1397/3/22 :: 8:56
لینک خبر چاپ خبر ارسال خبر

صحنه های دردناک با مشارکت شهروندان غیر مسئول

صحنه های دردناک با مشارکت شهروندان غیر مسئول

شستشوی کوچه و حیاط منازل با آب شرب صحنه ای دردناک است و نشان از بی مسئولیتی برخی از شهروندان دارد.

به گزارش سپاس؛ این روزها همه کمبود آب و بحران خسکسالی را تمام وجود احساس می کنند و راهکارهای مختلفی برای گذار از این شرایط دشوار ارائه شده است اما برخی هنوز باور ندارند بحران بی آبی جدی است.

با وجود اعلام هشدار مسئولان از شرایط نامناسب آب شرب و درخواست صرفه جویی و گسترش فرهنگ حفظ دخایر حیاتی آب شاهد بی مبالاتی برخی شهروندان و استفاده نامناسب از آب شرب هستند.

دیدن شستن حیاط منازل و جلوی درب منازل با آب شرب صحنه ای دردناک است که باید برخورد قانونی و قاطعانه با آن شود. داشتن تمکن مالی نمی تواند دلیلی برای هدر دادن آب باشد.

هر چند که از گذشته جرایمی برای مشترکین پرمصرف در نظر گرفته شده است اما این قوانین قدیمی به نظر می رسند و باید با بروزرسانی آن جرایمی سنگینی برای شهروندان غیر مسئول در نظر گرفته شود و قوانین موجود نیز بدون هیچگونه اغماضی اعمال شوند.

یکی از شهروند بوشهری در گفتگو با خبرنگار سپاس اظهار داشت: وجود درختان میوه در منازل و نیاز به آبدهی در فصول گرم سال از موضوعات فراموش شده است زیرا آبیاری این درختان در حالی که برخی شهروندان به آب دسترسی ندارند استفاده نامطلوب است و از سوی دیگر خشک شدن درختان میوه نیز فاجعه ای زیست محیطی است.

وی ادامه داد: آبرسانی آب غیر شرب با تانکر به درختان میوه منازل از شیوه های مناسب برای مدیریت این موضوع است اما هزینه های آن مانعی بر اجرای این شیوه و نهادهای مسئول می توانند با راه اندازی تانکرهای سیار به صورت رایگان یا هزینه اندک به شهروندان متقاضی اقدامی مثبت در این زمینه انجام دهند.

به گزارش سپاس؛ از مدت ها پیش باغ ویلاهای منطقه گروک که با تغییر کاربری زمین های کاربری کشاورزی ایجاد شده اند از آب های غیر شرب با تانکرهای سیار برای آبیاری درختان استفاده می کنند که می تواند برای درختان میوه در مناطل شهروندان بوشهری اجرا شود.

یکی دیگر از شهروندان بوشهری در گفتگو با سپاس اظهار داشت: برای آبیاری فضای سبز منازل می توان از شیوه ابتکاری و موثر استفاده از آب سیستم های خنگ کننده استفاده کرد.

وی گفت: این روزها همه ی منازل از حداقل یک کولر استفاده می کننده که در طول شبانه روزی مقدار فراوانی آب حاصل از فعالیت کولرها با استفاده از رطوبت هوا تولید می شود و به هدر می رود و می توان از آن برای آبیاری فضای سبز و درختان منازل استفاده کرد.

این شهروند ادامه داد: می توان با قرار دادن یک منبع آب کولرها رو ذخیره و برای شستشوی خودرو و مصارف این قبیل استفاده کرد.

وی گفت: کشورهای مختلفی با بحران کم آبی مواجه هستند و شیوه های هوشمندی برای مدیریت این بحران استفاده می کنند که اکثرا خلاقانه و بدون هزینه هستند و ما باید از این تجربیات استفاده کنیم.

ثبت نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط "مدیریت سپاس" در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
  • نظرات

    هیچ نظری در مورد این خبر تاکنون ثبت نشده است.

    آخرین اخبار استان