1397/2/25 :: 8:12
لینک خبر چاپ خبر ارسال خبر
کارشناس سیاسی:

علت اصلی بدبینی به اروپا حاصل تجربه تاریخی است

علت اصلی بدبینی به اروپا حاصل تجربه تاریخی است

کارشناس سیاسی گفت: علت اصلی بدبینی به اروپا حاصل از یک تجربه تاریخی است و ما در دولت ِ اصلاحات سه بار با اروپایی ها مذاکره کرده ایم.

به گزارش سپاس؛ یعقوب ربیعی کارشناس مسائل سیاسی در مطلب ارسالی به سپاس با اشاره به بدبینی ایران نسبت به اروپا، گفت: بخشی از بدبینی به اروپا در مسئله هسته ای ، حاصل یک نگاه واقعگرایانه به عرصه بین الملل است که اروپایی ها نشان داده اند دنبال روی آمریکا هستند و از سویی با توجه به تراز بالای تجاری اشان با آمریکا حاضر نیستند بخاطر ایران فشار و تحریم ِ آمریکا را بپذیرند.

ربیعی با بیان اینکه تاریخ اصلی ترین دلیل برای اثبات بی اعتمادی اروپا است، اظهار کرد: علت اصلی بدبینی به اروپا حاصل از یک تجربه تاریخی است و ما در دولت ِ اصلاحات سه بار با اروپایی ها مذاکره کرده ایم که  اواخر مهرماه ۸۲ وزرای خارجه انگلیس ، فرانسه و آلمان در سعدآباد مذاکره کردند و ایران علاوه بر پذیرش پروتکل الحاقی ، غنی سازی خود را تعلیق کرد.

وی افزود: اما اروپایی ها به این اندازه هم راضی نشدند و در بروکسل امتیازات بالاتری را گرفتند و  بر اساس توافق نامه ی بروکسل در بهمن ۸۲ ، ایران پذیرفت که ساخت قطعات و مونتاژ سانتریفیوژها نیز تعلیق کند.

این کارشناس سیاسی عنوان کرد:  لقمه های چرب در توافقنامه ی بروکسل اروپایی ها را بر آن داشت تا گام را فراتر بنهند و آنها در توافق پاریس (در آبان ۸۳) خواستار تعلیق تأسیسات هسته ای ایران و مجتمع UCF اصفهان شدند که البته دولت ِ اصلاحات آن هم را پذیرفت.

ربیعی خاطرنشان کرد: اما اروپایی های ِ طماع و مطیع آمریکا در سال ۸۴ درخواستشان یک چیز بود : "تعلیق همیشگی تاسیسات و فعالیت های هسته ای " . آن موقع بود که رهبری دستور از سرگیری تاسیسات و فعالیت های هسته را دادند و برخلاف نظر اروپا و آمریکا ، فعالیتها و تاسیسات هسته ای شروع به فعالیت مجدد کرد .

وی تاکید کرد: پس بدبینی ایران به اروپا یک توهم نیست بلکه تجربه ای است که میخواهد "دو بار از یک سوراخ گزیده نشود" ./ انتهای پیام

ثبت نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط "مدیریت سپاس" در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
  • نظرات

    هیچ نظری در مورد این خبر تاکنون ثبت نشده است.

    آخرین اخبار استان