1397/5/27 :: 9:10
لینک خبر چاپ خبر ارسال خبر

بازار میگوی بوشهر در محاصره گرانی/ شیلات: امکان دخالت در قیمت‌ها را نداریم!

بازار میگوی بوشهر در محاصره گرانی/ شیلات: امکان دخالت در قیمت‌ها را نداریم!

لنج ها پس از چند روز از صید برگشته اند، چهره آفتاب سوخته و خسته صیادان و جاشوها حکایت از سختی کار و گرمای فراوان دارد. جنب و جوش در کنار اسکله برای خالی کردن میگو از شناور بیشتر شده و در این بین گروهی در حال چانه زدن برای تعیین قیمت.

به گزارش سپاس؛ لنج ها پس از چند روز از صید برگشته اند، چهره آفتاب سوخته و خسته صیادان و جاشوها حکایت از سختی کار و گرمای فراوان دارد. جنب و جوش در کنار اسکله برای خالی کردن میگو از شناور بیشتر شده و در این بین گروهی در حال چانه زدن برای تعیین قیمت.

 امسال میگو درجه یک از کیلویی 43 هزارتومان شروع شده و سایزهای کوچک تر بین 27 تا 36 هزارتومان متغیر می باشد.

 در حالی که مردم استان بوشهر به جهت مشکلات متعدد از جمله گرمای طاقت فرسای تابستان انتظار دارند محصولات دریایی تظیر میگو با قیمت کمتری در اختیار آنان قرار بگیرد، اما رهاکردن بازار به حال خود و عدم نظارت صحیح بر فروشندگان موجب شده تا همه ساله شاهد نابسامانی در این حوزه باشیم.

یکی ازکارشناسان شیلات با بیان این که برنامه خاصی از سوی متولیان ومسئولان امر برای عرضه و فروش میگوی صید شده در استان وجود ندارد و تقریبا همه به شیوه عرضه به صورت سنتی وبدون نظارت عادت کرده اند اظهار داشت: همین موضوع باعث شده تا بازارمیگو ثبات قیمتی نداشته باشد.

وی یادآور می شود: هرساله در فصل میگو ازدحام زیادی در اسکله‌های صیادی برای خرید مشاهده می‌شود در حالی که خیل زیادی از این جمعیت دست خالی به خانه هایشان برمی گردند، چون خرید عمده میگو توسط شرکت‌های فرآوری، هتل‌ها و غذاخوری‌ها، مقداری به عنوان سهم ملوان، ناخدا و مالک شناور، بستگان درجه اول صاحب لنج و ملوانان و از سوی دیگر ارسال بخش زیادی از میگو به نقاط دیگر کشور، باعث شده تا بخش مکی از صید میگو وارد بازار استان شود و منجر به بالا رفتن قیمت آن شود.

به گفته وی، رسانه ها نیز می توانند با تبلیغ مصرف میگوی پرورشی که تفاوت چندانی با میگوی دریایی ندارند، از التهاب در بازار میگوی دریایی و بالا رفتن عجیب قیمت ها جلوگیری کنند.

قیمت ماهی و میگو تابع عرضه و تقاضا است

مدیرکل شیلات استان بوشهر در واکنش به قیمت بالای میگوی دریایی در بازار استان توضیحاتی ارائه کرده که حکایت از رها بودن بازار این آبزیان دارد.

عباسعلی زنده بودی در گفتگو با «خلیج فارس» می گوید: درخصوص قیمت گذاری میگو و آبزیان دریایی نه اختیاراتی به شیلات داده شده و نه اجازه ورود به این عرصه را داریم و قیمت تابع عرضه و تقاضا می باشد.

وی با اشاره به اینکه امسال تاکنون صید میگوی دریایی در استان حدود 53 درصد کاهش داشته، اظهار داشت: البته با توجه به کاهش فعالیت شرکت های عمل آوری، بیشترین عرضه میگو در بازار استان است، ولی چون جزو کالاهای اساسی و مشمول قیمت گذاری نیست، نرخ آن تابع عرضه و تقاضاست.

زنده بودی تنها راهکار شیلات برای تعدیل قیمت آبزیان را توسعه پرورش ماهی و میگو در استان می داند و می گوید: اگرچه بخش عمده میگوی پرورشی صادرات می شود، ولی اگر فرهنگ سازی بیشتری صورت گرفته و شهروندان به خرید آن که قیمت مناسب تری در مقایسه با میگوی دریایی دارد اقبال نشان دهند، کمک زیادی به هزینه خانوار می شود.

به گفته وی، کل میگوی دریایی استان که سالانه صید می شود حدود  1300 تن می باشد، در حالی که میگوی پرورشی 15 هزارتن بوده و چندین برابر می باشد که قیمت آن هم مناسب تر است.

مدیرکل شیلات استان خاطرنشان کرد: همچنین پرورش ماهی نیز در راستای افزایش میزان تولید آبزیان استان با جدیت دنبال می شود که اکنون 3 مزرعه در دریاچه سد رئیسعلی دلواری، طرحی در ساحل چاه پهن دلوار و یک مورد در آبهای شهرستان دیر در دست اجراست و انتظار می رود امسال منجر به تولید 3800 تن ماهی یال اسبی شود.

با صادرات غیرقانونی آبزیان به کشورهای همجوار برخورد می شود

وی درباره ابهاماتی که پیرامون فروش ماهی و میگوی صید شده در آبهای استان به کشورهای عربی مطرح است اظهار داشت: دولت از صادرات استقبال و جوایزی هم به این منظور پیش بینی کرده، اما باید در چارچوب مشخص و قانونی باشد، نه عرضه روی دریا و قاچاق به کشورهای همسایه.

زنده بودی با بیان اینکه یگان حفاظت دریایی ظرفیت انسانی و تجهیزاتی ندارد که وجب به وجب روی آبهای سرزمینی برای جلوگیری از تخلف های این چنینی نظارت داشته باشد، تصریح کرد: با این حال مواردی که گزارش چنین تخلفی یا ورود غیرقانونی به مرز آبی کشورهای دیگر داشته ایم، برخوردهای سختگیرانه شامل توقیف شناور یا عدم تسهیلات و سوخت داشته ایم.

وی درباره جابجایی ماهیان صید شده در بوشهر به خوزستان جهت عرضه در بازار عراق که موجب گرانی قیمت این آبزی طی هفته های اخیر شده هم گفت: جابجایی صید بین استان ها ممنوع نیست، همچنان که بعضا برخی فروشندگان بوشهری در برخی مقاطع سال ماهی را از بندر لنگه در استان هرمزگان تامین می کنند و در خوزستان هم به دلیل تفاوت هایی که در نرخ ارز پیش آمده، تمایل به صادرات ماهی به عراق بیشتر شده، ولی این موضوع مقطعی بوده و اکنون به شدت قبل نیست.

بوی میگو، سهم برخی هم استانی ها از فصل میگو

قیمت بالای میگوی دریایی باعث شده تا درآمدهای فعلی حتی بسیاری از اقشار طبقه متوسط جامعه تکافوی ذخیره سازی میگو نمی دهد و عملا سهم بسیاری از مردم استان از فصل میگو، بوی میگو است.

به هر روی، با توجه به این که شهروندان استان بوشهر در فصل های مناسب میزبان دوستان، آشنایان و بستگان خود از خارج استان هستند و مهمان ها نیز علاقمند به استفاده از آبزیان دریایی مانند میگو در استان می باشند، انتظار می رود مسئولان تدبیری بکار بسته تا از شرمندگی مردم در این زمینه بکاهند، چرا که این حق مردمی است که به دلیل مجاورت با 710 کیلومتر مرز مشترک با خلیج فارس و تحمل گرما از فواید دریا و آبزیان آن با قیمت متعارف بهره مند شوند.

اما هرچه به پایان فصل صید میگو نزدیک می شویم، شاهد کاهش عرضه و افزایش قیمت ها هستیم.

شاید برخی اقدامات نظیر اختصاص اعتباراتی از سوی دستگاههای حمایتی برای خرید مقداری هرچند اندک از آبزیان برای مددجویان یا ایجاد برخی ردیف های اعتباری توسط هر دستگاه اجرایی برای تامین مقداری میگو برای کارکنان خود، بتواند از آتش قیمت ها در فصل میگو بکاهد و باعث شود گروه بیشتری از مردم بتوانند میگو را در سبد غذای خود داشته باشند.جنوب نیوز

ثبت نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط "مدیریت سپاس" در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
  • نظرات

    هیچ نظری در مورد این خبر تاکنون ثبت نشده است.

    آخرین اخبار استان