آغاز مراسم "روز شهید" باحضور نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید

 آغاز مراسم

مراسم روز شهید در حوزه هنری باحضور خانواده های شهدا و نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید آغاز شد.

تاریخ پر افتخار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مشحون از ایثار و ایثارگرانی است که با رشادت، فداکاری و از جان گذشتگی زمینه استقلال، آزادی، ترقی و تعالی کشور را فراهم کرده‌اند.
موضوع ایثار و شهادت طلبی و تکریم شهدا و ایثارگران و خانواده‌های معظم آن‌ها از جایگاه رفیع و ارزشمندی برخوردار است.
گزیده‌ای از فعالیت‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران در سال‌های ۱۳۹۲ تا پایان بهمن ۱۳۹۶ به مناسبت بزرگداشت روز شهید به این شرح است:
بنیاد شهید و امور ایثارگران براساس اهداف، راهبرد‌ها و ماموریت ذاتی خود، وظیفه توسعه و ترویج فرهنگ والای ایثار و شهادت و همچنین ارائه خدمات مطلوب در حوزه‌های مختلف فرهنگی، درمانی، آموزشی، معیشی را به خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران بر عهده دارد.
بر همین اساس مسئولان و کارکنان بنیاد شهید و امور ایثارگران با آگاهی از مسئولیت خطیر خود در برابر این قشر معظم هر ساله کوشیده‌اند خدمات رسانی مطلوب‌تری به این عزیزان ارائه کنند و بر ابعاد کمی و کیفی فعالیت‌های خود بیفزایند.

آمار جامعه هدف

شهدا ۲۲۵ هزار و ۷۹۰، جانبازان ۵۶۷ هزار و ۱۲۷، آزادگان ۴۲ هزار و ۹۹۴ و جمع کل خانواده‌های شهدا و ایثارگران تحت پوشش بنیاد ۳ هزار و ۳۲۲ هزار و ۱۱۱ نفر، تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران هستند.

پرداخت مطالبات ایثارگران

با برنامه ریزی‌های انجام شده بنیاد شهید و امور ایثارگران معوقات سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۹۲ خانواده‌های معظم شهدا که در دولت‌های مختلف به علت بار سنگین مالی پرداخت نشده بود، پرداخت شد. همچنین مطالبات این عزیزان در سال ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ نیز پرداخت شد که مجموع معوقات و مطالبات پرداخت شده بیش از ۵ هزار میلیارد تومان بوده است.

پراخت مطالبات سال ۱۳۹۵ خانواده معظم شهدا در ۲۰ استان سیستان و بلوچستان، ایلام، بوشهر، هرمزگان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، کردستان، گلستان، لرستان، کرمانشاه، اردبیل، سمنان، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، مرکزی، شهرستان‌های استان تهران، زنجان، قزوین، البرز و یزد از نیمه‌ی شهریور ماه سال جاری آغاز شده است و پرداخت مطالبات در سایر استان‌ها در حال پیگیری است.

تشریح گزیده‌ای از اهم فعالیت‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران

قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران

در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد مواد و احکام قانون مذکور به مرحله اجرا رسیده است و اجرای مابقی آن نیز در دستور کار قرار دارد. از طرف دیگر اجرای بخش احکام ایثارگران در برابر ششم توسعه نیز آغاز شده و بخشی از آیین‌نامه‌های اجرایی آن نیز برای تصویب به هیات دولت ارسال شده است.

تشکیل دبیرخانه شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت

براساس ماده ۶۳ قانون جامع شورای عالی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت به منظور استفاده از تمام ظرفیت‌های نظام برای توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و نهادینه کردن آن و زنده نگه داشتن یاد شهیدان در دولت تدبیر و امید این شورا تشکیل شد. پس از تدوین و ابلاغ دستور العمل تشکیل شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در استان‌ها از ابتدای سال ۱۳۹۵ این شورا‌ها با ریاست استانداران و دبیری مدیران کل بنیاد شهید و امور ایثارگران در سطح همه استان‌های کشور تشکیل شده است.

از اهم فعالیت‌های این دبیرخانه از سال ۱۳۹۲ تاکنون موارد ذیل قابل اشاره است:

- تشکیل اولین جلسه شورای عالی با حضور رئیس جمهور و اعضای شورای عالی

- تشکیل ۶ جلسه شورای هماهنگی

- تشکیل مستمر کارگروه‌های تخصصی در محور‌های علمی و پژوهشی، مطالعات فرهنگی، نظارت و هماهنگی، پشتیبانی و اطلاع رسانی با استفاده از ظرفیت‌های نخبگان جامعه جهت تحقق ماموریت‌های شورای عالی

- تشکیل هیات اندیشه ورز دبیرخانه در خصوص مباحث و مسائل بنیادین و اساسی حوزه ایثار و شهادت و تدوین شیوه نامه

- تدوین راهبرد‌ها و سیاست‌های کلان شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت

- تدوین سند جامع شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت

- تدوین نظام نامه جامع حوزه ترویج ایثار و شهادت

- تدوین نقشه جامع علمی و ایجاد نظام پایش ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت

- تدوین سند ایثارو رسانه با هدف وحدت رویه در حوزه فعالیت‌های ترویجی، نشر و اطلاع رسانی توسعه همه دستگاه‌های عضو

- تهیه شاخص‌های پیشنهادی حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت جهت ارایه به سازمان امور اداری و استخدامی کشور به منظور درج در شاخص‌های عمومی ارزیابی دستگاه‌ها

- تلاش در جهت شناسایی و تربیت افراد متخصص در زمینه‌های پژوهشگری، نویسندگی، فیلم نامه نویسی و نقد فیلم و ... با هدف تولید گفتمان ایثار و شهادت با تعامل با انجمن‌های روزنامه نگاری حوزه ایثار و شهادت، فعالان عرصه رسانه و هنرمندان

- تدوین شیوه نامه حمایت دستگاه‌های قانونی و ذیربط از تشکل‌های مردم نهاد در حوزه ایثار و شهادت به خصوص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با استفاده از ظرفیت‌های موجود

- ایجاد زمینه تعامل مستمر و استفاده از ظرفیت‌های موجود شورا‌های عالی همسو از قبیل: شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عالی فضای مجازی و شورای عالی توسعه الگوی ایرانی – اسلامی

- تعامل با مراکز مهم پژوهشی در خصوص حوزه ایثار و شهادت اعم از دستگاه‌های عضو و سایر مراکز پژوهشی معتبر مرتبط

- تعامل مستمر با مجلس و کمیسیون‌های اجتماعی – فرهنگی مجلس شورای اسلامی

فعالیت‌های ورزشی – اردویی

از اقدامات حوزه فرهنگی بنیاد اجرای اردو‌های زیارتی و سیاحتی برای خانواده معزز شهدا و ایثارگران است.
از سال ۱۳۹۲ تا پایان بهمن ۱۳۹۶ تعداد ۸ هزار و ۵۱۰ اردو زیارتی و سیاحتی برگزار شده است و تعداد ۸۵۱ هزار و ۶۵۷ نفر از جامعه معزز ایثارگری نیز در اردو‌های برگزار شده شرکت کرده‌اند. همچنین طی این بازه زمانی تعداد ۵۷ مسابقه ملی در زمینه ورزشی برگزار شده است. تعداد ۳۲۲ هزار و ۲۹۴ نفر از ایثارگران در مسابقات ورزشی و تعداد ۹۱۷ هزار و ۱۰ نفر از ایثارگران در تمرینات ورزشی شرکت داشته‌اند./انتهای پیام

ثبت نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط "مدیریت سپاس" در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
  • نظرات

    هیچ نظری در مورد این خبر تاکنون ثبت نشده است.

    آخرین اخبار استان