1397/3/22 :: 11:51
لینک خبر چاپ خبر ارسال خبر
سپاس گزارش می دهد؛

رشد کودکان کار در خیابان های بوشهر/ نیازی که آسیب است

رشد کودکان کار در خیابان های بوشهر/ نیازی که آسیب است

کودکانی که کل روز خود را در گرمای تابستان بوشهر بخاطر مجبوری و بی انصافی روزگار مجبور به کار هستند تا بتوانند حداقل امکانات زندگی خود و خانواده را فراهم کنند.

پدیده کودکان کار چند سالی است که بر سر زبان های مردم بخصوص شهرهای بزرگ را به خود اختصاص داده است که در سال های اخیر در استان بوشهر این آسیب اجتماعی به طور مشهود پیشرفت کرده است و جای نگرانی دارد.

وقتی در گرمای تابستان بر سرچهارراه های شهربوشهر و دیگر شهرهای استان  برای لحظاتی پشت چراغ قرمز متوقف می کنیم، شاهد حضور کودکان کار به طور گروهی می شویم که با در دست داشتن تکه پارچه ای یا فروش گل و... برای تهیه روزی خود تلاش می کنند که در این بین بستگی به انصاف راننده دارد.

در این بین رانندگان منصفی که از روی دلسوزی مبالغی را به این کودکان می دهند ولی بعضی دیگر با بی تفاوتی و بی میلی توجه ای به آنان نیز نمی کنند.

اگر به گذشته بر گردیم در چند دهه پیش خانوادها به دلیل سنتی بودن و رسم اجدادی فرزندان خود را به دنبال کار و تهیه رزق می فرستادن و این کار یک افتخار و عزت برای آن خانواد ها بود ولی اکنون کودکان کار روش جدید و نوین از همان نسل است در صورتی این یک هنجار اجتماعی است و می تواند بر فضای اطراف تاثیر بسزایی داشته باشد.

کودکانی که بهترین لحظات زندگی خود را در آفتاب 50 درجه می گذارند و هیچ حال خوش و صفایی از این سن خود نمی برند و در آینده نیز باید این کار را بنا بر حسب عادت و اجبار نیز انجام دهند تا بتوانند حداقل امکانات زندگی خود و خانواده را فراهم کنند.

اما از همه مهم ترمسئله امنیت  می باشد که همه مسائل مربوط به کار کودکان و درآمد اندک آن‌ها به کنار، چیزی که باید مد نظر قرار گیرد امنیت این کودکان است، قطعاً کودکی که در خیابان کار می‌کند در معرض آسیب‌های بی‌شماری قرار دارد از حوادثی چون تصادف گرفته تا سرقت و سوءاستفاده و آزار و اذیت این بچه‌ها و ... قرار نگیرد.

بحث امنیت این کودکان از سوی دیگر بخاطر غیر ایرانی بودن آنان می تواند آسیب زا باشد که بارها رسانه ها برای این موضوع نیز اشاره کرده اند و بازهم هر روز رو به رشد است.

اما باید به این موضوع امیدوار بود که این کودکان، کودکان کار هستند و کودکان خیابانی نیستند که بخاطر وضعیت و معیشت زندگی بد آنان مجبور به کار در خیابان ها هستند کودکان خیابانی به کودکانی می گویند که هم محل کار و هم محل زندگی این بچه‌ها خیابان است.

یک کارشناس اجتماعی درباره حضور کودکان کار اظهار کرد: معضل کودکان کار به دلایل مختلفی چون فقر و نیاز مادی، مشکلات اقتصادی، اعتیاد والدین، نبود درآمد کافی و عدم آگاهی خانواده‌ها از آسیب‌هایی که ممکن است در خیابان گریبان‌گیر فرزندانشان شود رخ دهد

وی افزود: این افراد کودکانی هستند که یا پدر یا مادر یا هر دو و خانه یا سرپناهی دارند اما به دلیل فقر مالی، اعتیاد والدین و... مجبور هستند روزمرگی خود را در خیابان ها برای کسب پول و مخارج خود کار کنند.

استاندار بوشهر در یکی از نشست های خود درباره وضعیت کودکان کار اظهار داشت: مقابله با آسیب‌های اجتماعی تنها وظیفه یک نهاد نیست و همه نهاد‌ها باید در این زمینه مشارکت و همراهی کنند. 

وی کودکان کار و کودکان خیابانی را آسیب‌های مهم اجتماعی دانست و عنوان کرد: برای ساماندهی وضعیت کودکان کار و خیابانی باید از ظرفیت‌های سازمان‌های مردم نهاد به خوبی استفاده شود. 

استاندار بوشهر به نقش دیگر نهاد‌ها در مقابله با آسیب‌ها اشاره کرد و افزود: شهرداری‌ها در زمینه مسائل اجتماعی و فرهنگی وظایف و ماموریت‌های مهمی دارند و نباید تنها به فعالیت‌های عمرانی و ساخت و ساز اکتفا کنند. 

عبدالکریم گراوند خواستار تلاش شهرداری‌ها برای تامین مکان مناسب برای اسکان کودکان کار و خیابانی شد و بیان کرد: اتباع غیرایرانی بخشی از چالش‌های مهم در آسیب‌های اجتماعی هستند که باید ساز و کار مناسبی برای آن‌ها اندیشیده شود. بهزیستی، آموزش و پرورش، هلال احمر، فنی و حرفه‌ای و شهرداری‌ها باید با همکاری و تعامل مناسب برای رفع چالش‌ها و آسیب‌های اجتماعی وارد عمل شوند.

امید است نهادهای مربوطه برای پیگیری این موضوع مهم که جامعه را دچار آسیب می کند چاره ای بیاندیشند تا شاهد افزایش این آسیب نباشیم

انتهای پیام/

ثبت نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط "مدیریت سپاس" در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
  • نظرات

    هیچ نظری در مورد این خبر تاکنون ثبت نشده است.

    آخرین اخبار استان