1397/4/30 :: 7:48
لینک خبر چاپ خبر ارسال خبر

وضعیت بحران پاکبانان بوشهری تکرار شد

وضعیت بحران پاکبانان بوشهری تکرار شد

گرمای طاقت فرسا به همراه رطوبت شدید هوا شرایط کاری بسیار دشواری را برای کارگران بوشهری فراهم کرده است.

به گزارش سپاس؛ موج گرمای بی‌سابقه در شهرهای مختلف به خصوص استان بوشهرهمه را کلافه و زندگی را از شرایط عادی خود خارج کرده است. هرچند مردم در شهرهای جنوبی همیشه در تابستان به گرمای شدید عادت دارند و گرمایی که شاید خیلی از هموطنان در سایر استان‌ها توان تحمل آن را ندارند برای آنان چندان آزاردهنده نباشد گرمای هوا این‌روزها در استان بوشهر نیزشدت یافته است و این موضوع باعث شده تا تعدادی از پاکبانان بوشهر طی روزهای قبل راهی بیمارستان شوند.
 
شروع فصل گرما در استان های جنوبی مثل بوشهر خیلی زودتر از فصل تابستان اتفاق می افتد. اگر وضعیت آب و هوا مثل امسال باشد که گرمای هوا بی سابقه و بیش از حد نرمال گزارش شود که وضعیت بحرانی هم می شود و کار به جایی می رسد که نفس کشیدن زیر هرم داغ آفتاب را نیز برای رهگذران سخت می کند. اما هستند کسانی که به دلیل شرایط کاری مجبورند ساعت ها زیر این آفتاب داغ و بی رحم فعالیت کنند. در واقع کار در تابستان به میدان جنگی نابرابر برای کارگرانی تبدیل می شود که مجبورند نان شب خانواده شان را از چنگال هیولای شرجی و گرما بیرون بکشند،هر چند گاهی در این میدان گرما زده شده و زمین می خورند.
 
برخی از مشاغل بلاجبار باید در زیر تابش آفتاب فعالیت و کار کرد که یکی از این مشاغل پاکبانی و رفتگری است. براساس اعلام مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری بوشهر گرمای شدید و رطوبت هوا چندی پیش سبب گرمازدگی برخی پاکبانان شد که آنها را رهسپار بیمارستان کرد ودوباره چنین وضعیتی در حال تکرار شدن است.
 
با افزایش دما و رطوبت هوا هر سال تعدادی از پاکبانان بوشهری دچار گرما زدگی شده و راهی بیمارستان می شوند. سال گذشته 7 نفر از پاکبانان بوشهری دچار گرمازدگی شده و سلامتی شان به خطر افتاد. عکس های آنها خیلی زود در فضای مجازی پخش گردید و حس همدردی مردم با آنان را برانگیخت.
 
به دنبال راه اندازی کمپین های نه به زباله و فشار افکار عمومی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری بندر بوشهر اعلام کرد: برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی، ساعت کاری پاکبانان در نوبت صبح را از ۶ به ۴ صبح منتقل کرده تا فشار کمتری به ایشان وارد شود اما کاهش فاصله دما در شب و روز مشکلات جوی در استان بوشهر را افزایش داده به‌گونه‌ای که تفاوت چندانی بین دمای روز و شب در بوشهر وجود ندارد و همین مسئله سبب بروز اتفاقات اینچنینی حتی در شب نیز خواهد شد. او از شهروندان بوشهری خواسته بود تا در این روزهای گرم با رعایت مسائل بهداشتی و عدم ریختن زباله در مکان های عمومی همکاری بیشتری با نیروهای زحمتکش پسماند داشته باشند.
 
هر چند با توجه به گزارش های هواشناسی و اخطارهای فراوانی که در رابطه با افزایش دما داده می شود انتظار می رود مدیریت پسماند شهرداری بوشهر علاج واقعه را پیش از وقوع  کرده و با تغییر ساعت کار پاکبانان و همچنین طراحی لباس های مناسب با فصل گرم ،از وقوع حوادث اینچنینی برای پاکبانان جلوگیری کند اما متاسفانه تا کنون هیچ عکس العملی جهت حمایت و تغییر شرایط کاری این قشر کارگر و زحمتکش صورت نگرفته است. اقدامی که اگر در روزهای آینده صورت نگیرد مسلما تعداد بیشتری از پاکبانان را راهی بیمارستان خواهد کرد.
 
انتهای پیام/

ثبت نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط "مدیریت سپاس" در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
  • نظرات

    هیچ نظری در مورد این خبر تاکنون ثبت نشده است.

    آخرین اخبار استان