1397/1/26 :: 8:55
لینک خبر چاپ خبر ارسال خبر
هشدار خشکسالی:

منابع آبی زیر زمینی استان در شرایط فوق‌العاده بحرانی/ سد رئیسعلی دارای ۱۹ درصد ذخیره آب

میانگین بارش باران در این استان در حدود۲۵۰ میلیمتر است که کاهش بارش باران در سال زارعی جاری بحران کم‌آبی در بخش‌های مختلف را افزایش داده است.

این استان در منطقه گرم و خشک کشور قرار دارد که خشکسالی‌ها در سال‌های اخیر بر تشدید بحران کم‌آبی در بخش آشامیدنی، کشاورزی، صنعت و محیط زیست افزوده است.

کاهش بارندگی‌ها در سال‌های اخیر سبب شده تا میزان آورد رودخانه‌های استان بوشهر به شدت کاهش یابد و این موضوع مشکلاتی در زمینه تامین آب در استان ایجاد کرده است.

میانگین بارش باران در این استان در حدود۲۵۰  میلیمتر است که کاهش بارش باران در سال زارعی جاری بحران کم‌آبی در بخش‌های مختلف را افزایش داده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر با اشاره به کاهش ۴۰ درصد بارش باران در فصل زارعی جاری اظهار داشت: کاهش ۴۰ درصدی بارش باران نسبت به سال قبل مشکلات تامین آب آشامیدنی و کشاورزی را افزایش داده است.

شاهپور رجایی با اشاره به بحران کم‌آبی در رودخانه حله افزود: این رودخانه تامین کننده آب آشامیدنی و کشاورزی منطقه است که کاهش ۴۰ درصدی بارش باران نسبت به سال زارعی قبل بحران غیر قابل وصف ایجاد کرده است.

کاهش ۶۰ درصدی بارش باران در رودخانه زهره دیلم

وی با اشاره به کاهش ۶۰ درصدی بارش باران در رودخانه زهره خاطر نشان کرد: این رودخانه یکی از منابع تامین کننده آب آشامیدنی استان بوشهر است که  بخش عمده‌ای از این رودخانه خشک شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر  از خالی بودن مخزن سد کوثر به عنوان تامین کننده عمده آب آشامیدنی استان بوشهر خبر داد و تصریح کرد: بر اساس ارزیابی‌های انجام شده ۴۴ درصد این سد دارای ذخیره آب است که بخش قابل توجهی از آن به عنوان حجم پایدار و تعادلی  محسوب می‌شود که بر اساس الزامات غیرقابل برداشت است.

سد رئیسعلی دلواری دشتستان دارای ۱۹ درصد ذخیره آب است

رجایی با اشاره به وضعیت ذخیره آب سد رئیسعلی دلواری  تامین کننده آب کشاورزی منطقه دشتستان بیان کرد: کاهش ۴۰ درصد بارندگی در فصل زارعی جاری در ذخیره آب در پشت سد رئیسعلی دلواری در دشتستان تاثیر گذاشت به‌گونه‌ای که اکنون دارای ۱۹ درصد ذخیره آب است.

وی با بیان اینکه  میزان ذخیره آب در سد رئیسعلی دلواری نسبت به سال قبل ۹۰ میلیون مترمکعب کمتر است خاطر نشان کرد: سد رئیسعلی دلواری در فروردین ماه سال گذشته دارای ۲۲۰ میلیون متر مکعب آب بود که این میزان اکنون ۱۲۸ میلیون متر مکعب است که نزدیک به ۹۰ میلیون متر مکعب کمتر از سال قبل است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر افزود: از ۱۲۸ میلیون متر مکعب آب ذخیره در پست سد رئیسعلی دلواری ۷۲ میلیون متر مکعب آن به عنوان آب پایدار سد است و قابل برداشت نیست.

رجایی با بیان اینکه ۵۶ میلیون متر مکعب آب سد رئیسعلی دلواری قابل برداشت است تصریح کرد: بخشی از آب  قابل برداشت، به عنوان زیست محیطی و بخشی هم تبخیر می‌شود که با بررسی‌های انجام شده می‌تواند تامین کننده یک دوره آب نخیلات منطقه در یک سال باشد.

وی، با بیان اینکه نخیلات باید در سال سه دوره آبیاری شوند گفت: با توجه به حجم ذخیره آب در سد رئیسعلی دلواری، با کمبود دو دوره آبیاری نخیلات مواجه هستیم.

نیاز آبی شبکه‌های آب‌پخش و سعدآباد دشتستان در سال ۱۳۱ میلیون متر مکعب است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر نیاز آبی شبکه‌های آب‌پخش و سعدآباد دشتستان در سال را ۱۳۱ میلیون متر مکعب دانست و افزود: حداقل سالانه برای تامین آب کشاورزی و نخیلات از طریق شبکه آب‌‌پخش ۱۱۰ میلیون متر مکعب و از طریق شبکه سعدآباد ۲۱ میلیون متر مکعب نیاز است که برای تحقق این مهم باید حداقل ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب در پشت سد رئیسعلی دلواری ذخیره شده باشد.

رجایی با اشاره به تدوین برنامه برای تامین آب در منطقه دشتستان و تنگستان بیان کرد: تمهیدات و تسهیلات لازم برای تامین آب کشاورزی پایاب زه‌کشی در شبکه‌های آبیاری دالکی، آب‌پخش دشتستان و اهرم تنگستان برنامه‌ریزی و تنظیم شده که پس از تصویب در شورای حفاظت آب و کارگروه ماده ۱۱۰ با نظر جمعی عملیاتی می‌شود.

منابع آبی زیرزمینی استان بوشهر در شرایط فوق‌العاده بحرانی قرار  دارد

وی، از کاهش شدت منابع آب زیرزمینی در استان خبر داد و بیان کرد: با توجه به کاهش ۶۰ درصدی بارش باران در استان افت شدید منابع آب زیرزمینی ایجاد شده که با برداشت بی‌رویه این افت تشدید یافته است و اکنون استان بوشهر از لحاظ منابع آبی زیرزمینی در شرایط فوق‌العاده بحرانی قرار دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر با اشاره به ابلاغ منابع زیرزمینی برای مصارف گفت: وزارت نیرو، حجم قابل برنامه‌ریزی از منابع آب زیرزمینی برای مصارف آشامیدنی، صنعت و کشاورزی را به استان بوشهر  ابلاغ کرده است.

برداشت سالانه آب منابع زیرزمینی استان باید کاهش یابد

رجایی با اشاره به کاهش برداشت سالانه ۱۴۰ میلیون متر مکعب از آب زیرزمینی استان  تصریح کرد: باید با یکسری تدابیر حدود ۱۴۰ میلیون متر مکعب سالانه از برداشت قبلی از منابع زیرزمینی استان کاهش یابد تا بتوان از شدت افت منابع، جلوگیری شود.

وی افزود: سالانه مجوز برداشت ۳۱۰ میلیون متر مکعب آب از منابع زیرزمینی استان داریم که اکنون ۴۵۰ میلیون متر مکعب برداشت می‌شود و باید ۱۴۰ میلیون مترمکعب آب آن کاهش داد.

شبکه آب آشامیدنی با دیگر مصارف تفکیک شود

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر با اشاره به اینکه عمده منابع تامین آب آشامیدنی استان بوشهر خارج از استان است اظهار داشت: یکی از منابع تامین کننده آب آشامیدنی استان بوشهر، سد کوثر در استان کهگیلویه و بویراحمد است که اکنون میزان ذخیره این سد به شدت کاهش یافته است.

کیقباد یاکیده با بیان اینکه رودخانه شاهپور کازرون از دیگر منابع آب آشامیدنی استان بوشهر است گفت: رودخانه شاهپور کازرون نیز به سبب کاهش باران ره آورد و آبدهی آن کمتر شده که این مهم مشکلاتی در پی داشته است.

وی با تاکید بر مدیریت مصرف در بخش آب آشامیدنی تصریح کرد: تنها راه عبور از بحران کم‌آبی مدیریت مصرف و مصرف بهینه از این ماده حیات بخش است که همه مشترکان لازم است رعایت کنند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر افزود: تفکیک و جدا سازی مصرف آب آشامیدنی با آب دیگر مصارف از ضروریات است که این مهم در شبکه آبرسانی فضای سبز شهرداری‌‌ها و دستگاه‌های دولتی و اجرایی الزام شده است.

روستاها با بحران کم‌آبی مواجه هستند

مدیرعامل شرکت آبفار استان بوشهر از کاهش بارش باران و خشک شدن منابع زیرزمینی تامین کننده آب آشامیدنی روستاها خبر داد و بیان کرد: کاهش بارندگی، تغییر اقلیم، خشکسالی، مصرف بالا و همچنین رفتارهای سلیقه‌ای یا کم‌کاری‌ها از دلایل شکل گیری بحران آب در استان بوشهر است.

مسعود نصوری با تاکید بر ضرورت ترویج و گسترش فرهنگ صرفه‌جویی، افزود: تنش آبی در استان بوشهر در کنار کمبود منابع آبی متاسفانه ناشی از استفاده نادرست و عدم استفاده بهینه از این مایع حیاتی است.

وی با تاکید بر ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب در جامعه  افزود: باید با استفاده از فرهنگ سازی مناسب از طریق رسانه‌ها و دیگر ابزارهای اطلاع‌رسانی زمینه مدیریت مصرف بهینه آب را در جامعه نهادینه شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان بوشهر بر برنامه‌ریزی برای مبارزه با این بحران کم آبی تاکید کرد و گفت: برای پیشگیری و جلوگیری از ایجاد بحران آب در تابستان  ابتدا در کنار بهره‌گیری از تجربیات سال‌های گذشته باید برنامه‌ریزی راهبردی عملیاتی برای جلوگیری از این بحران پیش‌بینی شود.

نصوری تصریح کرد: کنترل آب مصرف روستاها در دستور کار قرار دارد و در این راستا مشترکان پرمصرف مورد رصد و شناسایی قرار می‌گیرند.

برای مقابله با بحران کم‌آبی در بخش‌های کشاورزی، صنعت و آشامیدنی تنها با مدیریت مصرف می‌توان به حل این مشکلات دست یافت که همه مشترکان در بخش‌های یاد شده باید با برنامه‌های تدوین شده از سوی مدیران همسو شوند تا از تنش آبی استان کاسته شود./انتهای پیام

منبع: خبر استان

ثبت نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط "مدیریت سپاس" در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
  • نظرات

    هیچ نظری در مورد این خبر تاکنون ثبت نشده است.

    آخرین اخبار استان