1397/6/20 :: 8:29
لینک خبر چاپ خبر ارسال خبر
آداب و رسوم مردم بوشهر در محرم؛

علم گردانی در شهر و روستا استان بوشهر/ سینه زنی سنتی مهمترین آداب مردم استان در محرم است

علم گردانی در شهر و روستا استان بوشهر/ سینه زنی سنتی مهمترین آداب مردم استان در محرم است

علم گردانی در سطح محلات و روستاها یکی دیگر از سنت های استان بوشهر است که چند نفر از هیات امنا مساجد با علم گردانی برای روضه و نذری های بزرگ اقدام به جمع آوری نذورات مردمی می کنند و نواحای خاص روز عاشورا و تاسوعا را در فضای شهرها و روستاها پخش می شود.

به گزارش سپاس؛ براساس تقویم ماه محرم الحرام روزهای اولیه خود را آغاز کرده است و مردم استان بوشهر که در عزاداری سید سالار شهیدان زبان زد هستند فعالیت های عزاداری خود را در حوزه سینه زنی، دمام زنی، یزله به سبک های سنتی و کلاسیک برگزار می شود.

هیئت های عزاداری در محلات شهر بوشهر و دیگر شهرستانها با سیاه پوشی در فضای جامعه خبر آمدم عزاداری شهید دشت کربلا می دهند و مردم با حضور در تکیه ها به فضای معنوی شهر می افزایند و در اولین روزهای محرم سنت های نذری دادن ها و دمام زنی آغاز شده است.

بوشهر یکی از زبان زد ترین استانهای کشور رد حوزه فرهنگ دینی است که برای عزاداری سید سالار شهیدان دارای سبک ها و نوحه های خاص است و برنامه های اصلی از شب های هفتم محرم به صورت خود جوش و خروشان برگزار می شود.

سینه زنی سنتی یکی از پر مخاطب ترین نوع عزاداری امام حسین(ع) است که با دور های بزرگ و کوچک مراسم را به مدت نزدیک به یک ساعت با خروش و جوشان بسیار بالا توسط جوانان و نوجوانان و کهنسالان در یک محیط بزرگ داره ای شکل انجام می شود.

علم گردانی در سطح محلات و روستاها یکی دیگر از سنت های استان بوشهر است که چند نفر از هیات امنا مساجد با علم گردانی برای روضه و نذری های بزرگ اقدام به جمع آوری نذورات مردمی می کنند و نواحای خاص روز عاشورا و تاسوعا را در فضای شهرها و روستاها پخش می شود./انتهای پیام

ثبت نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط "مدیریت سپاس" در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
  • نظرات

    هیچ نظری در مورد این خبر تاکنون ثبت نشده است.

    آخرین اخبار استان