1397/3/15 :: 12:25
لینک خبر چاپ خبر ارسال خبر
یادداشت/

نگاهی بر طرح سوال از شهردار برازجان توسط شورا

نگاهی بر طرح سوال از شهردار برازجان توسط شورا

بی شک طرح سوال از شهردار جز وظایف ذاتی شورائیان بوده و هست و این فرصتی برای رفع مشکلات و توسعه هست .

در روزهای اخیر در فضای رسانه ها و بعد از طرح سئال شورانشینان از شهردار برازجان که با حواشی فراوانی همراه بود که در این بین  چیزی که مهم هست شورای برازجان در شرایطی طرح سوال از شهردار را کلید زد که عموم شهروندان رضایت نسبی  از شورا و شهردار دارند که این رضایت ناشی از یک کار جمعی هست که مردم ، فعالان مدنی ، شورا و شهرداری در آن نقش بسزایی داشتند اما طرح سوال  باعث ایجاد شبهاتی در افکار عمومی گردیده که لازم هست به آن پرداخته شود.

اول از هرچیز باید به بررسی موشکافانه این اقدام پرداخت که شورائیان پاسخ قانع کننده ای به این موضوع دادند و اذعان نمودند که برحسب وظیفه ذاتی خود تصمیم به چنین اقدامی گرفتند هرچند تنی از شورائیان براین اقدام معترض بودند و عنوان می کردند بدون اطلاع آنان صورت گرفته است .

اول از همه نمیشه از تصمیم برجسته و بجا و شایسته شورائیان در انتخاب گزینه خوب بر مسند شهرداری جناب محمدی غافل ماند واین ستودنیست . اما نمیشه از حق قانونی آنان در طرح سوال هم گذشت.

شاید خیلی ها برهمین باور انتظار نداشتند شهرداری که با اکثریت آراء شورائیان انتخاب شده چرا به همین زودی مورد سوال قرار گرفته است ؟اما باید باور داشت که این رای قاطع نباید باعث حاشیه امن شهردار شود، زیرا مطمعنا به گفته خود شهردار او هم بی عیب و نقص نیست و می بایست این نقصانی ها برطرف یا کمتر شود و طرح سوال آخرین و بهترین گزینه از نظر اینجانب هست که مطمعنا در جهت موفقعیت و پیشرفت در روند امور ضروریست، ولی این هم نباید باعث نگاه منفی و نفاق و گل آلود شدن اوضاع و فرصتی برای فرصت طلبان شود که متاسفانه برخوردهای نامعقول شورائیان در مباحث اولیه خوشایند نبود.

مردم به غیر از شهردار از خود شورائیان هم پاسخ می خواهند و شورا نیزعلاوه بر انتخاب شهردار و نظارت وظایف دیگری هم دارند.

بررسي و شناخت كمبودها، نيازها و نارسايي‌هاي اجتماعي، فرهنگي، آموزشي، بهداشتي، اقتصادي و رفاهي حوزه انتخابيه و تهيه طرحها و‌ پيشنهادهاي اصلاحي و راه‌ حل‌هاي كاربردي در اين زمينه‌ها جهت برنامه‌ريزي و ارائه نیز از وظایف شورائیان هست که امروزه به عنوان مطالبات مردم مدنظر قرار دارد که باید پرسید در این مقوله ها چقدر فعال بودند؟

شهردار با کمک شورائیان هست که می تواند موفقعیتهای بهتری کسب کند لذا به تنهایی هم  مقصر نارسایها و کاستیها نمی باشد لذا باید ببینیم شورائیان خود چقدر در این امر نقش بسزایی داشته است.

نظارت بر حسن اجراء مصوبات شورا و طرحهاي مصوب در امور شهرداري و ساير سازمانهاي خدماتي در صورتي كه اين نظارت محل‌جريان عادي اين امور نگردد از وظایف روزمره آنان می باشد که متاسفانه بنظرم در بی اطلاعی شورائیان از مصوبات دوره های قبل باعث طرح بعضی سوالهای بی مورد  گردیده بود.

همكاري با مسؤولين اجرائي و نهادها و سازمانهاي مملكتي در زمينه‌هاي مختلف اجتماعي، فرهنگي، آموزشي، اقتصادي و عمراني از نقطه های مثبت شهردار بود که متاسفانه در طرح سوالها از نگاهی دیگر به آن نگریسته شده بود.

انتظار می رفت در طرح سوال به میزان یا چگونگی شهردار در برنامه‌ريزي در خصوص مشاركت مردم در انجام خدمات اجتماعي، اقتصادي، عمراني، ورزشی ، فرهنگي، آموزشي و ساير امور رفاهي با موافقت ‌دستگاههاي ذي‌ ربط که از دغدغه های جوانان می باشد پرداخته  شود که  خبری نبود.

نظارت بر حسن اداره و حفظ سرمايه و دارايي‌هاي نقدي، جنسي و اموال منقول و غير منقول شهرداري و همچنين نظارت برحساب درآمد و‌هزينه آنها به گونه‌اي كه محل جريان عادي امورشهرداري نباشد مهم بود که به آن پرداخته شده بود و از نکات مثبت طراحان سوال بود.

 شورا موظف است در پايان هر سال مالي صورت بودجه و هزينه خود را‌جهت اطلاع عموم منتشر نمايد. که شفاف سازی مالی امر مهمی هست که باید شهردار به آن توجه ویژه ای بنماید.
مجلس اختیارات شورای شهر را محدود کرده است و درواقع تبدیل به شورای شهرداری شده است و  بین اختیارات شوراها و انتظارات مردم همخوانی وجود ندارد.

مهمترین کار شورای پنجم این هست که بتواند تعامل موثری با دولت داشته باشد و طرح تفصیلی شهر هرچه زودتر به تصویب برسد ، نقشه راه توسعه ، پیشرفت و شهرسازی  براساس یک طرح مصوب کاملا روشن می‌شود که حاشیه نشین های شهر برازجان از نفوذ در ارائه این طرح در سنوات گذشته لطمه های زیادی خورده اند.
شهردار و شورائیان باید بدانند با طرح چند سوال و پاسخ به آنها کار آنها تمام نشده هست و تازه مسئولیت انها سنگین تر شده است.
 بعد از این طرح سوال و روشن شدن معایب و کاستیها مردم انتظارات بیشتری دارندو باید شاهد پویایی و چابکی بیشتر شهر و شهرداری باشند نه اینکه زمینه تفرقه و فاصله شهردار و شورائیان و در نهایت بی ثباتی مدیریتی گردد که با روند مطلوب و بدون حاشیه ای که در ماههای گذشته از شورائیان و شهرداری شاهد بوده ایم انتظار چنین هست با دور اندیشی این راه صحیح را شاهد باشیم.

فعال سیاسی و اجتماعی شهرام حسین پور

ثبت نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط "مدیریت سپاس" در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
  • نظرات

    هیچ نظری در مورد این خبر تاکنون ثبت نشده است.

    آخرین اخبار استان