی اقشار مختلف جامعه شریف استان بوشهر نسبت به اجرای این طرح به دلیل عدم هم زیستی مسئولان ذی ربط با مردم وعدم پیگیری،مورد بی توجهی قرار گرفته است .

حال با چنین شرایطی تصویب لایحه تبدیل8شهر کشور به منطقه آزاد بدون بررسی و تلاش برای رفع مشکلات ذکر شده در مناطق آزاد فعلی که نتیجه ای جز نارضایتی مردم وله شدن مستضعفان جامعه زیر چرخ توسعه که تنها چرخ کار سرمایه داران را میچرخاند ، جز خطایی دوباره نیست.

از این رو از شما پرچمداران حفظ ارزش ها و کیان نظام مقدس انقلاب اسلامی درخواست داریم تا تعیین قوانین شفاف و متناسب و همچنین سیستم کنترل دقیق بر مناطق آزاد فعلی ،با تامل و حساسیت بیشتری نسبت به این مصوبه مجلس شورای اسلامی اقدام فرمایید.

فان الله لا یضیع اجر المحسنین

 بسیج دانشجویی دانشگاه خلیج فارس،بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ،

بسیج دانشجویی دانشگاه آموزش عالی خرد، بسیج دانشجویی دانشگاه لیان، بسیج

دانشجویی دانشکده ی فنی مهندسی جم، بسیج دانشجویی دانشکده کشاورزی برازجان،

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر،بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی

برازجان ،بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی خورموج،بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد

اسلامی دیر ، بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی کنگان ، بسیج دانشجویی دانشگاه

آزاد اسلامی اهرم، بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی گناوه، بسیج دانشجویی دانشگاه

آزاد اسلامی جم ، بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور بوشهر ، بسیج دانشجویی دانشگاه

پیام نور برازجان ، بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور خورموج، بسیج دانشجویی دانشگاه

پیام نور دیر ، بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور کنگان، بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور

اهرم ، بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور گناوه، بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور جم ،

بسیج دانشجویی دانشگاه علمی کاربردی استان بوشهر، شورای تبیین مواضع بسیج

دانشجویی استان بوشهر ،قرارگاه شهید احمدی روشن بسیج دانشجویی استان بوشهر

//انتهای پیام

ثبت نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط "مدیریت سپاس" در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
  • نظرات

    هیچ نظری در مورد این خبر تاکنون ثبت نشده است.

    آخرین اخبار استان