1397/5/17 :: 10:30
لینک خبر چاپ خبر ارسال خبر
مدیر رسانه برازجان سیتی:

برازجان را جهانی می کنیم/ رسالت ما شادی مردم

برازجان را جهانی می کنیم/ رسالت ما شادی مردم

مدیر رسانه برازجان سیتی گفت: فناوری های نوین موجب تحول عرصه خبرنگاری شده است اما رسالت خبرنگاران و اصحاب رسانه هیچگاه تغییر نمی کند.

به گزارش سپاس؛ عبدالرحمن مشایخ جوان برازجانی و مدیر رسانه برازجان سیتی است که از سال 95 اقدام به راه اندازی این رسانه در شبکه های اجتماعی کرده است.

وی مدرک لیسانس برق قدرت دارد و پیش از برازجان سیتی در رسانه های مجازی و مکتوب به عنوان خبرنگار به فعالیت مشغول بوده است و بعد از آن در قالبی دیگر به دغدغه های خود می پردازد. برازجان سیتی از رسانه های موفق طنز و اجتماعی استان بوشهر بیان خواسته ها و نظرات مردم را رسالت خود می داند.

پایگاه خبری تحلیلی سپاس به مناسب روز خبرنگار گفتگویی با این مدیررسانه انجام داده است.

 • سلام و تبریک روز خبرنگار به شما، از اینجا شروع کنیم که چرا نام برازجان سیتی را انتخاب کردید؟

سلام به شما، من هم روز خبرنگار را به شما و همه خبرنگاران تبریک می گوییم. برازجان یکی از شهرهای مهم از لحاظ جغرافیایی تاریخی است که با قدمت در تاریخ انقلاب مشروطه است. نام برازجان سیتی در ابتدا با این دلیل انتخاب شد که مردم برازجان به شوخ بودن و طنز مشهور هستند و در این رسانه قرار است اخبار و مطالبات مردمی دشتستان را در قالب طنز و اجتماعی بیان گردد. در حال حاضر برازجان سیتی در محدوده تمام استان فعالیت می کند.

 • شما تجربه خبرنگاری کلاسیک در رسانه های مجازی و مکتوب را در کارنامه دارید چرا قالب طنز را انتخاب کردید؟

خبرنگاری پیش از هر چیز یک دغدغه است. در گذشته شاید هنگامی که نام خبرنگار شنیده می شد تصوری ثابت برای قرن ها در ذهن مردم شکل می گرفت که فردی با قلم و کاغذ در حال مصاحبه و گفتگو با مردم و مسئولین است. امروز با پیشرفت تکنولوژی و شبکه های اجتماعی زندگی انسانهای متحول شده است و خبرنگاری هم پوست اندازی کرده اما رسالت و جایگاه خبرنگار هیچگاه تغییر نمی کند و اگر زبان گویای مردم و پلی میان آنها و مسئولین نباشد نمی توان گفت یک فرد خبرنگار است.

شاید از نگاه عمومی نشریاتی مانند گل آقا و یک طنزپزدار و کاریکاتوریست خبرنگار نباشند اما آنها نیز رسالت خبرنگاری را در قالب دیگری دنبال می کنند. طنز جایگاه ویژه ای نزد ایرانیان دارد و ظرفیت های طنز می تواند به افزایش سعه صدر در جامعه کمک کند.

بنا به علاقه ای که به فعالیت در قالب طنز داشتم و از جهتی گویش محلی دشتستان که بسیار شیرین و غنی است در حال فراموشی می باشد رسانه ای طنز با گویش محلی یک تیر و دو نشان بود تا هم رسالت خبرنگاری انجام شده و هم به حفظ بخشی از هویت و فرهنگ بومی و محلی ما کمک شود.

 • استفاده از گویش محلی تا چه اندازه در موفقیت رسانه ی برازجان سیتی تاثیر دارد؟

یک رسانه محلی یک ویژگی اصلی باید ویژگی داشته باشد که بومی بودن است و رسانه طنز اگر با گویش محلی باشد تاثیر چندبرابری دارد و اگر برازجان سیتی تاکنون در جذب مردم موفق بوده است از دلایل عمده آن بیان حرف دل مردم با زبان طنز و گویش محلی است.

 • تعریف شما از رسانه طنز چیست؟

طنز در جامعه ما اغلب با هزل و هجو و لودگی و توهین اشتباه گرفته می شود اما طنز قالبی است که مطالب جدی تلطیف می شود و دارای پیام اخلاقی و اجتماعی به مخاطبان خود است. سرگرمی بخشی از طنز است اما همه آن نیست و یک کانال طنز اگر صرفا برای سرگرمی و گذراندن وقت باشد نمی تواند کمکی به مردم و جامعه کند.

در برازجان سیتی همیشه سخن و خواسته های مردم به مسئولین منتقل می شود اما نه در قالب مرسوم خبر و گزارش های مرسوم و از جهت دیگر پلی میان مسئولین و مردم است نه شیوه ایشان گفت و ایشان بیان کرد. دست گذاشتن روی نقاط ضعف و اطلاع رسانی آن نقد جامعه، مسئولین و رفتارهای غلط اجتماعی مهمترین رسالت یک رسانه طنز است که باید به دنبال رفع مشکلات باشد نه موجب افزایش کدورت و اختلاف ها در جامعه گردد.

 • چرا بستر شبکه های اجتماعی را برای فعالیت انتخاب کردید؟

شبکه های اجتماعی در دسترس ترین منابع ارتباطی هستند و رویای هر شهروند یک خبرنگار را محقق کرده اند. تاثیر شبکه های اجتماعی در افزایش مشارکت مردم در امورات جامعه و تاثیر آن در رفع مشکلات نارسایی واضح است.

خاصیت در دسترس بودن، سرعت عمل و انتشار مهمترین شاخصه شبکه های اجتماعی در کنار سهولت و رایگان بودن است. شبکه های اجتماعی تاثیرگزارترین رسانه است و به این دلیل شبکه های اجتماعی برای فعالیت برازجان سیتی انتخاب شده است.

 • مطلب برازجان سیتی چگونه تامین می شود؟

اغلب مطالب از سوی مخاطبان ارسال می شود و از سوی دیگر اطاق فکرهایی که از سوی تعدادی از جوانان همشهری و متعد تولید می شود و بخشی دیگر از طریق بومی سازی مطالب دیگر تامین می شود.

 • با فیلترینگ تلگرام در ایران آیا برازجان سیتی به عنوان پرمخاطب ترین رسانه طنز استان دچار رکود و ریزش شد؟

بله تا اندازه ای انتظار این موضوع را داشتیم ولی به دلیل دلگرمی وافر مخاطبین به صورت خیلی سریع همراهان این رسانه را در کانال سروش و با ایجاد یک لیست انتشار چندین هزار نفری خنده را بر لبان همشهریان نشاندیم.

 • برازجان سیتی به جز فعالیت رسانه ای در چه زمینه های دیگری فعالیت دارد؟

برازجان سیتی از ابتدای راه اندازی فعالیت های اجتماعی در مناسب هایی مختلف ملی و مذهبی داشته است و در مدت فعالیت توانسته اعتماد مردمی را جلب کند. انتشار برخی مطالب در گذشته که باعث رفع مشکلات و نارسایی شهروندان شده بود برخی پیام دهند که خانواده های نیازمند را می شناسند و اگر می توانید اطلاع رسانی کنید تا افراد خیر به آنها کمک کنند و چندین بار به صورت خصوصی این موارد انجام شد و با پیشنهاد افراد خیر و افرادی که دستی در کار خیر دارند خیریه برازجان سیتی تاسیس شد و افراد خیر کمک های خود را به دست افراد نیازمند می رسانند.

در خیریه برازجان سیتی شهروندان زیادی همکاری دارند و حتی برخی افراد خیر خدماتی مانند ساخت و ساز، تهیه وسایل منزل، تهیه و پخش بسته های غذایی و هم و همجنین در روزهای آتی اقدام به خرید بسته های لوازم التحریر برای کودکان نیازمند در برنامه خود داریم.

از دیگر فعالیت های این رسانه تولید کلیپ های بومی و محلی برای معرفی کردن این شهر کهن و مظلوم به استان و کشور است تا قدمی هر چند کوچک رفع محرومیت و مظلومیت برازجان داشته باشیم.

 • برنامه های آینده برازجان سیتی چیست؟

با توجه به وضعیت نامطلوب شرایط اقتصادی جامعه و مشکلات مردم تمام توان خود را برای شاد کردن دل های مردم برای کاستن از تلخی برخی مشکلات بکار می گیریم و در کنار مردم مانند موضوع بی آبی در برازجان که رسانه و صدای خواسته بحق و قانونی مردم بودیم برای ما افتخار است و تا وقتی که برازجان سیتی باشد این را رسالت و هدف خود می دانیم و با با هیچ مسئولی عقد اخوت نبسته ایم.

 • شیرین ترین و تلخ ترین لحظات فعالیت رسانه ای شما در برازجان سیتی کدام است؟

لحظاتی که مخاطبان از یک مطلب خوششان می آید و پیام می دهند که حرف دل ما رو زدی لحظات شیرینی است اما تلخ ترین لحظه وقتی بود که مطلبی طنز با موضوع مادر منتشر شده بود و یک خانمی پیام دادند که من مادرم را از دست دادم و با مطلب شما گریه کردم و بگوئید قدر مادرانتان را بدانید.

 • علایق شخصی شما چیست؟

خبرنگاری و مطالبه گری اجتماعی در کنار عکاسی و ثبت تصاویر علاقه دارم.

 • برای ارتباط با برازجان سیتی چه راه هایی وجود دارد؟

آیدی borazjanct در شبکه های اجتماعی و اینستاگرام فعالیت می کند و می توان از طریق شماره 09380370578 در واتس آپ می توان با برازجان سیتی ارتباط داشت و مطالب را با قرار گرفتن در لیست انتشار دریافت کرد.

 • حرف پایانی؟

انتظار دارم از مسئولین استان که انتظارات بحق و قانونی مردم دشتستان به عنوان بزرگترین شهرستان استان و مهد انقلابیون نامدار از جمله شهیدان احمد اسدی، صادق و نادر گنجی و صدها شهید دیگر را شنیده و تمام تلاش خود را برای انجام وظایف محوله در قبال این شهرستان بکار گیرند زیرا خدمت به مردم وظیفه شرعی و قانونی آنهاست.

در پایان از تمام کسانی که در این مسیر یاور ما بودند بخصوص ادمین ها و اعضای تولید محتوای برازجان سیتی تشکر می کنم.

 

 

 

ثبت نظر

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط "مدیریت سپاس" در وب سایت منتشر خواهد شد
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
 • نظرات

  هیچ نظری در مورد این خبر تاکنون ثبت نشده است.

  آخرین اخبار استان