1397/2/2 :: 8:58
لینک خبر چاپ خبر ارسال خبر
صنایعی که بدرد مردم استان بوشهر نمی خورد؛

جوان تحصیل‌کرده بوشهری پشت میله بیکاری اما کارگران بی‌سواد افغانی دارای شغل

جوان تحصیل‌کرده بوشهری پشت میله بیکاری اما کارگران بی‌سواد افغانی دارای شغل

در بسیاری از شرکت‌های زیرمجموعه دولت از اتباع افغانی برای امورات اداری، خدماتی، حراست و غیره استفاده می‌شود درحالی‌که بسیاری از همین جوانان تحصیل‌کرده در پی همین شغل‌ها با کمترین حقوق و مزایا هستند.

به گزارش سپاس؛ چند سالی است اشتغال به یکی از مهم‌ترین مطالبات مردمی تبدیل‌شده است و روزبه‌روز به آمار بیکاران جوانان ایرانی افزوده می‌شود.

امروز کمتر جوانی در استان بوشهر دیده می‌شود که تحصیلات در رشته‌های مختلف به همراه تخصص نداشته باشد، جوانان بوشهری توانسته‌اند خود را در همه سطوح علمی به رتبه‌های عالی دست پیدا کنند.

اما بسیاری از کارفرمایان و برخی از ادارات برای جذب نیروی انسانی به سمت مسیرهای غلط می‌روند و از افرادی استفاده می‌کنند که بتوانند کمترین حقوق و مزایا پرداخت کنند که باید نسبت به این موضوع نظارت کافی صورت گیرد.

امروز که بخش قابل‌توجهی از جوانان بوشهری در حوزه نفت و گاز، پتروشیمی، انرژی هسته‌ای، مکانیک و غیره دارای سطح علمی هستند، اما همچنان مانند سال‌های گذشته آمار بیکاری در استان بوشهر بسیار دارای افزایش است.

در بسیاری از شرکت‌های زیرمجموعه دولت از اتباع افغانی برای امورات اداری، خدماتی، حراست و غیره استفاده می‌شود درحالی‌که بسیاری از همین جوانان تحصیل‌کرده در پی همین شغل‌ها با کمترین حقوق و مزایا هستند.

بی‌توجهی به اشتغال جوانان ایرانی و استفاده از ظرفیت اتباع بیگانه افغانی در شغل‌های مختلف موجب شده است تا جوانان بومی و تحصیل‌کرده پشت میله‌های بیکاری چشم‌انتظار رهایی برای کار بمانند، مسئولین باید نسبت به این موضوع نظارت کافی داشته باشند.

به همه ادارات و سازمان‌ها با مدرک لیسانس مراجعه کردم

اکبر حمیدی کارشناس ارشد از دانشگاه دولتی در گفت‌وگو با سپاس بابیان اینکه اشتغال برای افراد تحصیل‌کرده بسیار دشوار است، گفت: موضوع اشتغال جوانان تحصیل‌کرده امری مهم است که باید دولت تدبیری اساسی برای رفع این مشکل بیابد.

حمیدی اظهار کرد: امروز جوانانی که تحصیل‌کرده و بومی استان بوشهر هستند به‌سختی شاغل می‌شوند درحالی‌که بسیاری از اتباع بیگانه افغانی که دارای کمترین تحصیلات علمی هستند به‌راحتی استخدام شرکت‌ها می‌شوند.

وی افزود: مسئولین باید بجای دور زدن قوانین اشتغال و انتشار آمارهای که معلوم نیست مربوط به چه سرزمینی است نظارت بیشتر و دقیق‌تری به استخدامی شرکت‌ها و نهادها داشته باشند.

این جوان بوشهری در پاسخ به اینکه تاکنون برای اشتغال اقدام کرده‌اید، عنوان کرد: بله، تاکنون به همه ادارات و سازمان‌ها و حتی بخش‌های زیرمجموعه دولت و خصوص برای اشتغال مراجعه کرده‌ام اما هیچ نتیجه‌ای نداشته است.

وی ادامه داد: در برخی از سازمان‌ها که مراجعه می‌کردم حضور اتباع بیگانه افغان موج می‌زد، اما کارفرما به من که از بومی استان بوشهر بودم گفت فعلاً استخدامی نداریم.

این درحالی‌که است که بسیاری از جوانان بومی استان بوشهر با تحصیلات دیپلم اما دارای حرفه هستند که تاکنون از ظرفیت‌های آن‌ها استفاده‌نشده است و اتباع خارجه جای این جوانان در شغل‌های فصلی گرفته‌اند. / انتهای پیام

ثبت نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط "مدیریت سپاس" در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
  • نظرات

    هیچ نظری در مورد این خبر تاکنون ثبت نشده است.

    آخرین اخبار استان