شورای نگهبان ضامن اسلامیت و جمهوریت نظام اسلامی ایران است

سرپرست دفتر شورای نگهبان در استان بوشهر با اشاره به ایجاد دفتر این نهاد در همه شهرستان‌ها و بخش‌های استان گفت: شورای نگهبان ضامن اسلامیت و جمهوریت نظام اسلامی ایران است.

خلیل رضایی در جمع خبرنگاران در بوشهر با اشاره به سالروز تاسیس شورای نگهبان نقش این نهاد را در عرصه‌های مختلف مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: شورای نگهبان جایگاه مهمی در جمهوریت و اسلامیت نظام اسلامی ایران دارد و در این راستا هیچ کدام از مصوبات مجلس شورای اسلامی بدون تاییدیه شورای نگهبان وجه قانونی ندارد، و این نهاد فرا قوه‌ای و مستقل عمل می‌کند.

وی با بیان اینکه شورای نگهبان 26 تیرماه سال 59 تاسیس شد افزود: سابقه تاریخی شورای نگهبان در ایران به بیش از یک قرن بیش برمی‌گردد که در این عرصه شیخ فضل الله نوری به شهادت رسید.

سرپرست دفتر شورای نگهبان در استان بوشهر از12 اصل قانون اساسی مربوط به شورای نگهبان خبرداد و افزود: 6 فقیه این نهاد توسط مقام معظم رهبری و 6 حقوقدان به پیشنهاد قوه قضائیه و تایید مجلس شورای اسلامی انتخاب می‌شوند.

رضایی با بیان اینکه در همه کشورها نهادی مانند شورای نگهبان  فعالیت می‌کند خاطرنشان کرد: به استناد اصل 99 و 118 قانون اساسی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری و همه پرسی‌ها به عهده شورای نگهبان است.

سرپرست دفتر شورای نگهبان در استان بوشهر با بیان اینکه دشمنان، شورای نگهبان، ولایت فقیه، سپاه و بسیج را مورد هجمه قرار می‌دهند گفت: برخی افراد در داخل  زمینه تخریب این نهاد را فراهم می‌کنند که باید برای صیانت از این نهاد تلاش همگانی شود.

وی با بیان اینکه شورای نگهبان به عنوان یکی از مهمترین نهادهای انقلابی وظایف متعددی بر عهده دارد افزود: شورای نگهبان ضامن اسلامیت و  جمهوریت نظام اسلامی ایران است و به عنوان پاسدار قانون اساسی محسوب می‌شود زیرا با اختیاراتی که دارد، مانع تصویب قوانین مغایر با شرع و قانون اساسی می‌شود.

سرپرست دفتر شورای نگهبان در استان بوشهر با اشاره به  برگزاری همایش‌های آموزشی ویژه ناظران و سرناظران این نهاد  افزود: سالانه همایش‌های بصیرتی و تخصصی  ویژه ناظران شورای نگهبان در استان برگزار می‌شود که در این راستا آموزش‌های تخصصی در این عرصه مورد توجه قرار دارد.

رضایی با اشاره به ایجاد دفتر این نهاد در همه شهرستان‌ها و بخش‌های استان گفت: بیش از 5 هزار ناظر در استان بوشهر آموزش‌های تخصصی فرا گرفته‌اند که از 3 هزار نفر آنان در عرصه انتخابات استفاده می‌شود./ تسنیم

ثبت نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط "مدیریت سپاس" در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
  • نظرات

    هیچ نظری در مورد این خبر تاکنون ثبت نشده است.

    آخرین اخبار استان