ظرفیت تولید صنایع پتروشیمی‌ به ۸۵ درصد افزایش یافت

ظرفیت تولید صنایع پتروشیمی‌کشور طی سال گذشته از ۷۴ درصد به ۸۵ درصد افزایش یافت.

عباس علی اسلامی رئیس هیأت مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی با بیان این مطلب گفت: سال گذشته برای صادرکنندگان محصولات هیدروکربنی، سال موفقی بود به گونه ای که بیش از ۵ میلیارد دلار محصول به خارج صادر کردیم. در بازار قیر هم با وجود آشفتگی توانستیم بیشتر از ۳ میلیون دلار صادرات داشته باشیم.
وی گفت: سال جدید در بخش نفت و گاز و پتروشیمی وضع بهتری خواهیم داشت، زیرا فاز دوم ستاره خلیج فارس راه می‌افتد و تولید گاز افزایش خواهد داشت و به تبع آن افزایش فرآورده‌های گازی را به دنبال داریم. اسلامی در خصوص صادرات گازوئیل مازوت بیان کرد: روزانه ۴۰۰ هزار بشکه فرآورده نفتی را به عنوان گازوئیل مازوت صادرات داشتیم که سال جاری با بهره برداری از فاز‌های دو و سه پالایشگاه ستاره خلیج فارس این رقم افزایش پیدا خواهد
کرد. رئیس هیأت مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی خاطر نشان کرد: با تمام تلاش‌های صورت گرفته در سال ۹۶ در بخش روغن‌ها، روغن‌های صنعتی مثل روغن موتور و پارافین و محصولات نفتی و پتروشیمی شرایط مناسب نبوده است. از سوی دیگر سید رضا نوروز زاده معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از صادرات ۱۴ میلیارد دلاری محصولات پتروشیمی در سال ۹۷ خبر داد.
وی گفت: براساس پیش‌بینی‌ها انتظار می‌رود امسال با بهره‌برداری کامل از طرح‌های پتروشیمی مرجان، متانول کاوه و فاز نخست پتروشیمی بوشهر، تولید صنعت پتروشیمی کشور به حدود ۶۳ میلیون تن برسد.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: برآورد می‌شود که میزان قابل فروش محصولات پتروشیمی به حدود ۴۷ میلیون تن افزایش یابد که در مجموع درآمدی معادل ۲۴,۵ میلیارد دلار را در صورت فراهم شدن شرایط درپی خواهد داشت که سهم صادرات از این مجموعه ۲۷ میلیون تن به ارزش ۱۴ میلیارد دلار پیش‌بینی شده است.
وی افزود: براساس نقشه راه تدوین شده، هم‌اکنون ۶۰ طرح پتروشیمی در سطح کشور با ظرفیت اسمی سالانه ۶۵,۴ میلیون تن با سرمایه‌گذاری ۸ر۴۲میلیارد دلار در حال اجرا هستند.انتهای پیام

ثبت نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط "مدیریت سپاس" در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
  • نظرات

    هیچ نظری در مورد این خبر تاکنون ثبت نشده است.

    آخرین اخبار استان