1397/2/23 :: 7:53
لینک خبر چاپ خبر ارسال خبر
سرانجام برجام و ریزگردها؛

داستان ریزگردها در استان بوشهر ادامه دار شد

داستان ریزگردها در استان بوشهر ادامه دار شد

با گرم شدن تدریجی هوا سایه ریزگردها اندک اندک بر زندگی مردم استان های جنوبی به ویژه خوزستان و بوشهر پر رنگ می شود.

به گزارش سپاس؛ نسل نوپای و اینده ساز کشور شاهد تجربیات و خاطره هایی شده اند که برای گذشتگان معنا و مفهومی نداشت و یکی از آنها ریزگردها هستند که اندک اندک حضور خود را زندگی  و خاطرات این نسل پررنگ تر می کنند.

تا   10 سال قبل ریزگردها و گرد غبار برای نسل میانسال و مسن تر ها پدیده ای ملموس نبود و بیشتر تداعی گرد طوفان شن در کویر یا گردوغبار های گذرای ناشی از تغییرات جوی بود اما علل و عوامل مختلفی دست در دست یکدیگر پای مهمانی ناخواسته را بر زندگی بخش وسیعی از کشور باز کردند .

کاهش بارندگی و خشکسالی دلیل اصلی پدیده ریزگرد است و برنامه های اجرا شده در سالیان اخیر بیشتر تسکین دهنده موقت بوده اند تا اینکه درمانی برای این مشکل زیست محیطی باشند.

تاکید دولت بر عدم بودجه برای اجرای پول برای طرح های مقابله با ریزگرد و نبود بودجه کافی نشان از عدم تدبیر مناسب و مدیریت صحیح موضوع از سولی دولت استو  علیرغم برخی مطالب مطرح  از سوی برخی مسئولین در خصوص اینکه منشا خارجی ریزگرد در کشورهای همسایه  مانند عراق است که به دلایل شرایط سیاسی و داعش همکاری مناسبی ندارند اما اثبات وجود 80 درصدی کانون های ریزگرد در داخل کشور نیز بر عزم دولت برای مدیریت صحیح و سریع موضوع تاثیر نداشته است.

نمی توان منکر برخی اقدامات خوب و سازنده دولت برای مقابله ریزگردها شد اما مساله مهم ارتباط موضوع با برجام از سوی دولتمردان با بسیاری از بخش های کشور بود که این موضوع را سیاسی و وابسته به شرایط بین المللی کرده بود و زندگی بسیاری از هموطنان با برجام و توافق هسته ای گره خورد. سعی دولت در گره زدن تمام امور به توافق هسته ای و ساختن یک حماسه دروغین تاریخی از آن برای کشور نیازمند ارتباط دادن همه مسائل به برجام برای هدایت افکار عمومی در جهت مطلوب سیاسی بود و از رو حتی مشکلات ریزگردها و آب و... هم قرار بود با برجام حل شود زیرا برجام پول به کشور سرازیر می کرد و همه برای همکاری با ایران صف می کشیدند.

بودجه و منابع مالی در مقابله با ریزگردها مهم هستند اما شیوه مدیریت منابع و طرح های خلاقانه تاثیر قابل توجهی در مقبله با ریزگردها دارند و نگاه بودجه محوری که قرار بود با برجام حل شود عزم مسئولین را در مدیریت مناسب موضوع سست کرد.

خشکسالی که پای به پای ریزگردها در حال پیشروی است بخش هایی از آن مانند سیستان و بلوچستان حاصل سد سازی در افغانستان است که دولت تدبیر و امید و قهرمان دپیلماسی آن نتوانسته اند مسئولان افغانستانی را مجاب به اجرای معاهدات بین المللی خصوص حقابه ایران از هیرمند کنند تا بخشی از مشکل خشکسالی استان سیستان و بلوچستان حل شود.

بخشی دیگر از خشکسالی در عراق به عنوان یکی از کانون های ریزگرد در ایران سد سازی های عظیم ترکیه بر رودهای دجله و فرات که موجب خشک سالی در بخش های زیادی در عراق و سوریه و ایجاد کانون های ریزگرد شده است و اینبار هم دولتمردان در فکر گسترش تجارت با ترکیه و آسان سازی سفر به این در مذاکرات دو جانبه هستند و هماهنگی با عراق و سوریه به عنوان معترضان به سد سازی های مخرب ترکیه ندارند.

باید منتظر ماند و دید با لغو برجام از سوی آمریکا، دولت تدبیر و امید و اصلاح طلبان چه اقدامی را برای حل مشکل ریزگردهایی می کند که با برجام هم ارتباط داشتند./ انتهای پیام

ثبت نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط "مدیریت سپاس" در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
  • نظرات

    هیچ نظری در مورد این خبر تاکنون ثبت نشده است.

    آخرین اخبار استان